ΜΑΛΑΓΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 76-74

Μάλαγα: Νικήτας Αυγουλής 09/12/2010 (23:45) Άξιος της μοίρας του ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Μάλαγα στην Ισπανία με 76-74. Οι "ερυθρόλευκοι" παρά το γεγονός ότι ανέτρεψαν μ...
Μάλαγα: Νικήτας Αυγουλής
09/12/2010 (23:45)

Άξιος της μοίρας του ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Μάλαγα στην Ισπανία με 76-74. Οι "ερυθρόλευκοι" παρά το γεγονός ότι ανέτρεψαν μια διαφορά 17 πόντων (67-50) κάνοντας ένα 21-2 σερί, κατάφεραν και έχασαν, με τον Μίλος Τεόντοσιτς να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων και να χάνει την ευκαιρία να δώσει στον Ολυμπιακό την νίκη.

Οι "ερυθρόλευκοι" ξεκίνησαν καλά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν δύο φόρές στο πρώτο δεκάλεπτο με προσπάθειες του Βασίλη Σπανούλη (0-2 και 2-4). Ωστόσο οι γηπεδούχοι με 5-0 σερί βρέθηκαν να προηγούνται με 11-4, με τους παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς να απαντάνε με ένα επιμέρους σκορ 11-3 το οποίο τους έδωσε προβάδισμα στο σκορ με 14-15.

Τελικά η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (17-17). Στην συνέχεια οι Ισπανοί κατάφεραν με ένα 7-0 σερί να ξεφύγουν στο σκορ με μια διαφορά +6 (26-20) με τους Πειραιώτες να μειώνουν στους δύο (28-26) με καλάθι του Έρτσεγκ και στον έναν (31-30 στο 16’) με καλάθι του Τεόντοσιτς. Οι παίκτες του Άιτο Ρενέσες όμως κατάφεραν με πρωταγωνιστές τους Τρίπκοβιτς και Ροντρίγκεθ να ξεφύγουν και πάλι με +6 (36-30) για να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά με +5 (42-37).

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε τραγικός με πολλά κενά στην άμυνα και αρκετά λάθη. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι με ένα επιμέρους σκορ 10-1 ξέφυγαν για πρώτη φόρα με +13 (54-41), με την διαφορά να μεγαλώνει και στους +14 (62-48 στο 29’) και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 62-50.

Στην τέταρτη περίοδο όπως αναφέραμε και στον πρόλογο μας οι Πειραιώτες κατάφεραν με ένα εκπληκτικό 21-2 να γυρίσουν από το -17 (67-50) και να προηγηθούν με +2 (69-71) με τους Κέσελ και Έρτσεγκ να πυροβολούν από την περιφέρεια. Κάπου εκεί όμως άρχισαν να συνέρχονται οι Ανδαλουσιάνοι και με ένα 6-0 σερί προηγήθηκαν με +4 (75-71) για να απαντήσει με τρίποντο ο Τεόντοσιτς και να μειώσει στο καλάθι (75-74). Ο Μπλάκνεϊ με 1/2 βολές έκανε το 76-74 για να ακολουθήσει στην συνέχεια το άστοχο τρίποντο του Τεόντοσιτς και το πίνακα του σκορ να γράφει το τελικό 76-74 υπέρ της Μάλαγα.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-37, 62-50, 76-74
ΜΑΛΑΓΑ (Ρενέσες): Ροντρίγκεζ 6, Φρέιρε 2, Πρίντεζης, Μπαρέρα 4, Χιμένεθ 5 (1), Τρίπκοβιτς 8 (2), Μπλάκνεϊ 8 (1), Λίμα, Φρίλαντ 12, Άρτσιμπαλντ 8, Μπαπτίστ 2, Μπλάνκο 21 (3).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιβκοβιτς): Παπαλουκάς 1, Νεστέροβιτς 6, Σπανούλης 19 (2), Μπουρούσης 6, Κέσελ 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 1, Παπανικολάου, Έρτσεγκ 15 (1), Τεόντοσιτς 20 (2), Χαλπερίν, Γκόρντον 1.