Ρεκόρ και… επίτευγμα

Του Γιάννη Ευδαίμων 06/12/2010 (16:22)   Ο Αρκαδικός σημείωσε 99 πόντους εναντίον της Νήαρ Ήστ το περασμένο Σάββατο και ταυτόχρονα αυτό σήμαινε και ρεκόρ πόντων σε ένα πα

Του Γιάννη Ευδαίμων
06/12/2010 (16:22)

Ο Αρκαδικός σημείωσε 99 πόντους εναντίον της Νήαρ Ήστ το περασμένο Σάββατο και ταυτόχρονα αυτό σήμαινε και ρεκόρ πόντων σε ένα παιχνίδι της ομάδας στην Α2 κατηγορία, ξεπερνώντας τους 98 που είχε σημειώσει στις 27 Φεβρουαρίου 2010 εναντίον του ΑΓΟ Ρεθύμνου. Με τη διαφορά ότι εκείνο το παιχνίδι είχε κριθεί στην πεντάλεπτη παράταση και έτσι οι 98 πόντοι σημειώθηκαν σε 45 λεπτά αγώνα!

Ο Αρκαδικός θα μπορούσε στον αγώνα με τη Νήαρ Ήστ να είχε ξεπεράσει και τους 100 πόντους, αλλά προς το τέλος του παιχνιδιού οι παίκτες του χαλάρωσαν και ταυτόχρονα δεν επεδίωξαν να κάνουν κάποια φάουλ στους παίκτες της Νήαρ Ήστ, προκειμένου να κάνουν περισσότερες επιθέσεις στα τελευταία λεπτά και να έχουν τη δυνατότητα να ξεπεράσουν αυτό το φράγμα.

Τέλος, ο Αρκαδικός είχε την ευκαιρία σε αυτό το παιχνίδι να γίνει η πρώτη ομάδα που θα σημείωνε 100 πόντους στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας. Τα κατάφερε τελικά ο ΑΓΟ Ρεθύμνου που κέρδισε με 102-73 τον προσεχή αντίπαλο του Αρκαδικού, τον Κόροιβο Αμαλιάδας, στο Ρέθυμνο.

Από τα σπάνια ρεκόρ σε αγώνα μπάσκετ και σημαντικό επίτευγμα για τους Αρκάδες, το γεγονός ότι σκόραραν έντεκα από τους δώδεκα παίκτες που αγωνίστηκαν, εκ των οποίων οι πέντε είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο μόνος που δεν σκόραρε για λογαριασμό του Αρκαδικού στο καλάθι της Νήαρ Ήστ ήταν ο Σπύρος Πετσούνι, που αγωνίστηκε μόλις στο τελευταίο μισό λεπτό της αναμέτρησης.