Β' Εθνική (Βορράς): Συνεχίζουν να προελαύνουν οι Ίκαροι, ''στοπ'' στo Ανατόλια για τη Καβάλα

Οι Ίκαροι Σερρών συνεχίζουν την εκπληκτική πορεία τους, νικώντας εύκολα με 66-51 το Πευκοχώρι και πέρασαν μόνοι στη δεύτερη θέση, καθώς η Καβάλα ηττήθηκε με 85-83 από το Ανατόλια.
Β' Εθνική (Βορράς): Συνεχίζουν να προελαύνουν οι Ίκαροι, ''στοπ'' στo Ανατόλια για τη Καβάλα

Οι Ίκαροι Σερρών υποδέχτηκαν το Πευκοχώρι και επικράτησαν εύκολα με 66-51. Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και πήραν ακόμη μία νίκη και παρέμειναν μόνοι στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η Καβάλα γνώρισε εκτός έδρας ήττα από το Ανατόλια με 85-83 και πλέον βρίσκεται στη τρίτη θέση. Το παιχνίδι ήταν μονόλογος των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν την αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος, όμως τελικά δεν απέφυγαν την ήττα.

Ο Ερμής Λαγκαδά δεν συνάντησε δυσκολίες και νίκησε εντός έδρας την Ελίμεια με 78-54, πιάνοντας τη Καβάλα στη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, είχε από την αρχή τον έλεγχο του παιχνιδιού και πήρε μία εύκολη νίκη.

Οι Μαχητές Δόξα Πευκών πήραν ακόμη μία νίκη, επικρατώντας αυτή τη φορά κόντρα στους Τιτάνες Παλαμά με 73-62. Οι Μαχητές ανέβαζαν σταδιακά τη διαφορά και κατάφεραν να πάρουν ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα.

Το Αγρίνιο υπέταξε με 76-61 την Ασπίδα Ξάνθης εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και σε συνδυασμό με την εξαιρετική τους άμυνά κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Τέλος, η Γέφυρα πήρε σπουδαία βαθμολογική και ψυχολογική νίκη, επικρατώντας της Χαλκηδόνας με 64-59. Το ματς ήταν ντέρμπι και στη τελευταία περίοδο η Γέφυρα αποδείχθηκε καλύτερη και έφτασε στη τελική επικράτηση.  

 Τα αποτελέσματα:

Ίκαροι Σερρών- Πευκοχώρι 66-51
Ερμής Λαγκαδά- Ελίμεια 78-54
Μαχητές Δόξα Πευκών- Τιτάνες Παλαμά 73-62
Ανατόλια- Καβάλα 85-83
Αγρίνιο- Ασπίς Ξάνθης 76-61
Χαλκηδόνα-Γέφυρα 59-64
Χθες: Στρατώνι – Χαρίλαος Τρικούπης 67-79
Ρεπό : Φάρσαλα

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΝΑΤΟΛΙΑ-ΚΑΒΑΛΑ 85-83
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-24, 56-37, 66-60, 85-83
Διαιτητές: Ζαχαρής-Ξέρας
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Πουλιανίτης, Πρωτούλης 13 (1), Βλάχος 14 (1), Ψυχίδης, Γαλανίδης 18 (3), Ζαφειρούδης, Συμεωνίδης 8, Ξενιτιδης 3 (1), Σταματογιάννης 2, Ζώτος 4, Βεργίνης, Καραποστόλου 23 (3).
Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 19 (1), Παντόπουλος, Μιχάλογλου 22 (4), Καπινιάρης, Τάγαρης 2, Αθανασιάδης 2, Κουμλέλης 9 (1), Πιεβάλιτσα, Καραθανάσης 5 (1), Παπάς 10, Χονδρόπουλος 14 (4) .

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΠΕΥΚΩΝ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 73-62
Διαιτητές: Ντούρας-Μπακάλης
Μαχητές (Γεροφώτης): Βογιατζής 3 (1), Αρνίδης 5 (1), Δήμας 14 (2), Χατζημιχαηλίδης 5 (1), Στόλης 15, Κωνσταντινίδης 4, Μπάκος 9 (1), Βαγιάτης, Βαϊντερλής, Βελισσαρίου 18 (4).
Τιτάνες Παλαμά (Φόρος): Κουσιάντζας 2, Μπιζιώτης, Τσούμας 2, Γεωργαντζάς 9 (1), Μηλιώνης 15 (4), Μακρής 2, Μούμογλου 7 (1), Μανδαλάκης 20 (1), Αποστολάκης 5.

