Όταν μιλάει ο Λε Μπρον

Του Νικόδημου Λιανού 09/02/2011 (10:48) Οι Πέισερς άγγιξαν τη νίκη επί των Μαϊάμι Χιτ, βρέθηκαν όσο πιο κοντά μπορούσαν όταν έφτασαν να προηγούνται ακόμη και με 14 πόντους
Του Νικόδημου Λιανού
09/02/2011 (10:48)

Οι Πέισερς άγγιξαν τη νίκη επί των Μαϊάμι Χιτ, βρέθηκαν όσο πιο κοντά μπορούσαν όταν έφτασαν να προηγούνται ακόμη και με 14 πόντους στα τέλη της 3ης περιόδου… Όμως, όταν οι Χιτ είδαν τα… σκούρα, ο Λε Μπρον Τζέιμς πήρε την κατάσταση στα χέρια του: 41 πόντους, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ μερικά εντυπωσιακά καρφώματα ουκ ολίγες… ηρωικές προσπάθειες και σώθηκε η παρτίδα στο παραπέντε…
Οι Χιτ επικράτησαν στο Μαϊάμι 117-112 με κλειδί την άμυνα του Τσάλμερς στα 8 δεύτερα (υποχρέωσε τον Τζόυνς σε κατοχή 5 δεύτερων, χωρίς δικαίωμα τάιμ άουτ με το σκορ στο 115-112), στο 4ο δωδεκάλεπτα οι Πείσερς είχαν μόλις 5/18 σουτ (0/9 στα επτά πρώτα λεπτά) με τους οικοδεσπότες να αποτυγχάνουν πάντως να πάρουν ρεβάνς για την ήττα της 22ης Νοεμβρίου στην Ινδιανάπολη (93-77) που ήταν η χειρότερη φετινή.

Οι Χιτ πλησίασαν στη μία νίκη απόσταση από τους Σέλτικς όσον αφορά την κορυφή της Ανατολής ενώ για τους Πέισερς ήταν η πρώτη ήττα υπό τις οδηγίες του Φρανκ Βογκέλ με τον Ρόι Χίμπερτ να έχει 20 πόντους και 10 ριμπαόυντ…

Στην Οκλαχόμα Σίτι οι Γκρίζλις κατέβηκαν χωρίς τους Μάγιο, Γκέι, αλλά βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν στη νίκη επί των Θάντερ (105-101 στην έξτα περίοδο) χάρη στην εκπληκτική εμφάνιση των Ράντολχ (31 π., 14 ρ.) και Αλεν (27 πόντους, ρεκόρ καριέρας) με τον τελευταίο να παίζει πολύ καλή άμυνα πάνω στον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος, τον Κέβιν Ντουράντ.

Σημείωσε με 31 πόντους αλλά είχε μόλις 1 σουτ στην έξτρα περίοδο και στα 20 τελευταία δεύτερα έκανε κακή επιλογή υπό την πίεση του Αλεν, δίνοντας ουσιαστικά ανάσα νίκες στις "αρκούδες". Συν τοις άλλοις και ο Ουέστμπρουκ ήταν σε μέτρια βραδιά (8 λάθη παρά τους 21 πόντους και 11 ασίστ) με τους "Κεραυνούς" στην 1η τους ήττα σε έξι παρατάσεις την τρέχουσα περίοδο.

Στο Ντιτρόιτ, οι Σπερς έπαιξαν όσο χρειάζονταν για να κερδίσουν τους Πίστονς. Με τον Πάρκερ να έχει 19 πόντους, 7 ασίστ επιβλήθηκαν 100-89 έχουν το καλύτερο ρεκόρ στο πρωτάθλημα (43-8 νίκες) και σημείωσαν ρεκόρ στην ιστορία τους καθώς ήταν το πιο γρήγορο… πενηντάρι που έχουν κάνει έως σήμερα. Κλειδί στην εξέλιξη του αγώνα ο Μπλερ (18 πόντους, 12 ριμπάουντ) στο δεύτερο διαδοχικό του double double ενώ για τα "Πιστόνια" ο Μπάινουμ είχε 12 από τους 21 πόντους του στην 4η περίοδο.

