Στο καναβάτσο οι "ιππότες"

Του Νικόδημου Λιανού 06/02/2011 (09:09) Κατάρα του Λε Μπρον Τζέιμς ή η ανικανότητα μίας ομάδας να αντιδράσει μετά την φυγή του σούπερ σταρ; Όπως κι εάν έχει οι Κλίβελαντ Κ
Στο καναβάτσο οι
Του Νικόδημου Λιανού
06/02/2011 (09:09)

Κατάρα του Λε Μπρον Τζέιμς ή η ανικανότητα μίας ομάδας να αντιδράσει μετά την φυγή του σούπερ σταρ; Όπως κι εάν έχει οι Κλίβελαντ Καβαλίερς είναι οι… βασιλιάδες του ΝΒΑ και αυτό γιατί μετά την ήττα από τους Μπλέιζερς (111-105) έφτασαν τις 24 διαδοχικές ήττες και έχουν το απόλυτο ρεκόρ για μία περίοδο (βλ 23 από Βανκούβερ Γκρίζλις και Νάγκετς) ενώ ισοφάρισαν και το δικό τους ρεκόρ από το 1981-82 και 1982-83 με 24 ήττες σε δύο περιόδους (!).

Τι μένει; Να χάσουν στο Ντάλας από τους Μάβερικς τη Δευτέρα και να τρέχουν πλέον χωρίς αντίπαλο… Είναι χωρίς νίκη το 2011 προσπάθησαν να καλύψουν διαφορά 10 πόντων στην 4η περίοδο με τον Τζέιμσον να έχει 17 πόντους αλλά οι Μάθιους (31 π.) και Ολντριτζ (20 π.) είχαν διαφορετική άποψη και οι Καβς έπεσαν στο καναβάτσο…

Στη Νέα Ορλεάνη, οι Χόρνετς ήθελαν, αλλά οι Λέικερς ήταν αυτοί που μπορούσαν. Με τον Πάου Γκασόλ να κάνει το καλύτερο φετινό του παιχνίδι (34 π., 10 ρ.) επικράτησαν 101-95 και έδειξαν ότι παραμένουν τα αφεντικά του ΝΒΑ. Μάλιστα κόντρα στους φιλόδοξους Χόρνετς έχουν 3-0 νίκες την τρέχουσα περίοδο. Οι "σφήγκες" πληρώνουν τις απουσίες των Οκαφόρ, Αρίζα καθώς δεν υπάρχει βάθος στους φόργουορντ εκεί όπου ο Ισπανός σταρ των Λέικερς έκανε πάρτι…

Στη Σάρλοτ, ο Ντιρκ Νοβίτσκι συνεχίζει να φορτώνει καλάθια τους αντιπάλους του, σημείωσε 25 πόντους, βρήκε στο πρόσωπο του Τάισον Τσάντλερ έναν πολύ καλό συμπαραστάτη (είχε κίνητρο κόντρα στη παλιά του ομάδα) με 15 ριμπάουντ και οι Μαβς πήραν τη νίκη 101-92 στην 8η σερί επιτυχία τους.. Εχουν 3-0 νίκες στo… δρόμο, είναι χωρίς ήττα από την ημέρα που επέστρεψε ο γερμανός σταρ και το πιο σημαντικό; Δεν έχουν ηττηθεί ποτέ από τους Μπόμπκατς (14-0 νίκες) στα επτά χρόνια αναμετρήσεων ανάμεσα στις δύο ομάδες

Στην Μινεάπολις, χαμόγελα για τον Κέβιν Λοβ που είναι στο ετήσιο Ολ Σταρ γκέιμ αλλά μόνος του δεν κάνει τη διαφορά για τους "Λύκους". Ο Καρμέλο Αντονι είχε 25 πόντους (0 στην 4η περίοδο), ο JR Σμιθ πρόσθεσε 10 από τους 14 πόντους του στα επτά τελευταία λεπτά και οι Νάγκετς επικράτησαν 113-100. Σούπερ εμφάνιση κι από τον Μπίλαπς (21 π., 13 ασίστ) στο πρώτο double double της χρονιάς με τους "σβώλους" να σουτάρουν με 55% κόντρα στην χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος. Ο Λόβ είχε 18 πόντους, 19 ριμπάουντ αλλά …ρόλο στην 14η ήττα των Τίμπεργουλβς σε 16 αγώνες έπαιξε η αστοχία του Μπίσλι που είχε 7/20 σουτ (23 πόντους) και 4 χαμένες βολές…

Στο Οκλαντ, ο Μόντα Ελις έχει νεύρα από την μη επιλογή του στο Ολ Σταρ γκέιμ και την πλήρωσαν οι Μπουλς. Σημείωσε 33 πόντους, ο Κέρι πρόσθεσε 23 και οι Ουόριορς επικράτησαν 101-90 σπάζοντας το σερί των έξι νικών που είχαν οι "Ταύροι". Το παιχνίδι κρίθηκε με σερί 15-0 στη 4η περίοδο για τους "Πολεμιστές" που σημείωσαν την 3η διαδοχική νίκη τους χάρη σε μία από τις καλύτερες αμυντικές τους συμπεριφορές. Καλός ο Μπούζερ (21 π., 10 ρ.) μέτριος ο Ρόουζ (14 π., 10 ας.) με τους "Ταύρους" να είναι σε όλο το παιχνίδι εκτός ρυθμού.

