"Παίζαμε χωρίς κίνητρο"

Του Νίκου Κώνστα 29/01/2011 (19:53) Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα στο άδειο από φιλάθλους ΟΑΚΑ με 88-71, απέναντι στον μαχητικό Ηλυσιακό, στο πλαίσιο τ

Του Νίκου Κώνστα
29/01/2011 (19:53)

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα στο άδειο από φιλάθλους ΟΑΚΑ με 88-71, απέναντι στον μαχητικό Ηλυσιακό, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς σε δηλώσεις του μετά το τέλος της αναμέτρησης, τόνισε: "Δεν είναι η πρώτη φορά που παίζουμε δύο μέρες μετά από αγώνα της Ευρωλίγκα στις 17.00 αλλά το διαφορετικό είναι ότι παίζαμε χωρίς φιλάθλους και αυτό είναι δύσκολο.

Το κίνητρο σε τέτοιου είδους παιχνίδια είναι πολύ σημαντικό. Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε καλές αντιδράσεις και φάνηκε έντονα στο παιχνίδι μας αλλά στο δεύτερο, παίξαμε καλύτερα και πήραμε τη νίκη".

Είπε ο τεχνικός του Παναθηναϊκού και συνέχισε: "Είναι μια πολύ διαφορετική ομάδα από αυτή στον πρώτο γύρο και αγωνίστηκε πολύ καλά".

Από την μεριά του ο Μάικ Μπατίστ, σημείωσε: "Το σημερινό παιχνίδι ήταν διαφορετικό, γιατί αγωνιζόμασταν χωρίς φιλάθλους. Βρήκαμε το κίνητρο να παίξουμε στο δεύτερο ημίχρονο. Παίξαμε καλή άμυνα που μας έδωσε εύκολους πόντους και στην επίθεση. Αυτό ήταν το κλειδί του αγώνα, ώστε να βρούμε καλύτερο ρυθμό και να ελέγξουμε το παιχνίδι.

Έχουμε πει πολλές φορές "αφήστε μας να δώσουμε την μάχη μας". Δεν έχω να πω τίποτα στους οπαδούς μας. Εμείς δεν μπορούμε να ελέγξουμε τίποτα άλλο, πέρα από ότι γίνεται μέσα στο γήπεδο, στο παρκέ".