"Αξίζαμε να κερδίσουμε!"

Της Νίκης Βασιλείου 25/11/2010 (22:55) Παρότι δεν έμεινε ικανοποιημένος από διάφορους τομείς του παιχνιδιού, όπως τα ριμπάουντ και τα κλεψίματα, ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς πα
Της Νίκης Βασιλείου
25/11/2010 (22:55)

Παρότι δεν έμεινε ικανοποιημένος από διάφορους τομείς του παιχνιδιού, όπως τα ριμπάουντ και τα κλεψίματα, ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς παραδέχθηκε στη συνέντευξη Τύπου μετά την ήττα από τη Βαλένθια πως ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες και η ομάδα του άξιζε τη νίκη! "Ήταν ένα δύσκολο ματς, όπως το αναμέναμε και το συζητήσαμε και χθες. Είναι προφανές πως η τελευταία περίοδος ήταν η χειρότερη για εμάς και κάποιες μικρές λεπτομέρειες έκριναν τον αγώνα. Τα ριμπάουντ και τα κλεψίματα δεν ήταν υπέρ μας, παρ’ όλα αυτά αξίζαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι".

Μοναδικό "κέρδος", το μάθημα που πήρε από αυτήν την ήττα ο Παναθηναϊκός: "Για εμάς είναι ένα παιχνίδι, από το οποίο θα πρέπει να δούμε τι πρέπει να βελτιώσουμε", ενώ για τη διαμορφωθείσα κατάσταση στον όμιλο αρκέστηκε να πει: "Στον όμιλό μας όλοι έχουμε πιθανότητες".

Σε ερώτηση για το επιθετικό παιχνίδι της Βαλένθια, ο Σέρβος τεχνικός του Παναθηναϊκού απάντησε: "Το περιμέναμε πως θα παίξει επιθετικά. Εμείς, πάλι, υποπέσαμε σε ανόητα λάθη, ενώ στην πιο κρίσιμη στιγμή του αγώνα κατάφεραν να ευστοχήσουν σε δύσκολα σουτ, ενώ πριν είχαν χάσει κάποια εύκολα!

Εμείς, από την πλευρά μας, αν θυμάστε στην τελευταία μας επίθεση ο Σάτο έκανε λάθος, ενώ στις δύο προηγούμενες είχε ποστάρει από τη γωνία και το έχασε. Το ίδιο και ο Νίκολας. Ταυτόχρονα, ο Ντε Κολό παρά την άμυνα του Μπατίστ κατάφερε να σκοράρει σε ένα δύσκολο καλάθι. Σε κάθε περίπτωση, πάντως, αισθανόμαστε πως κάτι χάσαμε, κάτι μας ξέφυγε".