LUAVI header ad

Α' ΕΣΚΑΝΑ: Σε πτώση η Ελευθερία, ανεβαίνουν Ταταύλα-Ευρυάλη

Η Ελευθερία Μοσχάτου (7-2) γνώρισε την δεύτερη της ήττα φέτος και μάλιστα σερί από την ανεβασμένη Ευρυάλη (6-3). Πορφύρας και Ταταύλα την "έπιασαν" στην δεύτερη θέση με ευρείες νίκες (7-2) ενώ ο Ίκαρος Καλλιθέας συνεχίζει αήττητος.
Α' ΕΣΚΑΝΑ: Σε πτώση η Ελευθερία, ανεβαίνουν Ταταύλα-Ευρυάλη

Τη νίκη της αγωνιστικής πανηγύρισε η Ευρυάλη στην έδρα της κόντρα στην Ελευθερία Μοσχάτου με 62-46. Οι γηπεδούχοι στηριζόμενοι στην εξαιρετική τους αμυντική λειτουργία και στην ευστοχία από την γραμμή της φιλανθρωπίας (17/21) κατόρθωσαν να ανατρέψουν το 25-29 του ημιχρόνου. Το επιμέρους σκορ 23-10 στην τρίτη περίοδο έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Ευρυάλης (48-39) και το τελευταίο δεκάλεπτο (14-7) επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της ομάδας του κόουτς Σιγλέτου

Τοπικό ντέρμπι είπατε; Γράψτε λάθος. Ο Ίκαρος Καλλιθέας συνέχισε την αήττητη πορεία του προς τις Εθνικές Κατηγορίες (Γ' Εθνική) διαλύοντας με 80-55 την ΑΕ Καλλιθέας στο κλειστό του Εσπέρου. Μάλιστα, οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας κέρδισαν και τις τέσσερις περιόδους σουτάροντας με 75% στα δίποντα (24/32). Κορυφαίος για τους νικητές ο Γιώργος Βλασσόπουλος με 13 πόντους και αθόρυβη δουλειά.

Τα Ταταύλα του κόουτς Φαρμάκη έφυγαν με το "διπλό" από την οδό Θεομήτορος καθώς επικράτησαν 81-61 της Δάφνης Αγίου Δημητρίου. Το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων ήταν όλα τα λεφτά. 0-10 στο 2' και 7-23 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Σεραφείμ Σπανού βρήκε κάποιες λύσεις στην δεύτερη περίοδο και έδειξε ότι μπορεί να επιστρέψει στο παιχνίδι (30-40 ημίχρονο) αλλά τα Ταταύλα του εξαιρετικού Μπίρμπα (21 πόντους) δεν είχαν όρεξη για πολλά πολλά και με πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο ξέφυγαν με 20 πόντους καθιστώντας διαδικαστικού χαρακτήρα την τελευταία περίοδο

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ένατης αγωνιστικής:

ΠΟΡΦΥΡΑΣ ΑΟΦ-ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ 80-52

ΕΥΡΥΑΛΗ ΑΓΟΓ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ ΑΟ 62-46

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΕ-ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΕ 80-55

ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΟ-ΤΑΤΑΥΛΑ ΑΟ 61-81

ΤΡΑΧΩΝΩΝ ΔΙΑ ΑΛΙΜΟΥ ΑΕ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 53-63 

ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗΣ ΑΣ-ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ ΕΡΜΗΣ ΓΣ 55-68

ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΣ-ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ ΑΟ 88-67

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΕ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 80-55
Διαιτητές: Καραβίτης , Χρόνης , Ιωάννου
Δεκάλεπτα: 21-17,47-31, 63-44, 80-55
ΑΕ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Παύλος, Κεφαλίδης): Γεωργιάδης 11(1), Τσιπίδης 15, Ιωακειμίδης 14(2), Τσιγγενόπουλος 6, Λαμπρόπουλος 7(1), Μούτσα 4, Παπαφωτίου 2, Βλασσόπουλος 13(2), Μιχαλακάκος 1, Τζαγγαράκης 5(1), Βαμβακούσης 2, Μπάμπε
ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Καβάσιλας ,Κωνσταντώνης): Παπάζογλου 11, Σμυρνής 15(2) , Καραγεώργης 2, Ιμαριάγκμπε 2, Λάμπρου 1, Καββαδάς , Δανατζής , Παπαζαφειρόπουλος 7(1) , Κολιούλης , Τσιμπούκης 13(2), Μαυρομανωλάκης 2, Καραγιάννης 2

ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ 62-46
Διαιτητές: Παπαφωτίου , Πηλοίδης Φ., Νάκος
Δεκάλεπτα: 14-17, 25-29, 48-39, 62-46
ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦ. (Σιγλέτος, Κακκαβάς): Τσακναρίδης 12, Δορκοφίκης 3(1), Ψυχογιός 4, Εμμανουηλίδης 11(1) , Αγγελίδης 10, Μαλτέζος 3, Βαθρακοκοίλης 5(1) , Γεωργουσόπουλος 6(2) , Μπούτος 8

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ. (Σίμος, Δολιανίδης): Μαρκουίζος 10, Γιαννόπουλος , Κολοφώτης , Δέλιος 2, Ντόσκορης 5(1) , Γεράνιος , Γιαμπάνης 10, Κατσούρης 14(3) , Νικολαίδης , Ζενέλι , Κιούσης 3(1) , Κρεμαστούλης 2

ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜ.-ΤΑΤΑΥΛΑ 61-81
Διαιτητές: Κιουλάφας, Ασλανίδης , Αυγουστόγλου
Δεκάλεπτα: 07-23, 30-40,45-65, 61-81
ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜ. (Σπανός): Παπαδάκης , Τσίλαγας 12, Γκιουρτζίδης 7(2) , Ιορδάνου 5(1), Βούτας 12, Τσίκας , Τσιούτσιας , Κατσαρέας 1, Τσακίρης 6(2) , Αλεβίζος 6(2) , Τίλη 12(2) , Σολούκος
ΤΑΤΑΥΛΑ (Φαρμάκης): Λουλούδης 5(1) ,Βελιζιώτης 3(1) , Μπίρμπας 21, Κόκκινος 19(3), Καλούδης 1, Λούβαρης , Χασάπης 5(1) , Χουλιάρας 16(4), Μελισσουργός , Μακρυγιάννης 3(1) , Θεοχάρης 2, Θαλασσινός 6(2)

ΠΟΡΦΥΡΑΣ-ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 80-52

Διαιτητές: Τσαχάκης, Μέλης , Μπερέτσος

Δεκάλεπτα: 18-12, 35-28, 56-39, 80-52

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Λειβάδης): Οικονόμου 13(2), Θεολογίτης 3(1), Γουρδομιχάλης 2, Γιαννόπουλος 2, Παπαδάκης 2, Παπαργυρόπουλος 10, Φωτόπουλος 26(4) , Λεκάκης 4, Κωνσταντίνου 6(2) , Μαυρομιχάλης , Λιαδής , Συμεωνίδης 12
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (Καλλιπολίτης , Παππάς): Λύτρας , Αρμανίδης 13(1) , Καρελλάς 5(1) , Καρλάφτης 4(1) , Πεζιρκιανίδης 8 , Καμπούρης 2, Καλλής 4, Τσελέκος 7, Μωυσίδης 9(1) , Κατσίπης

ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΙΚΑΡΟΣ Ν.Σ. 88-67
Διαιτητές: Καλαρέμας, Αρφαρά ,Πετίτσας
Δεκάλεπτα: 22-14,43-28,57-47,88-67
ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Θάνος, Νίκας): Αρκουμάνης 16(2),Σεττος 22(4),Κοκονέζης, Λαμπρόπουλος 4, Φιλίππου 12(3),Κασπαριάν 15(1),Σαράκης 10(2),Δήμου 2, Σαμουλαδάς 4,Χατζημιχάλης 3, Παπασιμάκης
ΙΚΑΡΟΣ Ν.Σ.(Τσιτσόπουλος, Χότζα): Κολοβέρος 14(1), Χόρτσας 11(1), Αρμάος, Πατουλίδης 5, Μανωλάκος 3 (1), Πουλιάνος 6, Μοροχλιάδης, Καρούτας 6(1), Αντωνούσος 12(2), Υμερι 10

