"Σημαντικό παιχνίδι"

26/02/2011 (19:57) Ο Αρης πήρε μια άνετη νίκη απέναντι στον Κολοσσό και -όπως είναι λογικό- ο Λευτέρης Σούμποτιτς έμεινε ικανοποιημένος από την απόδοση των παικτών του κα

26/02/2011 (19:57)

Ο Αρης πήρε μια άνετη νίκη απέναντι στον Κολοσσό και -όπως είναι λογικό- ο Λευτέρης Σούμποτιτς έμεινε ικανοποιημένος από την απόδοση των παικτών του και το θετικό αποτέλεσμα. Ο τεχνικός του Αρη μετά το τέλος της αναμέτρησης δήλωσε: "Ήταν σημαντικό παιχνίδι γιατί ήταν και το πρώτο δικό μου στο Παλέ μετά από πολύ καιρό και γιατί ήταν το πρώτο εντός έδρας μετά από την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας. Είχα την ευκαιρία να δω τρία παιχνίδια του Κολοσσού τις τελευταίες τρεις ημέρες και διαπίστωσα ότι είναι ομάδα που παλεύει και εντός και εκτός έδρας. Μέχρι το 30' παίξαμε πολύ καλή άμυνα και το μόνο που με ενοχλεί είναι τα 26 λάθη που κάναμε.

Σήμερα είχαμε την διαφορά και δεν μας στοίχισε. Αλλά αυτό μπορεί να μας κοστίσει σε άλλα παιχνίδια και έτσι είναι κάτι το οποίο πρέπει να βελτιώσουμε. Η άμυνα που παίξαμε στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, όπου και δεχτήκαμε 15 και 11 πόντους είναι αυτό που ζητάω από τα παιδιά. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας. Έχουμε μια δύσκολη συνέχεια αρχής γενομένης της Τρίτης με τη Λε Μαν".

Από την μεριά του ο καλύτερος παίκτης του Αρη πετυχαίνοντας 24 πόντους, Κώστας Χαραλαμπίδης, σημείωσε: "Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα για την προσπάθεια που έκαναν σήμερα. Αυτό του αλλάξαμε σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια μας ήταν η άμυνα. Παίξαμε πολύ καλά σε άμυνα επίθεση, αν εξαιρέσουμε το τέταρτο δεκάλεπτο.

Χρειαζόμασταν τη νίκη αφενός για βαθμολογικούς και ψυχολογικούς λόγους και αφετέρου γιατί έχουμε δύσκολη συνέχεια. Αυτό που θέλουμε είναι να παραμείνουμε και στη συνέχεια σε αυτήν την τροχιά. Για μένα αυτό που έχει σημασία είναι η ομαδικότητα μιας ομάδας. Το στοιχείο αυτό θα κάνει τη διαφορά η αιτία που θα σε πάει ψηλά".