Στο Μιλγουόκι, έκανε την επανεμφάνισή του ο Ρίτσαρντ Χάμιλτον ερχόμενος από τον πάγκο των Πίστονς, σημείωσε 15 πόντους (στο πρώτο του παιχνίδι από τις 10 Ιανουαρίου), ο ΜακΓκρέιντι πρόσθεσε 20 πόντους και οι Πίστονς πήραν τη νίκη στο ντέρμπι της Central επί των Μπακς 89-78. Είναι αξιοσημείωτο ότι μόλις το προηγούμενο βράδυ ο Rip είχε δηλώσει ότι δεν θα έπαιζε ξανά με τους Πίστονς καθώς την Παρασκευή ήταν "ανενεργός" αλλά τελικά ίσως αυτό να λειτούργησε ως επιπλέον κίνητρο… Για τα "Ελάφια" ήταν η 4η σερί ήττα τους παρά την επιστροφή του Μπόγκουτ με 18 πόντους.

Στο Σολτ Λέικ, η μουσική ήταν εκρηκτική και δεν μπορούσαν σε κανένα σημείο οι "Μορμόνοι" να ακολουθήσουν τον τρελό ρυθμό των Θάντερ. Με τον Ουέστμπρουκ αν έχει 33 πόντους (4/4 τρίποντα) και τους συμπαίκτες του να έχουν συνολικά 13/21 τρίποντα, οι "κεραυνοί" επιβλήθηκαν 121-105 των Τζαζ στην 5η τους νίκη στα έξι τελευταία παιχνίδια. Καλός ο Μίλσαπ (34 π., 10 ρ.) για τους οικοδεσπότες αλλά δεν ήταν αρκετός.

Κάποια στιγμή θα έσπαγε η… κατάρα των Ρόκετς. Στο Χιούστον, ο Κέβιν Μάρτιν είχε 31 πόντους (15/15 βολές) και οι Ρόκετς έφτασαν στη πρώτη τους νίκη σε έξτρα περίοδο μετά από πέντε χαμένες προσπάθειες (!!!). Θύμα τους οι Γκρίζλις 95-93 με τον Σκόλα να έχει 6 από τους 17 πόντους του στην παράταση και τον Μπατίερ να κατεβάζει 13 ριμπάουντ για τις "Ρουκέτες" που έχουν κερδίσει τα 10 τελευταία τους παιχνίδια όταν κράτησαν τον αντίπαλό τους κάτω από τους 100 πόντους. Για τις "αρκούδες", ο Ζακ Ράντολχ είχε 22 πόντους, 17 ριμπάουντ στην πρώτη τους ήττα μετά από πέντε σερί νίκες, αδυνατώντας να ισοφαρίσουν το ρεκόρ των έξι νικών που είχαν από τον Μάρτιο του 2006.

Τέλος, στην Ουάσινγκτον, ο Τζος Σμιθ στο καλύτερο φετινό του παιχνίδι (29 πόντους, 16 ριμπάουντ) δεν χαρίστηκε στους "Μάγους" και έπαιξε πρωταγωνιστικό ρόλο στη νίκη των "γερακιών" με 99-92. Μάλιστα, ήταν η 12η σερί νίκη των Χοκς επί των Ουίζαρντς (τελευταία ήττα στις 11 Ιανουαρίου 2008 στην Ατλάντα) και ήταν η 3η σερί επιτυχία στο πρωτάθλημα ενώ για τους Ουίζαρντς ήταν η 8η διαδοχική ήττα παρά τους 21 πόντους του Γιανγκ και τους 18 του Ουόλ που είχε όμως και 2/7 βολές.

Τα αποτελέσματα:
Σάρλοτ - Ντάλας 92-101 (Στ. Τζάκσον 17 π., 6 ρ., 5 ασ. - Νοβίτσκι 25 π., 4 ρ.)
Ουάσινγκτον - Ατλάντα 92-99 (Ουόλ 18 π., 6 ρ., 6 ασ. - Τζ. Σμιθ 29 π., 16 ρ.)
Κλίβελαντ - Πόρτλαντ 105-111 (Σέσιονς 15 π., 6 ρ., 7 ασ. - Μάθιους 31 π., 4 ε., 3 ασ.)
Νέα Ορλεάνη - Λ.Α. Λέικερς 95-101 (Πολ 21 π., 15 ασ. - Π. Γκασόλ 34 π., 10 ρ., 3 ασ.)
Μιλγουόκι - Ντιτρόιτ 78-89 (Μπόγκουτ 18 π., 9 ρ. - Πρινς 12 π., 11 ρ.)
Χιούστον - Μέμφις 95-93 (κ.α. 87-87, Κ. Μάρτιν 31 π., 6 ρ. - Ράντολχ 22 π., 17 ρ.)
Μινεσότα - Ντένβερ 100-113 (Λοβ 18 π., 19 ρ. - Μπίλαπς 21 π., 5 ρ., 13 ασ.)
Γιούτα - Οκλαχόμα Σίτι 105-121 (Μίλσαπ 34 π., 10 ρ., 6 ασ. - Ουέστμπρουκ 33 π., 3 ρ., 10 ασ.)
Γκόλντεν Στέιτ - Σικάγο 101-90 (Μ. Ελις 33 π., 3 ρ., 5 ασ. - Μπούζερ 21 π.., 10 ρ., 5 ασ.)