LUAVI header ad

Έσπασε την έδρα παίρνοντας το «θρίλερ»

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Εφές με 72-74 και ισοφάρισε την σειρά σε 1-1 μετά από ενα εντυπωσιακό παιχνίδι με φινάλε «θρίλερ»

Η Μπαρτσελόνα άντεξε το ξέσπασμα της Εφές στο τελευταίο τρίλεπτο και με τον Άνταμ Χάνγκα πρωταγωνιστή έκανε το μπρέικ στην Κωνσταντινούπολη επικρατώντας με 72-74. Για τοςυ φιλοξενούμενους, ο Χάνγκα τελείωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα μπλοκ και ένα κλέψιμο, ενώ ο Τόμιτς πέτυχε 12 μαζεύοντας 7 ριμπάουντ. Η Εφές είχε σε εξαιρετική μέρα τον Λάρκιν που πετυχε 18 πόντους, ενώ ο Μίσιτς, που πήγε να γυρίσει το παιχνίδι υπέρ της ομάδας του στο τέλος, είχε 15 πόντους και 4 ασίστ.

Στο πρώτο τρίλεπτο, η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με 3-6 πριν κάνει δύο απανωτά λάθη στην επίθεση με αποτέλεσμα να μετατραπεί πολύ γρήγορα σε 7-6 υπέρ των γηπεδούχων. Οι Τούρκοι προσπαθούσαν να εκτελέσουν γρήγορα στην επίθεση ώστε να πιάσουν απροετοιμαστη την άμυνα των Καταλανών. Το πρώτο τάιμ-αουτ στο 6' βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 11-11. Οι Ισπανοί, μετά το τάιμ-αουτ αύξησαν την πίεση στην άμυνα και ανάγκασαν σε λάθη τους γηπεδούχους τρέχοντας σερί 8-2(13-19) στα επόμενα τρία λεπτά με το 1ο δεκάλεπτο να λήγει υπέρ της Μπάρτσα με 16-19.

Η Καταλανοί εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ που πήραν στα τέλη της 1ης περιόδου και έτρεξε σερί 0-5(16-24) στο πρώτο δίλεπτο της 2ης περιόδου. Η διαφορά μεγάλωσε και έφτασε μέχρι του 9 (17-29)πριν ο Μίσιτς κόψει για λίγο την φορά της ομάδας του Πέσιτς που την βρήκε ξανά μετα από γκολ-φάουλ του Χάνγκα. Το παιχνίδι είχε ξέφρενο ρυθμό με τις ομάδες να εκτελούν γρήγορα και αποτελεσματικά για περίπου ένα δίλεπτο με τους Τούρκους να ξεκόλλουν την επίθεση τους με την αρωγή του Λάρκιν. Η ομάδα του Πέσιτς σε αντίθεση με το πρώτο παιχνίδι είχε μεγαλύτερο πλουραρισμό αποφεύγοντας το μονοδιάστατο post παιχνίδι με τον Τομιτς.

Με περίπου 3μιση λεπτά να απομένουν, η Εφές ισοφάρισε και πάλι σε 30-30 μην επιτρέποντας στους Ισπανούς να εκμετάλλευτουν το μομέντουμ που έχτισαν στις αρχές του 2ου δεκαλέπτου ελέγχοντας όμως πλήρως τον τομέα των ριμπάουντ με τους φιλοξενούμενους; να έχουν 6 περισσότερα μέχρι εκείνο το σημείο. Το πρόβλημα της Εφες στο ριμπάουντ έδωσε δεύτερες ευκαιρίες στους Ισπανούς, παρόλα αυτά η γηπεδούχοι άντεξαν λόγω αστοχίας των αντιπάλων του και λόγω κάποιων προσωπικών προσπαθειών του Λάρκιν με τις ομάδες να μην σκοράρουν αποτελεσματικά στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου με την Μπάρτσα να προηγείται με 34-38 στο ημίχρονο.

Το παιχνίδι είχε κα πάλι έναν πολύ γρήγορο ρυθμό στα πρώτα λεπτά τους 2ου μέρους με τις ομάδες να βρίσκουν το «χερι» τους από το τρίποντο και την Εφές να προσπερνάει μετά από αρκετή ώρα με 46-45 στο 23', μετά από δύο απανωτά τρίποντα του Σιμόν με το επιμερους 15-7 του πρώτου τετραλέπτου να υποδεικνύει την αλλαγή του μομέντουμ προς την πλευρά των γηπεδούχων με το σκορ να είναι στο 49-46. Η ομάδα του Αταμάν άρχισε να θυμίζει την ομάδα του πρώτου παιχνιδιού που κυριαρχησε στην μεγαλύτερη διάρκεια του έχοντας επιβάλλει τον ρυθμό της.