ΤΡΑΧΩΝΕΣ ΔΙΑΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ. 53-63
Διαιτητές: Δελαγραμμάτικας , Αυγερινός , Γεωργόπουλος
Δεκάλεπτα: 07-13, 15-27, 34-45 , 53-63
ΤΡΑΧΩΝΕΣ ΔΙΑΣ (Χαριτάτος, Φαραώ): Υφαντόπουλος 1, Κούτρας 1, Πλατής 3, Γκίκας 8(2) , Παπαδημητρακόπουλος 13, Καπέτσης 11, Καδδάς , Σκαλούμπακας , Ρούσσος 4, Καραχάλιος , Δάνα 12, Σάννης
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Κάσσης, Ρίμπας): Συριανός , Φωστέρης 11(1), Ζαχαρόπουλος 2, Δούβος 14, ¨Αμερσον 4, Ρουσσάκης 1, Ακρίβος 12(2) , Μαρόπουλος 5(1) , Χάϊδος 14(1)

ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗ - ΠΕΡΑΜΑ 55-68
Διαιτητές : Αναστασίου, Κηπώσης , Τζιμινίδης
Δεκάλεπτα : 18-18, 30-29 , 44-47, 55-68
ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗ (Παπασπυριδάκος, Παπαδημητρίου): Κώνστας 1, γεωργούλης 13, Τσεπαπαδάκης 11, Μούκας 3(1) , Κούκουρας 15(1) , Σιμόπουλος 4, Κυριακόπουλος 6(1) , Μπολουδάκης 2, Κώης
ΠΕΡΑΜΑ (Ρουμπελάκης, Πασαγιάννης): Θωμάς , Δαουτάκος 5, Γουρνάς 2, Γρύλλης 17(1) , Ιωάννου 13(1) , Ντακούλιας 14(2) , Κετέμα , Τράμπαρης 17(4), Μπακογιάννης , Σπυριδάκος , Κατσικάδης , Πετράκης

Η Βαθμολογία (σε 9 αγώνες):

1. Ίκαρος Καλλιθέας (9-0) 18
2. Ελευθερία Μοσχάτου (7-2) 16
3. Ταταύλα (7-2) 16
4. Πορφύρας (7-2) 16
5. Ευρυάλη Γλυφάδας (6-3) 15
6. Δραπετσώνα (4-5) 13
7. Ένωση Τραχώνων (4-5) 13
8. Πέραμα (4-5) 13
9. Πόλις Καλλιθέας (4-5) 13
10. Δάφνη Αγίου Δημητρίου (3-6) 12
11. Ηλεκτρούπολη (3-6) 12
12. ΑΕ Καλλιθέας (3-6) 12
13. Αστέρας Αγίου Δημητρίου (2-7) 11
14. Ίκαρος Νέας Σμύρνης (0-9) 9

Το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής (10η, 16/12):

20:30 ΚΛ ΜΟΣΧΑΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ ΑΟ-ΠΟΡΦΥΡΑΣ ΑΟΦ
20:15 ΚΛ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΤΙΣΤ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΕ-ΕΥΡΥΑΛΗ ΑΓΟΓ
20:15 ΚΛ ΕΣΠΕΡΟΥ ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΕ-ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΟ
20:45 ΚΛ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ-ΤΡΑΧΩΝΩΝ ΔΙΑ ΑΛΙΜΟΥ ΑΕ
20:00 ΚΛ. ΑΓ., ΔΗΜ. ΘΕΟΜΗΤ. ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ-ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗΣ ΑΣ
22:00 ΚΛ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ ΕΡΜΗΣ ΓΣ-ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΣ
21:00 ΣΕΦ Β' ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ ΑΟ-ΤΑΤΑΥΛΑ ΑΟ

Tags:

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο