LUAVI header ad

Η Α2 επιστρέφει!

Το πρωτάθλημα της Α2 ξεκινά σήμερα και το basketblog.gr σας προσφέρει τον απόλυτο οδηγό για το νέο πρωτάθλημα που αναμένεται να προσφέρει νέες συγκινήσεις.
Η Α2 επιστρέφει!

Η φετινή Α2 έχει περάσει πριν καν ξεκινήσει από 40 κύματα. Άνοδοι, υποβιβασμοί που δεν ήρθαν, ομάδες που αποφάσισαν να αποχωρήσουν, ομάδες που αποφάσισαν να ενωθούν με άλλες, με αποτέλεσμα η φετινή εκδοχή της Α2 να είναι διαφοροποιημένη κατά το ½ (8 από τις 16 περσινές ομάδες άλλαξαν), με αποτέλεσμα να μείνουν στην κατηγορία οι σταθερές δυνάμεις. Φυσικά αλλαγές έφερε και η… μερική διάλυση του Δούκα, ο οποίος ενισχύθηκε στην αρχή του καλοκαιριού με σκοπό την άνοδο με παίκτες επιπέδου ακόμα και Α1, όμως τα οικονομικά προβλήματα έφεραν ενίσχυση των υπόλοιπων ομάδων με τους παίκτες που είχαν συμφωνήσει με την ομάδα των Βορείων Προαστίων.

Φυσικά το φετινό πρωτάθλημα είναι και ένα πρωτάθλημα αναμνήσεων, με δεδομένο ότι επιστρέφουν στην ανταγωνιστική Α2 ομάδες που έχουν διαπρέψει στο παρελθόν στο ελληνικό μπάσκετ, όπως το Περιστέρι και το Μαρούσι, ομάδες που θαυμάσαμε στο παρελθόν τόσο στα κλειστά της Α1, όσο και σε μεγάλα γήπεδα της Ευρώπης. Αναμνήσεις βέβαια ξυπνά και η επιστροφή του Παπάγου, με την ομάδα του έμπειρου Κώστα Σορώτου να επιστρέφει στην κατηγορία μετά από 14 χρόνια… μαχών στις μικρότερες κατηγορίες, με το «Σαλούν» να γεμίζει ξανά.

Το πρωτάθλημα της Α2 συγκεντρώνει φέτος ενδιαφέρον όχι μόνο για τους… έμπειρους στα μεγάλα πρωταθλήματα, αλλά και για τους «νεότερους». Ο λόγος για τις ομάδες που προβιβάστηκαν την περασμένη σεζόν από την Β’ Εθνική και φέτος ζουν το όνειρο της πρώτης συμμετοχής τους στην Α2. Η Καστοριά και η Καρδίτσα ετοιμάζονται να πιουν από το… νέκταρ της συμμετοχής στην Α2, την ώρα που στο ίδιο όνειρο συμμετέχει και ο Ερμής Αγιάς που πήρε το εισιτήριο της ανόδου μετά την οικειοθελή αποχώρηση των Μαχητών που ενώθηκαν με το Πειραματικό, δίνοντας έτσι μία ακόμα βοήθεια στην ενίσχυση του μπάσκετ στην Ελλάδα εκτός των μεγάλων αστικών κέντρων.

Το ενδιαφέρον φυσικά εστιάζεται στους τέσσερις πόλους του πρωταθλήματος που δεν είναι άλλοι από την άνοδο, τη συμμετοχή στα playoffs που δίνει το δεύτερο εισιτήριο της ανόδου, τις δύο θέσεις που θα πάρουν την… άγουσα για τη Β’ Εθνική καθώς επίσης και τις τέσσερις θέσεις που οδηγούν στη μάχη των playouts. Η παράδοση τα τελευταία χρόνια έχει δείξει ότι δεν μπορούν να γίνουν προγνωστικά, πόσο μάλλον χωρίς να έχουν παίξει οι ομάδες επίσημο παιχνίδι, πλην εξαιρέσεως φυσικά των αγώνων Κυπέλλου που όμως οι ομάδες λειτούργησαν σαν να αγωνίζονται σε φιλικά προετοιμασίας. Υπάρχουν όμως ομάδες, οι οποίες κέρδισαν τα βλέμματα τους με τις κινήσεις τους και με τη φιλοσοφία τους το φετινό καλοκαίρι και άλλες που διατήρησαν το κορμό τους και έθεσαν τους δικούς τους στόχους.

Το basketblog.gr μέσα από ένα ειδικό αφιέρωμα σας παρουσιάζει τα ρόστερ των ομάδων για τη νέα σεζόν.