Στο Ορλάντο, οι Κλίπερς ακόμη κι εάν ήθελαν σίγουρα δεν μπορούσαν. Με τον Ντουάιτ Χάουαρντ να μην έχει αντίπαλο (22 πόντους, 20 ριμπάουντ, στο 5ο φετινό του 20-20) και τον Νέλσον να προσθέτει 17 πόντους (4/5 τρίποντα), οι Μάτζικ καθάρισαν τον αγώνα στο δεύτερο μέρος κι έφτασαν στη νίκη 101-85. Ηταν η 9η σερί επιτυχία τους απέναντι στους Κλίπερς και η δεύτερη φετινή, τη στιγμή που οι Κλιπς είδαν τον Γκρίφιν να έχει 10 πόντους, 12 ριμπάουντ στην 4η σερί ήττα τους και 7η διαδοχική εκτός έδρας.

Στο Χιούστον, οι Τίμπεργουλβς πήγαν χωρίς τους Μπίσλι, Μίλισιτς και Ράιντναουρ, αλλά δεν είχαν κανένα πρόβλημα ώστε  να κερδίσουν τους Ρόκετς 112-108 σπάζοντας μία κατάρα τεσσάρων ετών και 13ων συνεχόμενων ηττών από τους οικοδεσπότες. Κεντρικό πρόσωπο της βραδιάς ποιος άλλος από τον Mr Love, τον πάουερ φόργουορντ των "Λύκων" που σημείωσε 20 πόντους, πήρε 14 ριμπάουντ στο 38ο συνεχόμενο double-double παίρνοντας το ρεκόρ από τον Κέβιν Γκαρνέτ (2006) στην ομάδα του, πέρασε τον Στόκτον (37 σερί παιχνίδια από το 1989) και πλέον κυνηγάει το απίστευτο ρεκόρ του Μόουζες Μαλόουν με 44 με τη Φιλαδέλφια από το 1982-83 (!!!). Οι Κέβιν Μάρτιν και Κόρτνεϊ Λοβ είχαν από 23 πόντους για τους Ρόκετς αλλά δεν ήταν αρκετοί για να αλλάξουν τη μοίρα τους..

Στην Ατλάντα, οι Χοκς βρέθηκαν να χάνουν με 20 πόντους στην πρώτη περίοδο, από τους καταπληκτικούς και πεισμωμένους Σίξερς, οι οποίοι σούταραν με 55% εντός πεδιάς με αποτέλεσμα όσο κι εάν τρέχουν να μην μπορούν να γυρίσουν το παιχνίδι. Ήττα 117-83 με τον Μπραντ να έχει 13 από τους 17 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο και πέντε ακόμη παίκτες των Σίξερς με διψήφιο αριθμό στην 7η νίκη τους στα εννέα τελευταία παιχνίδια τους…

Χαρακτηριστικό της… λευκής πετσέτας για τους Χοκς ότι μόνο ο Τζος Σμιθ έπαιξε περισσότερο από 30 λεπτά (16 πόντους) ενώ ο Μάρβιν Ουίλιαμς είχε 10 πόντους, 10 ριμπάουντ.

Τέλος, στο Μιλγουόκι, ο Τζον Σάλμονς επέστρεψε μετά από τρεις εβδομάδες σημείωσε 17 πόντους και οι Μπακς επικράτησαν 92-74 επί των Ράπτορς στην 1η τους νίκη μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες. Για τους "πτερόσαυρους" ήταν η 10η σερί ήττα εκτός έδρας και αναζητούν συνεχόμενες νίκες για πρώτη φορά από τις αρχές του περασμένου Δεκεμβρίου.

Τα αποτελέσματα:
Ορλάντο - Λ.Α. Κλίπερς 101-85 (Ντ. Χάουαρντ 22 π., 20 ρ. - Μπ. Ντέιβις 25 π. 8 ρ., 8 ας.)
Ατλάντα - Φιλαδέλφια 83-117 (Τζ. Σμιθ 16 π., 5 ρ., 7 ασ. - Λ. Ουίλιαμς 20 π., 3 ρ., 3 ασ.)
Ντιτρόιτ - Σαν Αντόνιο 89-100 (Μονρόε 14 π., 13 ρ. - Πάρκερ 19 π., 7 ασ.)
Μαϊάμι - Ιντιάνα 117-112 (Τζέιμς 41 π., 13 ρ., 8 ασ. - Χιμπέρτ 20 π., 10 ρ.)
Μιλγουόκι - Τορόντο 92-74 (Μπόγκουτ 14 π., 5 ρ. - ΝτεΡοζάν 18 π., 7 ρ.)
Οκλαχόμα Σίτι - Μέμφις 101-105 (κ.α. 95-95, Ντουράντ 31 π., 10 ρ. - Ζ. Ράντολχ 31 π., 14 ρ., 4 ασ.)
Χιούστον - Μινεσότα 108-112 (Σκόλα 22 π., 7 ασ. - Λοβ 20 π., 14 ρ., 3 ασ.)