ΠΑΟ - ΒΑΛΕΝΘΙΑ 69-73

Της Νίκης Βασιλείου 25/11/2010 (22:00) Μακρυά από τον καλό του εαυτό ο Παναθηναϊκός, γνώρισε την πρώτη του εντός έδρας ήττα από την Βαλένθια,με 69-73 στο κλειστό των Ολυμπ...
ΠΑΟ  - ΒΑΛΕΝΘΙΑ 69-73
Της Νίκης Βασιλείου
25/11/2010 (22:00)

Μακρυά από τον καλό του εαυτό ο Παναθηναϊκός, γνώρισε την πρώτη του εντός έδρας ήττα από την Βαλένθια,με 69-73 στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της THY Euroleague. Μεγάλος πονοκέφαλος του τριφυλλιού οι Κλάβερ και Κουκ. Από τους "πράσινους" ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Ρομεϊν Σάτο.
Ο Παναθηναϊκός, με τους Ρομεϊν Σάτο και Μαικ Μπατιστ να έχουν ξεκινήσει με μεγάλα το παιχνίδι μπόρεσε και πήρε νωρίς - νωρίς προβάδισμα στο σκορ με 8-2 μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι Ισπανοί όμως δεν ήταν διατεθειμένοι να παραδώσουν και τόσο εύκολα τα όπλα και με τον Κλάβερ μπόρεσε και μείωσε στο 5' σε (8-6). Ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μαρτίνεθ έβαλε μπροστά την Βαλένθια για πρώτη φορά με (9-11). Όχι όμως για πολύ αφού οι "πράσινοι" με του Βουγιούκα και Τσαρτσαρή πήραν ξανά τα ηνία του αγώνα κάνοντας το 13-11 στο 6'.

Ο Σαβάνοβιτς ευστόχησε από τα 6,75 και έβαλε ξανά την Βαλένθια μπροστά στο σκορ. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού όμως απάντησε με το ίδιο νόμισμα κάνοντας το 16-16 Από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και καμία από τις δυο ομάδες όσο και αν προσπαθούσε δεν μπορούσε να πάρει προβάδισμα. Ετσι η λήξη της πρώτης περιόδου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες 22-22.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και την δεύτερη περίοδο με τις δυο ομάδες να παίζουν σκληρή άμυνα. Στο 11' ο Τσαρτσαρής έδωσε αέρα τριών πόντων στην ομάδα του κάνοντας το 27-24, ενώ λίγο αργότερα ο Ντρου Νίκολας με τρίποντο έκανε 32-38. Όμως οι "νυχτερίδες" παρά τα προβλήματα που αντιμετώπιζαν είχαν τον τρόπο να απαντούν και μην αφήνουν τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει στο σκορ.

Ενώ στο 17' με ένα τρίποντο του Ντε Κόλο μπόρεσαν και πήραν ξανά προβάδισμα στο σκορ με 32-34. Ο Παναθηναϊκός, που έδειχνε μπλοκαρισμένος, με βολές από τον Στράτο Περπέρογλου πήρε ξανά το προβάδισμα με 37-26, ενώ ο Καλάθης που σκόραρε ύστερα από μια ασίστ διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου που ήταν 39-37.

Στην επανάληψη οι "πράσινοι" με δυο απανωτά καλάθια από τον Σάτο ανέβασαν μετά από ώρα την διαφορά στους έξι κάνοντας το 43-37. Ο Παναθηναϊκός με τον Σάτο να βρίσκεται σε τρομερή ημέρα προσπαθούσε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ όμως οι Ισπανοί πάντα έβρισκαν τις απαντήσεις έτσι στο 25' το σκορ με (48-45). Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι, με τις άμυνες να έχουν κυρίαρχο ρόλο μέχρι το 26'.

Κάπου εκεί η Βαλένθια, φαίνεται ότι μπλόκαρε, οι "πράσινοι" το εκμεταλλεύτηκαν και με ένα σόου από τον Σάτο, πήραν ένα προβάδισμα ασφαλείας με την λήξη της τρίτης περιόδου με 57-48.

Ενώ όλοι πίστευαν οτι το παιχνίδι, είχε τελειώσει οι Ισπανοί δεν ήταν διατεθειμένοι να τα παρατήσουνε και με τον Κλάβερ μείωσαν σε 59-58  στο 35'. Τα προβλήματα των "πρασίνων" συνεχίζονταν με τον Διαμαντίδη να δίνει σημαντική ανάσα κάνοντας το 61-58. Ο Κλάβερ όμως είχε άλλη άποψη και στην επόμενη επίθεση έφερε πάλι το παιχνίδι στο πόντο με 61-60. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, τρομοκρατημένος κάλεσε αμέσως ταιμ-αουτ.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά με το γήπεδο να έχει πάρει φωτιά. Ο Αντώνης Φώτσης με μια τρίποντη βόμβα έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα κάνοντας το 64-64, 41 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Ντε Κολό έκανε 64-66 και όλο το γήπεδο πάγωσε. Όμως ο Δημήτρης Διαμαντίδης με ένα εκπληκτικό τρίποντο έκανε το 67-68. Ενώ ο Κουκ με βολές 19 δεύτερα πριν το τέλος διαμόρφωσε το 67-70. Ο Μαικ Μπατιστ με ακόμα δυο βολές έκανε το 69-70 15' δεύτερα πριν το τέλος. Ο Κουκ με ακόμα μια βολή έκανε το 69-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-22,39-37, 57-48, 69-73
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
(Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Περπέρογλου 11, Μπατίστ 9, Φώτσης4, Σάτο 19, Νίκολας3, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 10, Βουγιούκας4, Καλάθης 5, Μπόγρης, Καϊμακόγλου.
ΒΑΛΕΝΘΙΑ
(Πέσιτς): Κουκ 8, Ρίτσαρντσον 7, Κλαβέρ 12, Σιμεόν, Λίστσουκ 9, Μαρτίνεθ 7, Πιετρούς2, Σαβάνοβιτς12, Ντε Κολό 14, Φερνάντεθ, Γιαβτόκας 2.