Στρατιώτης Πέτζα; Παρών…

Του Νικόδημου Λιανού 13/02/2011 (09:35) Ποιος είπε ότι ο Πέτζα ξόφλησε; Ότι είναι βετεράνος και ότι η θέση του είναι στην Ευρώπη; Πιπέρι στο… στόμα και γρήγορα. Ο δικός μας
Του Νικόδημου Λιανού
13/02/2011 (09:35)

Ποιος είπε ότι ο Πέτζα ξόφλησε; Ότι είναι βετεράνος και ότι η θέση του είναι στην Ευρώπη; Πιπέρι στο… στόμα και γρήγορα. Ο δικός μας Πέτζα, ο Πρέντραγκ Στογιάκοβιτς στο Χιούστον βρήκε τον παλιό καλό εαυτό του σημείωσε 22 πόντους και το πιο σημαντικό έπαιξε πρωταγωνιστικό ρόλο στη νίκη των Μάβερικς επί των Ρόκετς στο Χιούστον 106-102.
Α… και επειδή σκοράρει κατά κόρον με τρίποντα, είχε 4/6 (έναντι 1/11 στα προηγούμενα τρία παιχνίδια του) έφτασε τα 1723 στην καριέρα του, σπάζοντας την ισοπαλία με τον Ντέιλ Ελις και πλέον είναι στη 4η θέση των κορυφαίων σουτέρ του ΝΒΑ πίσω από τους Τζέισον Κιντ (1756), Ρέτζι Μίλερ (2560) και Ρέι Αλεν (2562).

Εβδομάδα τρελών… σουτέρ αυτή που τελειώνει… Σημαντική βοήθεια στον Πέτζα πρόσφερε και ο Νοβίτσκι (22 πόντους) στην 12η νίκη των Μαβς στα 14 τελευταία παιχνίδια αλλά το πιο εντυπωσιακό είναι ότι έχουν οκτώ νίκες στα έντεκα τελευταία τους παιχνίδια στο Χιούστον. Όσο για τους Ρόκετς; Καλοί οι Λόουρι (26 π.) και Μάρτιν (17 π) αλλά η παράδοση είναι εις βάρος τους με 17 ήττες σε 23 αναμετρήσεις κόντρα στο Ντάλας.

Και μία που είπαμε για …τρελούς σκόρερ λίγο πριν, ο τίτλος της βραδιάς ανήκει στον Στέφεν Τζάκσον των Μπόμπκατς. Στην Ατλάντα και απέναντι στην πρώην ομάδα του ευστόχησε στο τελευταίο νικητήριο σουτ του αγώνα υπό την πίεση των Μο Εβανς και Αλ Χόρφορντ, δίνοντας τη νίκη στους Μπόμπκατς (88-86) και στη συνέχεια ανεβασμένος στο τραπέζι της γραμματείας φώναξε: "Αυτό είναι που κάνω;"

Τελείωσε τον αγώνα με 32 πόντους, ο Σόουν Λίβινγκστον είχε ρεκόρ για φέτος με 22 πόντους και οι "αγριόγατες" πήραν την πρώτη τους νίκη στην Ατλάντα από το 2007. Οσο για τα "γεράκια"; Παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν να προηγούνται με 18 πόντους στη 3η περίοδο έχασαν με τον Τζος Σμιθ να έχει 28 πόντους.

Στη Νέα Υόρκη είχαμε το ντέρμπι του Βig Apple με τους Νικς να κερδίζουν με άνεση τους Νετς 105-95 παρά το γεγονός ότι δεν αγωνίστηκε ο Στουντεμίρ (έχασε το πρώτο του φετινό παιχνίδι λόγω τραυματισμού). Κάλυψαν το κενό του με ένα μπαράζ σουτ τριών πόντων (16 εύστοχα) με τους Τσάντρλερ (21 π.), Ντάγκλας (19 π.) και Φιλντς (14π.) σε ρόλο πρωταγωνιστών με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη δεύτερη νίκη τους σε έξι παιχνίδια. Για τους Νετς η ήττα ήταν μαχαιριά καθώς ήθελαν το πρώτο σερί με τρεις νίκες μετά από δύο χρόνια

Στη Νέα Ορλεάνη, οι Χόρνετς έδειξαν ότι έχουν μείνει από ενέργεια… Με τον Ντέρικ Ρόουζ πρωταγωνιστή (23 πόντους) οι Μπουλς γύρισαν διαφορά 12 πόντων στη 3η περίοδο και επικράτησαν 97-88 και έκλεισαν το ταξίδι των πέντε αγώνων με ρεκόρ 3-2. Στην τέταρτη περίοδο οι Μπουλς είχαν ρεκόρ 25-14, ο Μπούζερ είχε 17 πόντους ενώ ο Ρόουζ έδειξε κι απέναντι στον Κρις Πολ (έμεινε στους 15 πόντους) ότι είναι σε καλύτερη κατάσταση. Για τους Χόρνετς ήταν η 7η ήττα σε εννέα αγώνες