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ – ΓΕΦΥΡΑ 59-64
Δεκάλεπτα: 18-15, 31-30, 44-40, 59-64
Διαιτητές :Θεοδώρου-Αγραφιώτης Ι.
Χαλκηδόνα (Οκλαλιώτης): Πετρίδης, Μαρκίδης 8 (1), Κουλαξής, Μαραπίδης 19 (3), Πεταλωτής 14 (1), Σεφερίδης, Μπατάκος 2, Κοτζαγιάννης 10, Παναγιώτου 6 (1)
Γέφυρα (Ροδάς): Καζαμίας, Νικολαΐδης 2, Γιαμούκης, Κολοκοτρώνης 10, Γαρέζος 12 (1), Παπαδόπουλος, Σιώπης 13 (1), Σαραντίδης, Ταουσάνης 5, Σιώμος 10, Ευσταθιάδης, Μπίσκας 12 (1)

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ - ΕΥΡΩΠΗ 87  ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ 66-51
Δεκάλεπτα: 18-18, 34-27, 50-38, 66-51
Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν. -Παπαγερίδης
Ίκαροι (Ποργιόπουλος): Γρίψιος 9 (1), Σιδερίδης 6 (2), Γεωργιανός 10 (1), Γκάτζιας 7 (1), Φώτογλου 10 (1), Γκουτζιας, Θολιώτης 4, Κακιούζης 21
Eυρώπη ( Μελετιάδης) : Αμπατζιδης, Tσιμπής 9 (1), Λαζαρίδης 2, Tζουβάρας 9 (1), Mαυρίδης 4 (1), Kαραμπέκης 11, Mυλωνίδης 2, Kιγμέτογλου 1, Σικαλίδης 4, Θεοδωρίδης, Δανάκης 9

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ - ΕΛΙΜΕΙΑ 78-54
Δεκάλεπτα: 16-14, 35-27, 57-44, 78-54
Ερμής Λ. (Τσούρμας): Καϊκλής, ΑΜπατζάς 21 (2), Μήνου 8 (2), Ελευθεριάδης 2, Τοπουζίδης 10 (2), Μάρουσιτς 11 (3), Παρίτσης 3 (1), Πιλκούδης 4, Δημητρακάς 2, Γκαμούρας 6, Αβοκάτος, Κοτσάνος 11
Ελίμεια (Μακρής): Σούπουρος 3 (1), Τσιάμης 1, Πεχλιβανίδης, Κούβελας 2, Τσούκας 11, Νικολάου 17 (1), Μαλλιούρας 2, Μακρής 16 (3), Τσιμίδης 2.

ΑΓΡΙΝΙΟ- ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ 76-61
Δεκάλεπτα: 23 -10, 13-9, 21-22, 19-20.
Διαιτητές: Καρακάσης – Καρπάνος.

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 11, Μπερερής 7, Κυριλής Θ. 2, Μουρατίδης 23(2), Γκρέκας 4, Κυριλής Δ., Τάσσος 5, Κασαμπαλής 14, Μήτσου 10(2), Σταύρου, Τάγκας.
Α.Π.Σ. ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ (Κώστας Ιωαννίδης): Αμούτζιας 8(2), Παπαδάκης 8(1), Γρούδος 9, Τσιώγκας 5, Κλωνάρας, Κουτσογιάννης 5(1), Γκέλιος 15(3), Απιδόπουλος 3(1), Θεοδωρίδης 3, Μασμανίδης 2, Σαββίδης 3(1).

Η βαθμολογία:

1. Χαρίλαος Τρικούπης 22 (10-2)
2. Ίκαροι Σερρών 20 (9-2)*
3. Καβάλα 19 (8-3)*
4. Ερμής Λαγκαδά 19 (8-3)*
5. Στρατώνι 18 (6-6)
6. Μαχητές/Πειραματικό 18 (7-4) *
7. Φάρσαλα 17 (6-5)*
8. Ευρώπη Πευκοχωρίου 17 (6-5)
9. Ανατόλια 17 (6-5)*
10. Αγρίνιο 16 (5-6)*
11. Ασπίδα Ξάνθης 15 (4-7)*
12. Γέφυρα 15 (4-7)*
13. ΓΑΣ Χαλκηδόνας 15 (3-9)
14. Ελίμεια 12 (1-10)*
15. Τιτάνες Παλαμά 11 (1-9)*

*Έχουν κάνει τα ρεπό τους

Η επόμενη αγωνιστική (13η, 14/1)
Χαρίλαος Τρικούπης – Χαλκηδόνα
 Γέφυρα – Αγρίνιο
 Πευκοχώρι – Φάρσαλα
 Ελίμεια – Ικαροι Σερρών
 Τιτάνες Παλαμά – Ερμής Λαγκαδά
 Καβάλα – Μαχητές Πειραματικού Πεύκων
 Ασπίδα Ξάνθης – Ανατόλια

 

 

 

Tags:

ΣΧΟΛΙΑ

Bicos
Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο