ΑΡΜΑΝΙ - ΠΑΟ 71-81

Της Νίκης Βασιλείου 18/11/2010 (23:40) Με κορυφαίο τον αρχηγό Δημήτρη Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός κατάφερε να δραπετεύσει από το Μιλάνο επικρατώντας της  Αρμάνι με 81-71 στο π...
ΑΡΜΑΝΙ -  ΠΑΟ 71-81
Της Νίκης Βασιλείου
18/11/2010 (23:40)

Με κορυφαίο τον αρχηγό Δημήτρη Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός κατάφερε να δραπετεύσει από το Μιλάνο επικρατώντας της  Αρμάνι με 81-71 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της THYEuroleague. Πολύ καλός ο Μιλένκο Τέπιτς αλλά και ο Μαικ Μπατίστ στην τελευταία περίοδο. Πολλά προβλήματα στην άμυνα από τους "πράσινους" σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια.
Ο Παναθηναϊκός με σωστές επιθετικές επιλογές μπόρεσε και προηγήθηκε νωρίς με 6-2 και 10-5, ωστόσο οι γηπεδούχοι με  τον Πετραβίτσιους κατάφεραν να πλησιάσουν στον πόντο (10-9).

Ο Διαμαντίδης που ήταν σε πολύ καλή ημέρα μαζί με τον Μιλένκο Τέπιτς βοήθησε ώστε η διαφορά να φτάσει στο +6 (14-20). Οι παίκτες του Μπούκι απάντησαν με ένα  σερί 5-0 (19-20). Με ένα τρίποντο του Νίκολας το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε (21-25).

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι "πράσινοι" με τον  Άλεξ Μάριτς έτρεξαν σερί 9-0 και έφτασαν τη διαφορά  στο +10, (36-26), την ώρα που οι Μιλανέζοι ασχολούνταν περισσότερο με τη διαιτησία και την τεχνική ποινή στον Μπούκι. Οι πρωταθλητές συνέχισαν να έχουν τα ηνία του αγώνα, και με τον Νίκολας η διαφορά να ανεβαίνει για πρώτη φορά σε απόσταση δώδεκα πόντων (34-46) με την λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Αρμάνι Μιλάνο εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη του Παναθηναϊκού κατόρθωσε να μειώσει τη διαφορά (38-46) και να πλησιάσει στους έξι, 58-52, με τρίποντο του Χόκινς. Όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 65-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ιταλική ομάδα μπόρεσε και πλησίασε στους τρεις (64-67). Ομως κάπου εκεί ανέλαβε ο Μπατίστ που με εννέα προσωπικούς πόντους έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του (68-76). Ο Σάτο με δύο βολές, μία τάπα στον Φίνλεϊ διέλυσε τα όποια όνειρα των γηπεδούχων και οι "πράσινοι" πανηγύρισαν ακόμα μια νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 34-46, 55-65, 71-81.
ΑΡΜΑΝΙ
(Μπούκι): Μαντσινέλι 14 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Μασιούλις 9 (5 ριμπ., 4 κλεψ.), Μορντέντε 5, Φίνλεϊ 13, Τζάαμπερ 2, Ρόκα 7, Μέλι, Πετραβίτσιους 6, Βαν Ντεν Σπίγκελ, Χόκινς 15.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
(Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 13, Μάριτς 8 (6 ριμπ.), Περπέρογλου 2, Μπατίστ 13, Φώτσης 7 (8 ριμπ.), Σάτο 8 (6 ριμπ.), Νίκολας 8, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 14 (4 ριμπ.), Βουγιούκας, Καλάθης 2, Καϊμακόγλου.