Στρατιώτης… Πεχλιβάνης

Του Γιάννη Ευδαίμων 16/01/2011 (03:15)   Οι Ίκαροι επέστρεψαν στις νίκες σε ένα οριακής σημασίας παιχνίδι, όπως αυτό με τον Πανελευσινιακό. Θεμέλιος λίθος στην επικράτησ...

Του Γιάννη Ευδαίμων
16/01/2011 (03:15)

Οι Ίκαροι επέστρεψαν στις νίκες σε ένα οριακής σημασίας παιχνίδι, όπως αυτό με τον Πανελευσινιακό. Θεμέλιος λίθος στην επικράτηση των Σερραίων με 92-85 ήταν ο Κώστας Πεχλιβάνης, ο οποίος σε 16 περίπου λεπτά συμμετοχής, πέτυχε 12 π., με εξαιρετικά στατιστικά (2/2 β., 2/2 διπ., 2/3 τρ. ), ενώ είχε και 2 ασιστ και 1 κλέψιμο.

Μέχρι εδώ όλα μοιάζουν φυσιολογικά για έναν αγώνα μπάσκετ, με την μόνο διαφορά, ότι ο 32χρονος γκαρντ τα κατάφερε αυτά, σε δύο δόσεις… Συγκεκριμένα στο 5΄ του αγώνα, ο Πεχλιβάνης σε μια σύγκρουση του με αντίπαλο, χτύπησε άσχημα στο φρύδι και χρειάστηκε να μεταβεί σε νοσοκομείο των Σερρών. Εκεί, του τοποθετήθηκαν ράμματα, όμως ο πιστόςστρατιώτης, επέστρεψε στο γήπεδο και στην διάθεση του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη.

Και όταν μπήκε στην τελευταία περίοδο του αγώνα, κατάφερε να φέρει τα… πάνω – κάτω, (έβαλε καθοριστικό τρίποντο και έκανε το σκορ 88-82), να αποτρέψει την πρώτη εντός έδρας ήττα της ομάδας του και να συμβάλει τα μέγιστα σε μια πολύτιμη νίκη, που την κρατά εντός του… κόλπου της ανόδου.
Αν μη τι άλλο, του αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την αυταπάρνηση και τον ηρωισμό του, σε μια εποχή που αυτά τα χαρακτηριστικά σπανίζουν...