Στην Ουάσινγκτον, οι Σπερς απλά έκαναν συντήρηση δυνάμεων και κέρδισαν διά περιπάτου των οικοδεσπότες Ουίζαρντς 118-94. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Σπερς έπιασαν τους 71 πόντους (όσου είχαν απέναντι στους Σίξερς ένα βράδυ νωρίτερα στη  Φιλαδέλφια κι έχασαν 77-71) λίγο πριν το ημίχρονο (!!!) είχαν 13/25 τρίποντα, έφτασαν να προηγούνται ακόμη και 41 πόντους ενώ όλοι οι παίκτες των "Σπιρουνιών" είχαν σκοράρει έως τα μέσα της 3ης περιόδου. Ηταν η 10η σερί νίκη επί των "Μάγων" παρά τους 16 πόντους του Καρτιέρ Μάρτιν για τους οικοδεσπότες.

Στην Μινεάπολις, οι Σίξερς με τους Γιανγκ (18 πόντους) και έξι ακόμη παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων κέρδισαν τους Τίμπεργουλβς 107-87 και έφτασαν τις εννέα νίκες τους στα δώδεκα τελευταία παιχνίδια που τους βάζουν στον πίνακα των ομάδων που διεκδικούν είσοδο στα πλέι οφ της Ανατολής. Οι "Λύκοι" έχουν πλέον μόνο τον Κέβιν Λοβ (16 πόντους, 13 ριμπάουντ) στο 40ο συνεχόμενο double-double στην δεύτερη σερί νίκη τους ενώ οι Πέκοβιτς - Κουφός (8 πόντοι, 10 ριμπάουντ σε 36 λεπτά) καλύπτουν το κενό των Μίλισιτς - Μπίσλι

Στο Μιλγουόκι, οι Πέισερς δείχνουν ότι το ηλεκτροσόκ από την αλλαγή προπονητή δεν ήταν τυχαίο… Κέρδισαν τους Μπακς 103-97 με τον Γκρέιτζερ να έχει 14 από τους 30 πόντους του στην 4η περίοδο και οι "Ινδιάνοι" πήραν τη πρώτη τους νίκη μετά από έξι διαδοχικές απέναντι στα "Ελάφια". Υπό τον Βογκέλ έχουν ρεκόρ 7-1 νίκες ενώ η τελευταία τους νίκη στο Μιλγουόκι ήταν στις 4 Απριλίου 2008.

Τέλος, στο Σακραμέντο, ο Κέβιν Ντουράντ φώναξε παρών: σημείωσε 10 από τους 35 πόντους του (13/22 σουτ, 8/13 βολές) στην 4η περίοδο και ώθησε τους "Κεραυνούς" της Οκλαχόμα σε νίκη στο Σακραμέντο επί των Κινγκς 99-97. Ήταν η 4η σερί εκτός έδρας νίκη τους και η 4η στα πέντε τελευταία παιχνίδια τη στιγμή που οι Κινγκς έχουν πέντε διαδοχικές ήττες και με 1-5 νίκες τελείωσε το Homestand που είχαν ενώ με ρεκόρ 7-22 νίκες εντός έδρας είναι οι δεύτεροι χειρότεροι πίσω από τους Καβαλίερς

Τα αποτελέσματα
:
Ατλάντα - Σάρλοτ 86-88 (Τζ. Σμιθ 28 π., 6 ρ - Τζ, Ουάλας 16 π., 13 ρ., 7 ασ.)
Νιου Τζέρσεϊ - Νέα Υόρκη 95-105 (Χάρις 22 π., 4 ρ., 3 ασ. - Τσάντλερ 21 π., 8 ρ., 3 ασ.)
Ουάσινγκτον - Σαν Αντόνιο 94-118 (Μπλάτσε 16 π., 9 ρ. - Τ. Πάρκερ 18 π., 8 ασ.)
Νέα Ορλέανη - Σικάγο 88-97 (Θόρντον 24 π., 6 ρ. - Ντ. Ρόουζ 23 π., 4 ρ., 6 ασ.)
Μινεσότα - Φιλαδέλφια 87-107 (Λοβ 16 π., 13 ρ. - Τ. Γιανγκ 18 π., 3 ρ.)
Χιούστον - Ντάλας 102-106 (Λόουρι 26 π., 8 ασ. - Νοβίτσκι 22 π., 6 ρ.)
Μιλγουόκι - Ιντιάνα 97-103 (Ντελφίνο 21 π., 5 ασ. - Γκρέιτζερ 30 π., 4 ρ.)
Σακραμέντο - Οκλαχόμα Σίτι 97-99 (Τ. Εβανς 30 π., 9 ρ., 4 ασ. - Ντουράντ 35 π., 6 ρ.)