ΡΕΑΛ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 82-68

25/11/2010 (23:46) Αν το ζητούμενο είναι το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός επιστρέφει από τη Μαδρίτη με… γλυκόξινη γεύση, αφού ναι μεν έχασε… μαρς από τη Ρεάλ με 82-68, αλλά για δύ...

25/11/2010 (23:46)

Αν το ζητούμενο είναι το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός επιστρέφει από τη Μαδρίτη με… γλυκόξινη γεύση, αφού ναι μεν έχασε… μαρς από τη Ρεάλ με 82-68, αλλά για δύο πόντους (για την ακρίβεια για δύο βολές) κράτησε το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας (είχε νικήσει στο ΣΕΦ με 82-66).
Αλίμονο, οι "ερυθρόλευκοι" δεν πήγαν στην πρωτεύουσα της Ισπανίας για να υπερασπίσουν το +16 του πρώτου αγώνα, αλλά άργησαν τόσο να μπουν στο πνεύμα του αγώνα, ήταν τόσο κακοί σε άμυνα και επίθεση, που πάλι καλά να λέμε. Γιατί θα μπορούσαν να έχουν υποστεί… διπλή ήττα.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς έκαναν 3.30 λεπτά να πετύχουν καλάθι, δείγμα του ότι δεν ήταν συγκεντρωμένοι. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν τραγικό, με τη "βασίλισσα" να κυριαρχεί σε όλους τους τομείς, να φτάνει εύκολα στο 15-6, να πηγαίνει σε "νταμπλ σκορ" (24-12) και να κλείνει η περίοδος με 24-14.

Η παρέα του Μεσίνα κουβαλά τεράστιο όνομα, είναι από τα μεγαλύτερα κλαμπ του πλανήτη (και μόνο η παρουσία παικτών της ποδοσφαιρικής ομάδας στις πρώτες σειρές των επισήμων το μαρτυρούσε), όμως δεν είναι μπασκετική υπερδύναμη αυτό το διάστημα. Το αντίθετο, είναι μια ομάδα που αμφισβητείται έντονα και τα ως τώρα αποτελέσματά της ήταν (μέχρι χθες) αποκαρδιωτικά.

Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε, μόλις οργάνωσε λίγο καλύτερα τη δράση του, να μειώσει σε 28-24, αλλά η κακή αμυντική του λειτουργία επέτρεπε στους γηπεδούχους να φτάνουν με άνεση στο καλάθι του. Το σκορ μετατράπηκε σε 37-27, ο Ολυμπιακός με τους Τεόντοσιτς και Μαυροκεφαλίδη να αναλαμβάνουν το σκοράρισμα μείωσε στους έξι (37-31 στο 18'), για να λήξει το ημίχρονο με το σκορ στο 42-34.

Η τρίτη περίοδος ανέδειξε στο μπροστά μέρος του γηπέδου την ηγετική φυσιογνωμία του Μίλος Τεόντοσιτς. Βλέποντας πως ο Βασίλης Σπανούλης ήταν σε πολύ κακή μέρα, πήρε τον Ολυμπιακό στην πλάτη του. Την ίδια στιγμή όμως, η περιφερειακή (κυρίως) άμυνα ήταν… αεράμυνα, οπότε κάθε πόντος που έμπαινε, απαλείφονταν ένεκα της αμυντικής δυσλειτουργίας.

Το τρίτο δεκάλεπτο διατήρησε την ισορροπία πόντων (ουσιαστικά ήταν χαμένος χρόνος για τον Ολυμπιακό που κυνηγούσε) κι έτσι η προσπάθεια του Νεστέροβιτς έμεινε ημιτελής. Οι Μαδριλένοι είχαν σκορ από διάφορους παίκτες (Γιουλ, Ροντρίγκεθ, Ρέγιες, Τόμιτς), ενώ παράλληλα δεν άφησαν τα… δώρα να πάνε χαμένα.

Ανεξάρτητα από το τι λέει η στατιστικά στον τομέα των λαθών, οι γηπεδούχοι πήραν 23 πόντους από λάθη των παικτών του Ολυμπιακού, οι οποίοι επωφελήθηκαν μόλις 2 από "δώρα" των αντιπάλων τους. Αυτό ήταν ίσως και το στοιχείο που έγειρε για τα καλά την πλάστιγγα.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Γκαρμπαχόθα έκανε αντιαθλητικό (τάκλιν) στον Σπανούλη, με τον Θοδωρή Παπαλουκά να του δείχνει πως θα μπορούσε να χρεωθεί με… κίτρινη κάρτα. Ενδεχομένως έπρεπε να ρωτήσουν τον Κριστιάνο Ρονάλντο που ήταν στην εξέδρα, όμως το 58-50, σκορ που διαμορφώθηκε από τις βολές του Λαρισαίου, ήταν η τελευταία προσέγγιση του Ολυμπιακού.

Η διαφορά άρχισε να παίρνει ανησυχητικές διαστάσεις (63-52 στο 33', 76-62 και 82-66, για να φτάσουμε στο 82-66 για να ισοφαριστεί το σκορ του πρώτου αγώνα. Απέμεναν ελάχιστα δευτερόλεπτα (κάτι λιγότερο από 10), ο Ίβκοβιτς είχε ήδη οδηγήσει τους Μαδριλένους στις βολές, για να πάρει την τελευταία επίθεση και ο Μεσίνα ορθώς ζήτησε από τους παίκτες του να οδηγήσουν τους φιλοξενούμενους στη γραμμή της  φιλανθρωπίας, για να κρατήσει εκείνος την τύχη της ομάδας του στα χέρια του.

Ο Σπανούλης (παρότι σε κακή βραδιά) δεν λάθεψε, ο Ίβκοβιτς άλλαξε σχέδια και ζήτησε καθαρή άμυνα, ο Γκαρμπαχόθα βρήκε ελεύθερο τρίποντο, όχι όμως και τον στόχο και ο Παπανικολάου μάζεψε το ριμπάουντ, μαζί και την… κατάσταση, αφού -τουλάχιστον- ο Ολυμπιακός κράτησε το πάνω χέρι σε ενδεχόμενη ισοβαθμία.