"Να ψηθούμε στις ήττες"

Του Νίκου Βαγγέλη 19/12/2010 (17:49) Σε τρία σημεία στάθηκε ο Άρης Λυκογιάννης στη συνέντευξη Τύπου μετά τον αγώνα με τον Κολοσσό. "Για ένα ημίχρονο ντυθήκαμε Κολοσσός, καθ
Του Νίκου Βαγγέλη
19/12/2010 (17:49)

Σε τρία σημεία στάθηκε ο Άρης Λυκογιάννης στη συνέντευξη Τύπου μετά τον αγώνα με τον Κολοσσό. "Για ένα ημίχρονο ντυθήκαμε Κολοσσός, καθώς τρέξαμε στο παρκέ, διαβάσαμε τον αντίπαλο και βγάλαμε εκτός ρυθμού δύο βασικά του στελέχη, όπως ο Τσάμης και ο Καλάθης. Στο δεύτερο ημίχρονο συνέβησαν τρία πράγματα που μας οδήγησαν στην ήττα. Πρώτον δεν μπήκαμε το ίδιο δυνατά, δεύτερον ο Κολοσσός πέτυχε 5 τρίποντα στις 6 πρώτες επιθέσεις του, κάτι που ήταν δύσκολο να αντιμετωπίσουμε ψυχολογικά.

Τρίτον φορτωθήκαμε πολύ γρήγορα με πέντε φάουλ και αποβλήθηκε ο Τόμπσον με πέντε φάουλ, εκ των οποίων ένα δύο δεν ήταν ούτε κοντά στο να χαρακτηριστούν φάουλ. Το τελικό σκορ μας αδικεί. Προσπαθήσαμε στο τέλος, κάναμε σωστές επιθέσεις, αλλά δεν μπήκαν κάποια κοντινά σουτ. Πρέπει να ψηθούμε στην αντιμετώπιση των ηττών. Όταν ο Κολοσσός βρέθηκε σε παρόμοια κατάσταση στο ξεκίνημα, άντεξε και δεν επηρεάστηκε. Αυτό πρέπει να κάνουμε κι εμείς. Έχουμε κάποια μείον. Μπορεί ο Χάρις να είναι σαν πακέτο καλύτερος του Κάρολ, όμως ο Κάρολ είναι πολύ καλός σουτέρ, γεγονός που έκανε τις αντίπαλες άμυνες να υπολογίζουν σε αυτό".