ΟΣΦΠ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 79-61

27/02/2011 (14:46) Ο Ολυμπιακός είχε ένα καλό πρώτο ημίχρονο. Ο Πανελλήνιος όμως, επέστρεψε στην διεκδίκηση της αναμέτρησης με το ξεκίνημα της επανάληψης και η αλήθεια είν
27/02/2011 (14:46)

Ο Ολυμπιακός είχε ένα καλό πρώτο ημίχρονο. Ο Πανελλήνιος όμως, επέστρεψε στην διεκδίκηση της αναμέτρησης με το ξεκίνημα της επανάληψης και η αλήθεια είναι ότι προβλημάτισε για περισσότερα από δέκα λεπτά τους γηπεδούχους. Αρκούσαν ωστόσο τέσσερα λεπτά καλού μπάσκετ στο φινάλε για να τελειώσει το ματς με 79-61.
Από το πρώτο ημίχρονο φρόντισε ο Ολυμπιακός να δείξει σοβαρή εικόνα κόντρα τον Πανελλήνιο και έδειξε ότι μπορεί να μετατρέψει το παιχνίδι σε έργο για έναν ρόλο. Δεν είναι τυχαίο ότι στο πρώτο κιόλας εικοσάλεπτο της αναμέτρησης ο Ντούσαν Ίβκοβιτς είχε χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεσή του εκτός του νεαρού Κατσίβελη.

Με το "καλημέρα" οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν 9-2 δεν επέτρεψαν ποτέ στους "Ολυμπιονίκες" να πατήσουν το ΣΕΦ και να βρουν ρυθμό με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώσει με σκορ 28-14. Σε όλο αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι έπαιξαν σωστά στην άμυνα τους, πίεσαν περιφερειακά τον Πανελλήνιο δεν του επέτρεψαν να διαβάσει σωστές επιθετικές επιλογές, την ίδια στιγμή που στην δική τους επίθεση έκαναν ακριβώς ότι ζητούσε ο πάγκος.

Γρήγορος ρυθμός όποτε αυτό ήταν δυνατό και επιλογές κοντά στο καλάθι, όποτε ο Πανελλήνιος επέστρεφε έγκαιρα στην άμυνά του. Δύο παίκτες με μικρό χρόνο συμμετοχής στην τρέχουσα σεζόν ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης και ο Μιχάλης Πελεκάνος αποτέλεσαν επιθετικές αιχμές για τους "ερυθρόλευκους" και σκόραραν συνολικά 21 πόντους από τους 46 της ομάδας στο ημίχρονο.

Από τον Πανελλήνιο εκτός του Φράνσις που έδωσε σπουδαίες μάχες κοντά στο καλάθι, κανένας άλλο παίκτης του Θανάση Σκουρτόπουλου δεν βρήκε ρυθμό στην επίθεση και μοιραία η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει και κατά την διάρκεια της δεύτερης περιόδου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 48-28 και πλέον η νίκη είχε πάρει τον δρόμο της.

Τα πράγματα άλλαξαν ωστόσο με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Ο Πανελλήνιος αποφάσισε να εκμεταλλευτεί ακόμα περισσότερο τον ζεστό Φράνσις και η περιφέρεια τάισε με αρκετές μπάλες τον Αμερικάνο σέντερ. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να τρέξουν ένα επιμέρους σκορ 14-22 στην τρίτη περίοδο και να μειώσουν ως και στους 10 (60-50), λίγο πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 62-50.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου η διαφορά έπεσε και από το ψυχολογικό φράγμα των δέκα πόντων, μετά από τρίποντο που πέτυχε ο Σμιθ (62-53). Η "πίεση" του Πανελληνίου συνεχίστηκε μέχρι και το 34, από αυτό το σημείο όμως και έπειτα ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε και επέστρεψε στην καλή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου. Αρχής γενομένης από την άμυνα, οι "ερυθρόλευκοι" κατάφεραν να κάνουν το 65-55 του 34', 78-57 στο 39' (με επιμέρους σκορ 13-2).

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 48-28, 62-50, 79-61
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 7, Νεστέροβιτς 7, Γκόρντον 9, Σπανούλης 11 (2), Πελεκάνος 8 (2), Μαυροκεφαλίδης 8, Χαλπερίν 8, Γλυνιαδάκης 13, Νίλσεν 6, Παπανικολάου 2, Έρτσεγκ, Κατσίβελης.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 11 (1), Παπαμακάριος, Μπέιλι 6, Καλαϊτζής, Κράμπεχοφτ 2, Σμιθ 6 (1), Καραθανάσης 4, Σκλάβος 6, Σεπάνοβιτς 5, Φράνσις 21.