Μέξας: "Δίκαια ο ΠΑΟΚ"

Μέξας:

Ο Κώστας Μέξας σε δηλώσεις του μετά την ήττα της ομάδας του από τον ΠΑΟΚ, χαρακτήρισε δίκαιο το αποτέλεσμα, ενώ τόνισε πως αν η ομάδα του έπαιζε όπως στις προπονήσεις τότε θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα.

«Να πούμε περαστικά στον Κακαρούδη. Ελπίζω να μην έχει άλλο πρόβλημα ο κόουτς ως το τέλος της χρονιάς. Εμείς ετοιμαστήκαμε αρκετά για το ματς και ποντάραμε στο ότι ο ΠΑΟΚ είναι κουρασμένος. Οι αντιδράσεις των παικτών του ΠΑΟΚ είναι πιο αργές και δεν έχουν τόσο μεγάλη διάρκεια στο παιχνίδι τους αλλά αυτό είναι λογικό. Οσο ήμασταν συγκεντρωμένοι βγάλαμε άλλη εικόνα στο γήπεδο. Σε κάποια σημεία δεν είχαμε συγκέντρωση και είχαμε κακές επιλογές. Θέλουμε να παίζουμε με πάσα, όχι με ντρίπλα και στο πρώτο ημίχρονο είχαμε παραπάνω ντρίπλα από όσο θα έπρεπε. Αυτό άλλαξε στο δεύτυρο ημίχρονο, φτάσαμε το ματς στο σουτ και χάσαμε δύο τρίποντα. Ο ΠΑΟΚ έβαλε την μπάλα στο λόου ποστ, τα παιδιά του ΠΑΟΚ έβαλαν τις βολές και ο ΠΑΟΚ κέρδισε δίκαια. Πρέπει να χτίσουμε στην αγωνιστική συμπεριφορά μας μετά το 22′. Αν παίζουμε όπως δουλεύουμε στις προπονήσεις, η εικόνα μας θα είναι αντίστοιχη της ποιότητας που έχουμε σαν ομάδα. Παιχνίδι με παιχνίδι θέλουμε να παραμείνουμε στο στόχο μας που είναι η παραμονή. Ο ΠΑΟΚ πιστεύω πως πλέον θα είναι όπως στην αρχή της χρονιάς, με διάρκεια, ταχύτητα και θα έχει πιο γρήγορες αποφάσεις», δήλωσε αρχικά ο προπονητής του ΚΑΟΔ, Κώστας Μέξας για να αναφερθεί στην συνέχεια στο ότι ο ΚΑΟΔ όταν μείωσε σε 62-60 έδειξε αγχωμένος:
«Ηταν μέσα παίκτες που ήταν έμπειροι και δύο παίκτες που ήταν πιο άπειροι. Νομίζω πως απλά δεν μπήκαν τα σουτ, όχι κάτι άλλο. Ηταν δύο ελεύθερα σουτ που δεν μπήκαν. Αυτό…»

Τους παίκτες του ΚΑΟΔ στη συνέντευξη Τύπου εκπροσώπησε ο Μανώλης Παπαμακάριος, οποίος και ανέφερε:«Ξέραμε πως παίζαμε με μια καλή ομάδα σε όλους τους τομείς. Θέλαμε να εκμεταλλευτούμε τη σωματική κούραση του ΠΑΟΚ. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε λάθος αποφάσεις, στο δεύτερο ημίχρονο φέραμε το ματς εκεί που θέλαμε αλλά χάσαμε κάποια κρίσιμα σουτ. Ο ΠΑΟΚ με την εμπειρία του, κέρδισε δίκαια. Κάναμε μια καλή εμφάνιση, πρέπει να χτίσουμε σε αυτήν εν όψει του αγώνα με τον Αρη». Οι Αμερικανοί λένε πως ο φόβος της νίκης κάποιες φορές είναι μεγαλύτερος από τον εκείνον της ήττας. Ίσως να είχαμε κάτι αντίστοιχο να αντιμετωπίσουμε. Αυτό που συνέβη είναι επαναλαμβανόμενο, καθώς δεν ήταν το πρώτο παιχνίδι που το πάθαμε. Το βάρος είναι μεγάλο».