Ποιος θα τους σταματήσει;

Του Νικόδημου Λιανού 27/01/2011 ( 9:22) Την ώρα που ο Αμάρε Στουνταμίρε από τη Νέα Υόρκη "φωνάζει" ότι κανείς δεν φοβάται τους Μαϊάμι Χιτ, οι Σαν Αντόνιο Σπερς απλώς σπέρνο...
Του Νικόδημου Λιανού
27/01/2011 ( 9:22)

Την ώρα που ο Αμάρε Στουνταμίρε από τη Νέα Υόρκη "φωνάζει" ότι κανείς δεν φοβάται τους Μαϊάμι Χιτ, οι Σαν Αντόνιο Σπερς απλώς σπέρνουν τον πανικό στους αντιπάλους τους… Με τους Τζινόμπιλι (26 π.) και Πάρκερ (23 π.) τα "Σπιρούνια" πέρασαν από το Σολτ Λέικ σαν άνεμος κερδίζοντας 112-105 τη Γιούτα φτάνοντας τις 10 νίκες στα 11 τελευταία τους παιχνίδια. Το πιο εντυπωσιακό όμως είναι ότι έχουν ρεκόρ 39-7 μετά από 46 αγώνες, την καλύτερη επίδοση στην ιστορία τους και μόνο πέντε ομάδες έχουν σημειώσει κάτι καλύτερο στην ιστορία του ΝΒΑ.

Οσο για τους "Μορμόνους" παρά τους 39 πόντους (οι 17 στην 4η περίοδο) του Ντερόν Ουίλιαμς γνώρισαν και τη δεύτερη φετινή ήττα από τους Σπερς.

Τι είδαμε από εκεί και πέρα… Στη Μινεάπολη η μονομαχία Λοβ - Ντουράντ έκλεψε την παράσταση με νικητή σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο τον Ντουράντ. Οι Θάντερ επικράτησαν στην παράταση 118-117 με τον Ντουράντ να έχει 47 πόντους (16 σερί στην 4η περίοδο) και 18 ριμπάουντ ισοφαρίζοντας την επίθεση του Γκρίφιν όσον αφορά την καλύτερη βραδιά σκοραρίσματος φέτος. Ο Λαβ έμεινε στους 31 πόντους, 21 ριμπάουντ (!) με τους θάντερ να κερδίζουν για 8η σερί αγώνα τους "Λύκους".

Στο Οκλαντ, οι Χόρνετς έφτασαν τις 10 διαδοχικές νίκες με την επικράτησή τους επί των Ουόριορς 112-103 ισοφαρίζοντας το σχετικό ρεκόρ που είχαν από τις 21 Φεβρουαρίου έως τις 13 Μαρτίου 1998. Ηταν η πέμπτη διαδοχική νίκη εκτός έδρας με τον Πολ να έχει 18 πόντους και 17 ασίστ ενώ για τους Ουόριορς ο Μόντα Ελις με 26 πόντους βάζει ένα ακόμη λιθαράκι στη μάχη που δίνει να γίνει ο πρώτος «πολεμιστής» μετά τον Λατρέλ Σπρίουελ (1997) που εμφανίζεται σε Ολ σταρ γκέιμ.

Στο Ντιτρόιτ, χρειάστηκε ο Τσόνσι Μπίλαπς να ευστοχήσει σε τρία σερί τρίποντα προς το τέλος του αγώνα, να σημειώσει 26 πόντους ώστε οι Νάγκετς να πάρουν τη νίκη 109-100 επί των Πίστονς, σπάζοντας αρνητικό σερί 14 αγώνων στο Auburn Hills, ήτοι από τις 10 Μαρτίου 1995. Ρόλο έπαιξε κα ο Αντονι (18 π., 10 ρ., 7 ασ.) με τους "Σβώλους" να έχουν επτά νίκες στα εννέα τελευταία τους παιχνίδια.

Στο Νιου Τζέρσεϊ, δύο βολές του Μπρουκ Λόπεζ και οι 9 από τους 13 πόντους που σημείωσε ο Ντέβιν Χάρις στην 4η περίοδο έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στη νίκη των Νετς 93-88 επί των Γκρίζλις, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το homestand με 4-1 νίκες από την ημέρα που ο Μιχαήλ Προχόροφ, ιδιοκτήτης των Νετς, ακύρωσε την ανταλλαγή με τους Νάγκετς.