Ένας πρώην παίκτης της Εφες, ο Τομάς Ερτέλ κράτησε την Μπαρτσελόνα στο παιχνίδι καθώς είχε χάσει την συγκέντρωση στην άμυνα. Οι Ισπανοί βρέθηκαν πίσω με 54-47, πριν από κάποια μεγάλα σουτ των Ερτέλ Σινγκλετον μειώσουν την διαφορά στους δύο(56-54) στο 27'. Η ισπανική ομάδα δεν το έβαλε κάτω και με τρίποντο του Σμιτς προσπέρασε με 59-60 βρίσκοντας, όμως πρώτα από όλα την ισορροπία στην άμυνα, που οδήγησε σε πιο δύσκολα σουτ την ομάδα του Αταμάν. Μάλιστα, ο Πάου Ριμπας έβαλε διποντο στην λήξη και διαμόρφωσε το 59-62 με το οποίο τελείωσε η 3η περιοδος.

Η Εφες είχε δυσκολίες στο να γυρίσει ορθολογικά την μπάλα στην επίθεση με αποτέλεσμα να πάει σε αρκετές βεβιασμένες επιλογές, ενώ η Μπαρτσελόνα προσπαθούσε αρχικά να εκτελεί τις επιθέσεις της στο τέλος του χρόνου. Οι παραπάνω τακτικές δεν ωφελησαν καμία ομάδα καθώς έμειναν χωρίς καλάθι για πρώτα 2 λεπτά της τελευταίας περίοδο κάνοντας αρκετές λάθος επιλογές στην επίθεση. Ένα μεγάλο τρίποντο του Χάνγκα έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στην Μπαρτσελόνα (61-65), μετά από τις βολές του Μίσιτς που έσπασαν το ρόδι στο σκορ. Η διαφορά πήγε στο +7(61-68) με 6μιση λεπτά να απομένουν μετά από τρίποντο του Πάνγκος με τους γηπεδούχους να έχουν χάσει την συγκέντρωση τους στην επίθεση.

Ο Χάνγκα ήταν κομβικός και στις δύο πλευρές του παρκέ για την ομάδα του Πέσιτς με την πλάστιγγα να γέρνει υπέρ της μπαίνοντας στο τελευταίο 5λεπτο της αναμέτρησης(63-68). Όμως ένα απίστευτο κρεσέντο του Μίσιτς στα επόμενα δύο λεπτά έφερε τα πάνω κάτω με τον Σέρβο να πετυχαίνει τους 6 από τους 8 πόντους ενός σερί 8-3 και να φέρνει μπροστά την ομάδα του Αταμάν με 72-71 στο 37'. Οι δύο ομάδες είχαν απανωτά χαμένα σουτ στην συνέχεια με τον Χάνγκα να βάζει ένα μεγάλο καλάθι και σε θέση οδηγού του Ισπανούς οι οποίοι προσπέρασαν με 72-74 με 28'' να απομένουν. Στην επόμενη φάση, ο Σιμόν αστόχησε σε τρίποντο και η ομάδα του Αταμάν έχασε το ριμπάουντ, ενώ δεν έκανε φάουλ με την Μπαρτσελόνα να κάνει λάθος όμως με 0,3'' να απομένουν. Στην τελευταία επίθεση, η πάσα του Ντάνστον ήταν πολύ δυνατή για τον Μόερμαν με την Μπάρτσα να σπάει την έδρα της Εφές και να πηγαίνει την σειρά στην Βαρκελώνη.

Τα δεκάλεπτα:16-19, 34-38, 59-62, 72-74

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 18 (3), Μπομπουά, Μπαλμπάι, Μοερμάν 11 (1), Πλάις 4, Μίτσιτς 15 (2), Αντερσον 2, Ντάνστον 8, Σίμον 14 (3).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Πάνγκος 6 (2), Σίνγκλετον 8 (2), Χάνγκα 17 (3), Μπλάζιτς 2, Σμιτς 3 (1), Ερτέλ 12 (2), Οριόλα 2, Κλαβέρ 5, Τόμιτς 13.