ΠΑΟ - ΟΛΙΜΠΙΑ 95-88

09/12/2010 (22:14) Με τον ίδιο τρόπο, αλλά χαμογελαστός. Μπορεί το ματς να κρίθηκε και πάλι στην παράταση, αλλά αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός αποχώρησε νικητής επί της Ολίμπια...
09/12/2010 (22:14)

Με τον ίδιο τρόπο, αλλά χαμογελαστός.
Μπορεί το ματς να κρίθηκε και πάλι στην παράταση, αλλά αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός αποχώρησε νικητής επί της Ολίμπια Λιουμπλιάνας με 95-88 και πρώτος στον όμιλό του. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης ήταν στο ματς του πρώτου γύρου εκείνος που έχασε τις βολές στο φινάλε και γνώρισε ο Παναθηναϊκός την ήττα, ο αρχηγός των "πρασίνων" ήταν και αυτός που "μίλησε" στα κρίσιμα σημεία. Με 11 πόντους στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας, ο Διαμαντίδης έστειλε την ομάδα του στην παράταση, εκεί όπου ανέλαβε δράση ο Νίκολας, ο οποίος με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε "αέρα" οκτώ πόντων και μαζί τις βάσεις για τη νίκη.

Οι ισοπαλίες που υπήρχαν στο ματς ήταν ουκ ολίγες, χαρακτηριστικό της δυναμικότητας του αγώνα και της θέλησης των δύο ομάδων για τη νίκη. Ο Παναθηναϊκός είχε ελαφρύ προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, με την Ολίμπια να μην του επιτρέπει να ξεφύγει στο σκορ.

Το προβάδισμα άλλαξε χέρια αρκετές φορές με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι ως και το ημίχρονο (37-33). Στην επανάληψη, οι Σλοβένοι παρέμειναν μέσα στο παιχνίδι και μάλιστα πέρασαν μπροστά στο σκορ με τον Ιλιέφσκι να οδηγεί. Η Ολίμπια προηγήθηκε στην τελευταία περίοδο με 59-50, αλλά ένα σερί 5-0 από τον Παναθηναϊκό κατέβασε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι διαφορά οκτώ πόντων (68-60), αλλά οι "πράσινοι" βρήκαν απαντήσεις και πάλι. Μέχρι που... πήρε μπροστά ο Διαμαντίδης, ο οποίος τόσο από τη γραμμή των βολών όσο και εντός πεδιάς, κατάφερε να πάρει την ομάδα στις πλάτες του. Με 11 πόντους στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας, γύρισε το παιχνίδι και το έστειλε στην παράταση.

Εκεί ήταν η στιγμή να "μιλήσουν" οι περιφερειακοί, κάτι το οποίο έκανε ο Νίκολας, ο οποίος με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε "αέρα" οκτώ πόντων στην ομάδα του και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, την οποία επισφράγισε με τρίποντο ο Αντώνης Φώτσης.