Στο Χιούστον, οι Ρόκετς συνεχίζουν την πελατειακή σχέση τους με τον Κλίπερς μετά την επικράτηση με 96-83 φτάνοντας στις 24-5 νίκες από το 2003. Πρόσωπο της αναμέτρησης ο Κάιλι Λόουρι με 20 πόντους ενώ ο Τσακ Χέις πήρε τα εύσημα για την καταπληκτική του άμυνα στον Μπλέικ Γκρίφιν τον οποίο και κράτησε στους 14 πόντους με 5/16 σουτ εντός πεδιάς.

Στο Φοίνιξ, ο Στέφεν Τζάκσον είχε κέφια σημείωσε 16 από τους 23 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και οι "αγριόγατες" επικράτησαν των Σανς 114-107 στην 4η νίκη τους στα πέντε τελευταία παιχνίδια. Ήταν η 4η σερί νίκη των "αγριόγατων" επί των "ήλιων" με μεγάλο χαμένο της βραδιάς τον Βινς Κάρτερ που γιόρτασε με ήττα τα 34α γενέθλια του.

Στο Μιλγουόκι, οι Μπακς έπαιξαν χωρίς τρεις βασικούς παίκτες (Τζένιγκς, Σάλμονς, Γκούντεν) αλλά κέρδισαν 98-90 τους Χοκς χάρη στον Μπόικινς που είχε 11 από τους 20 πόντους του στην 4η περίοδο. Ήταν η πρώτη ήττα των Χοκς μετά από έξι σερί εκτός έδρας νίκες.

Στην Ινδιανάπολη,οι Μάτζικ θέλησαν να ξεχάσουν την εντός έδρας ήττα τους από τους Πίστονς δύο ημέρες νωρίτερα και την πλήρωσαν οι Πέισερς. Με 16/34 σουτ τριών πόντων και τον Χάουαρντ να έχει 19 πόντους, 16 ριμπάουντ πώς να χάσουν;
Νίκη 111-96 στην 4η τους νίκη στους πέντε τελευταίους αγώνες τους… Για τους Πέισερς ήταν η 6η σερί ήττα τους παρά τους 27 πόντους του Γκρέιτζερ αλλά με 6/19 σουτ εντός πεδιάς.

Τέλος, στο Τορόντο, ο Σπιτς σημείωσε ρεκόρ σεζόν με 23 πόντους, οι 17 στην 2η περίοδο και οι Σίξερς πήραν την 3 διαδοχική νίκη τους (ρεκόρ για φέτος) επικρατώντας 107-94 των Ράπτορς. Σημείο αναφοράς η απόδοση των αναπληρωματικών των Σίξερς που επικράτησαν 58-17 των αντίστοιχων Ράπτορς. Για τους Πτερόσαυρους ήταν η 9η διαδοχική ήττα, μία λιγότερη από το χειρότερο ρεκόρ τους, που κρατάει από τις 26 Μαρτίου έως τις 12 Απριλίου 2006.

Τα αποτελέσματα:
Νιου Τζέρσεϊ - Μέμφις 93-88 ( Μόροου  19π. 4ρ. - Γκέι 22π. 6ρ. 3ασ.)
Ιντιάνα - Ορλάντο 96-111 (Γκρέιντζερ  27π. 5ρ.  - Χάουαρντ 19π. 16ρ.)
Τορόντο - Φιλαδέλφεια 94-107 (ΝτεΡοζάν  29π. 5ρ. -  Σπιτς  23π. 9ρ.)
Ντιτρόιτ - Ντένβερ 100-109 (ΜακΓκρέιντι 14π. 6ρ. 8ασ. - Μπίλαπς  26π. 2ρ. 3ασ.)
Μιλγουόκι - Ατλάντα 98-90 (Μαγκέτι  22π. 4ρ. -  Χόρφορντ  17π. 10ρ. 5ασ.)
Μινεσότα - Οκλαχόμα 117-118 παρ. (Λαβ 31π. 21ρ. - Ντουράντ  47π. 18ρ.)
Χιούστον - Λ.Α Κλίπερς 96-83 (Λόρι 20π. 6ρ. 8ασ. - Τζόρνταν  8π. 12ρ.)
Φοίνιξ - Σάρλοτ 107-114 (Νας  27π. 5ρ. 15ασ. – Τζ. Ουάλας 22π. 10ρ. 3ασ.)
Γιούτα - Σαν Αντόνιο 105-112 (Ντ. Ουίλιαμς 39π. 4ρ. 9ασ. - Τζινόμπιλι 26π. 6ρ. 7ασ.)
Γκόλντεν Στέιτ - Νέα Ορλεάνη 103-112 (Ράιτ  25π. 2ρ. 3ασ. - Κρις Πολ 18π. 2ρ. 17ασ.)