ΡΟΜΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 71-86

17/11/2010 (23:20) Τη νικηφόρα πορεία του στην THYEuroleague συνεχίζει ο Ολυμπιακός. Οι "ερυθρόλευκοι" χωρίς να συναντήσουν καμία δυσκολία επικράτησαν της Λοτομάτικα με 71- 86  στη
17/11/2010 (23:20)

Τη νικηφόρα πορεία του στην THYEuroleague συνεχίζει ο Ολυμπιακός. Οι "ερυθρόλευκοι" χωρίς να συναντήσουν καμία δυσκολία επικράτησαν της Λοτομάτικα με 71- 86  στην Ρώμη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Ο Ντούσαν Ιβκοβιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους, ακόμα και στον νεαρό Κατσιβέλη στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε φουριόζος το παιχνίδι και με τους Νεστέροβιτς και Σπανούλη κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο παιχνίδι με (7-4). Με τον Λαρισαίο γκαρντ να είναι σε μεγάλα κέφια η διαφορά όλο και ανέβαινε και με δικό του τζαμπ σουτ, πήγε στους επτά (8-15), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι Ρωμαίοι όμως με διαδοχικά τρίποντα των Χέιβετ και Βιτάλι, μπόρεσαν και μείωσαν στους δύο (16-18), με το δεκάλεπτο να βρίσκει τον Ολυμπιακό μπροστά με 18-24.

Στη δεύτερη περίοδο τα ηνία στο σκοράρισμα πήρε ο Χαλπερίν που μαζί με τους Μαυροκεφαλίδη και Μπουρούση ανέβασαν τη διαφορά στους 14 (25-39). Οι "ερυθρόλευκοι" συνέχισαν να είναι οι κυρίαρχοι της αναμέτρησης και να μην συναντούν καμία δυσκολία από τους γηπεδούχους. Ετσι η διαφορά των 13 πόντων στο ημίχρονο  (40-53), ήρθε πολύ φυσιολογικά.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε το ίδιο καλά με τη διαφορά να ανεβαίνει και άλλο και να γίνεται το (43-60) από τους Μπουρούση και Μαυροκεφαλίδη. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν και οι Ιταλοί βρήκαν την ευκαιρία να"τρέξουν" σερί 8-4, μειώνοντας στους 13 (51-64).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Μάρκο Κέσελ ανέβασε τη διαφορά στο +19 (57-76) 7:16' πριν το τέλος του αγώνα. Κάπου εκεί όλα τελείωσαν με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει μία εύκολη νίκη με 71-86.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 40-53, 55-68, 71-86
ΡΟΜΑ (Μπονιτσιόλι): Τζιακέτι 2, Σμιθ 7 (1), Ουάσινγκτον 9 (1), Βιτάλι 5 (1), Κροσαριόλ 17, Τραορέ 7, Ντατόμε 6, Τζέντοβιτς 5, Ντάσιτς, Χέιτβελτ 13 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Νεστέροβιτς 8, Σπανούλης 14 (2), Μπουρούσης 16 (2), Κέσελ 6 (1), Μαυροκεφαλίδης 12, Νίλσεν 5, Παπανικολάου, Έρτσεγκ, Τεόντοσιτς 15 (2), Κατσίβελης, Χαλπερίν 7 (1), Λούκας 3.