ΑΣ Απόλλων Πατρών
Προπονητής: Δημήτρης Παπαδόπουλος
Έτος Ίδρυσης: 1947
Γήπεδο: Κλειστό Γυμναστήριο Περιβόλας
Χωρητικότητα: 3.500 θέσεις

Α.Ε. Δόξα Λευκάδας
Προπονητής: Λευτέρης Χατζηκυριακίδης
Έτος Ίδρυσης: 1981
Γήπεδο: Κλειστό Λευκάδας
Χωρητικότητα: 1.200 θέσεις

Γ.Σ. Ηρακλής Θεσσαλονίκης
Προπονητής: Βαγγέλης Αλεξανδρής
Έτος ίδρυσης: 1908
Γήπεδο: Κλειστό Ιβανώφειο
Χωρητικότητα: 2.443 θέσεις

Α.Σ. Εκπαιδευτήρια Δούκα
Προπονητής: Γιάννης Γιαννόπουλος
Έτος Ίδρυσης: 1979
Γήπεδο: Αθλητικό Κέντρο Δαΐς
Χωρητικότητα: 450 θέσεις

Εθνικός Ο.Φ.Π.Φ.
Προπονητής: Βαγγέλης Βλάχος
Έτος Ίδρυσης: 1923
Γήπεδο: Κλειστό «Παναγιώτης Σαλπέας»
Χωρητικότητα: 300 θέσεις

Α.Ε. Ψυχικού
Προπονητής: Γιώργος Ρεμεντέλας
Έτος Ίδρυσης: 1985
Γήπεδο: Κλειστό Γυμναστήριο Ψυχικού
Χωρητικότητα: 300 θέσεις

ΑΕ Χολαργού
Προπονητής: Στέργιος Κουφός
Έτος Ίδρυσης: 1982
Γήπεδο: Κλειστό Γυμναστήριο Χολαργού «Αντώνης Τρίτσης»
Χωρητικότητα: 1.000 θέσεις

Α.Ε. Λάρισας
Προπονητής: Χρήστος Χασανίδης
Έτος Ίδρυσης: 1964
Γήπεδο: Κλειστό Νεάπολης
Χωρητικότητα: 3.958

Α.Ο. Αμύντας Δάφνης Υμηττού
Προπονητής: Αλέξανδρος Ζαβός
Έτος Ίδρυσης: 2010
Γήπεδο: Κλειστό Γυμναστήριο Υμηττού
Χωρητικότητα: 500 θέσεις

Σ.Ε.Φ.Α. Αρκαδικός
Προπονητής: Τζίμης Κουστένης
Έτος Ίδρυσης: 1976
Γήπεδο: Κλειστό Γυμναστήριο Τριπόλεως
Χωρητικότητα: 1.000 θέσεις

Α.Σ. Καρδίτσας ΜΕΛΙ ΑΤΤΙΚΗ
Προπονητής: Λευτέρης Καλογήρου
Έτος Ίδρυσης: 2006
Γήπεδο: Κλειστό ΔΑΚ Καρδίτσας
Χωρητικότητα: 500 θέσεις

Α.Σ. Καστοριάς
Προπονητής: Γιώργος Σούλιος
Έτος Ίδρυσης: 1980
Γήπεδο: Κλειστό Γυμναστήριο «Δημήτρης Διαμαντίδης»
Χωρητικότητα: 500 θέσεις

Α.Σ. Αμαρουσίου
Προπονητής: Κώστας Κεραμιδάς
Έτος Ίδρυσης: 1950
Γήπεδο: Κλειστό Αγίου Θωμά
Χωρητικότητα: 1.350

Γ.Σ. Περιστέρι
Προπονητής: Νίκος Καραγιάννης
Έτος ίδρυσης: 1971
Γήπεδο: Κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου
Χωρητικότητα: 3.072 θέσεις

ΓΣ Ερμής Αγιάς
Προπονητής: Γρηγόρης Γιασσάρης
Έτος Ίδρυσης: 1992
Γήπεδο: Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Αγιάς
Χωρητικότητα: 300 θέσεις

Α.Σ. Παπάγου
Προπονητής: Κώστας Σορώτος
Έτος Ίδρυσης: 1966
Γήπεδο: Κλειστό Γήπεδο «Σαλούν»
Χωρητικότητα: 800 θέσεις

Το πρόγραμμα των πρώτων 6 αγωνιστικών:

1η Αγωνιστική - 7/10/2017
ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ - ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ
ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ - ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ ΛΑΡ.
ΑΕ ΧΟΛΑΡΓΟΥ - ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ - ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ
ΑΕ ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ - ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ - ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ
ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ - ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ

 

2η Αγωνιστική - 14/10/2017
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ - ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ ΛΑΡ. - ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ - ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ - ΑΕ ΧΟΛΑΡΓΟΥ
ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ - ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ
ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ - ΑΕ ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ
ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ

 

3η Αγωνιστική - 21/10/2017
ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ - ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ ΛΑΡ.
ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ - ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ
ΑΕ ΧΟΛΑΡΓΟΥ - ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ - ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ
ΑΕ ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ - ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ - ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ

 

4η Αγωνιστική - 29/10/2017
ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ - ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ - ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ - ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ - ΑΕ ΧΟΛΑΡΓΟΥ
ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ - ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ
ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ - ΑΕ ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ - ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ ΛΑΡ. - ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ

 

5η Αγωνιστική - 11/11/2017
ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ - ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ
ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ
ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ - ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ
ΑΕ ΧΟΛΑΡΓΟΥ - ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ - ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ
ΑΕ ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ ΛΑΡ.
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ - ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Δείτε εδώ αναλυτικά το πρόγραμμα όλων των αγωνιστικών!

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο