ΠΑΟ - ΕΦΕΣ ΠΙΛΣΕΝ 84-61

Της Νίκης Βασιλείου 11/11/2010 (23:20) Χωρίς να δείξει κανένα έλεος ο Παναθηναϊκός " σκότωσε" την Εφές Πίλσεν με 84-61 στο κατάμεστο ΟΑΚΑ. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Στράτος
Της Νίκης Βασιλείου
11/11/2010 (23:20)

Χωρίς να δείξει κανένα έλεος ο Παναθηναϊκός " σκότωσε" την Εφές Πίλσεν με 84-61 στο κατάμεστο ΟΑΚΑ. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Στράτος Περπέρογλου, ο Ρομεϊν Σάτο και ο Μάικ Μπατίστ. Πολύ καλός όμως για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν ο Νικ Καλάθης που δείχνει να έχει βρει για τα καλά τον ρυθμό του ύστερα από τις φωνές του Ομπράντοβιτς. Από τους Τούρκους ο Ρακόσεβιτς δεν μπόρεσε να βοηθήσει όσο θα ήθελε ενώ ο Νίκολα Βούισιτς σε 12 λεπτά που αγωνίστηκε ήταν άποντος. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, στο τέλος έριξε στο παρκέ και τον νεαρό Καραμαλέγκο.

Με τον Τέπιτς να παραμένει σε μεγάλη φόρμα, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε φουριόζος το παιχνίδι και στο 5' ύστερα από κάρφωμα του Μαικ Μπατιστ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 6-2. Ομως ο Ρακόσεβιτς, στην αμέσως επόμενη επίθεση με μια τρίποντη βόμβα μείωσε στον πόντο 6-5. Ο Σέρβος με ακόμα ένα τρίποντο έκανε το 8-8 για την τούρκικη ομάδα στα μισά της περιόδου. Από εκείνο το σημείο και για δυο λεπτά περίπου το ένα λαθος διαδέχονταν το άλλο και για τις δυο ομάδες, και έμεναν όπως ήταν φυσικό άποντες.

Ο Τσαρτσαρής με δυο βολές έκανε το 10-8 και ξεμπλόκαρε τους "πράσινους". Οι παίκτες της Εφές όμως είχαν έτοιμη την απάντηση και ο Γκόνλουμ ισοφάρισε σε 10-10. Στο άμεσως επόμενο λεπτό ο Βισνιέφσκι με ένα εκπληκτικό καλάθι έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι στην Εφές Πίλσεν με 10-12. Οι φωνές του Ομπράντοβιτς οι "πράσινοι" ξύπνησαν και με σερί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 15-12.

Στην δεύτερη περίοδο οι "πράσινοι" συνέχισαν το σερί τους και με τους Καλάθη και Περπέρογλου έφτασαν τη διαφορά στο +8 στο 12' και το γήπεδο πήρε φωτιά. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ήταν πια οι απόλυτοι κυρίαρχοι μέσα στο παρκέ. Με τους Περπέρογλου και Τσαρτσαρή, η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους δέκα πόντους (24-14). Μια χαλάρωση στην άμυνα βοήθησε τους Τούρκους να μειώσουν στους πέντε (24-19) όμως μέχρι εκεί.

Ο Περπέρογλου πήραν τα ηνία της επίθεσης και με ακόμα ένα εκπληκτικό καλάθι έκανε το 28-19. Ο Καλάθης που φαίνεται να έχει πάρει για τα καλά τα απάνω του ύστερα από τις απειλές του Ζοτς, ανέβασε την διαφορά στο +14 (33-19). Η Εφές βλέποντας ότι αντιμετωπίζει προβλήματα γύρισε το παιχνίδι της σε άμυνα ζώνης, όμως ο Περπέρογλου με τρίποντο έκανε νταμπλ σκορ για το Παναθηναϊκό (38-19). Στη συνέχεια οι Τούρκοι "ξύπνησαν" για λίγο όμως οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 41-29.

Στην επανάληψη οι Τούρκοι, μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το παιχνίδι και κράτησαν άποντο τον Παναθηναϊκό, όμως ο Σάτο είχε άλλη άποψη και με ένα δικό του σερί και την βοήθεια του Διαμαντίδη μέσα σε 4 λεπτά έκανε το 50-34. Οι "πράσινοι" συνεχίσαν να παίζουν εκπληκτική άμυνα και να οδηγούν τους περιφερειακούς της Εφές σε πολλά λάθη και φυσικά φάουλ.

Με βολές ο Κώστας Καιμακόγλου ανέβασε πάλι την διαφορά στο +18 (52-34) στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Ενώ λίγο αργότερα ο Σάτο έκανε το +20 (56-36). Ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος της αναμέτρησης και απλά όλοι περίμεναν τη διαφορά που θα τελειώσει το παιχνίδι. Με ένα καλάθι του Μαικ Μπατίστ έγινε το 61-40 σκορ με το οποίο και ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός, έκανε πάρτυ κάτω από την ρακέτα και το γήπεδο είχε πάρει πραγματικά φωτιά. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς ήταν ασταμάτητοι παίζονταν φοβερή άμυνα και όλοι ήθελαν να δουν που θα σταματούσαν. Με το 84-61 να είναι το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 41-29 ,61-40 , 84-61
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Μάριτς 3, Περπέρογλου 12, Μπατιστ 17, Φώτσης 4, Σάτο 11, Τσαρτσαρής 8, Διαμαντίδης 7, Βουγιούκας 3, Καλάθης 11, Καραμαλέγκος, Καιμακόγλου 6.
ΕΦΕΣ ΠΙΛΣΕΝ (Περάσοβιτς): Βισνιέφσκι 12, Ακιόλ, Ρακόσεβιτς 11, Ρόμπερτς, Τουντσερί, Θόρντον 2, Γκόνλουμ 10, Αρσλαν 10, Βουϊσιτς, Νάχμπαρ 13, Γκιουλέρ 2, Ντουντλι.