ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ - ΟΣΦΠ 67-80

13/12/2010 (23:15) Δείχνοντας καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο στον τομέα της άμυνας και έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση, ο Ολυμπιακός νίκησε στο Βέλγιο την Σα
ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ -  ΟΣΦΠ 67-80
13/12/2010 (23:15)

Δείχνοντας καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο στον τομέα της άμυνας και έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση, ο Ολυμπιακός νίκησε στο Βέλγιο την Σαρλερουά με 80-67. Κορυφαίοι των Πειραιωτών οι Γιάννης Μπουρούσης και Βασίλης Σπανούλης με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Μίλος Τεόντοσιτς (ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο) που σημείωσε 14 πόντους.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς πραγματοποίησαν ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο και με τον Γιάννη Μπουρούση να πετυχαίνει 15 πόντους (3/3 δίποντα 3/3 τρίποντα) στα πρώτα 8,5 λεπτά ο Ολυμπιακός ξέφυγε αρχικά με +10 (17-7 στο 6ο λεπτό) και με +13 στο 8ο λεπτό (23-12) για να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά με +11 (25-14).

Οι παίκτες του Τζιοβάνι Μπότσι όμως εκμεταλλευόμενοι την έλλειψη καθαρού μυαλού των "ερυθρόλευκων" στην επίθεση, ροκάνισαν την διαφορά μειώνοντας αρχικά στους τέσσερις (24-29) με τον Κρις Χιλ να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της Σαρλερουά, ενώ με λέι απ του 27χρονου γκαρντ οι Βέλγοι ισοφάρισαν σε 29-29.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς ωστόσο κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με μια διαφορά +8 (42-34), με τους Νεστέροβιτς, Σπανούλη και Παπαλουκά να παίζουν καταλυτικό ρόλο σ’ αυτό το σημείο.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο έτσι και στο τρίτο μπήκε δυναμικά. Ο Γιάννης Μπουρούσης με κάρφωμα ανέβασε την διαφορά στους +10 (44-34), ενώ ο Μίλος Τέοντοσιτς από την περιφέρεια μεγάλωσε την απόσταση στους +12 (37-49). Με τον Σέρβο γκαρντ να "πυροβολεί" ασταμάτητα ο Ολυμπιακός ξέφυγε και με +13 (54-41), ενώ με δύο βολές του Βασίλη Σπανούλη οι Πειραιώτες έφτασαν να προηγούνται με +15 πόντους (58-43), με την ομάδα του λιμανιού να μετράει ένα επιμέρους σκορ 7-2 και το δεκάλεπτο να τελειώνει με 61-50.

Στην τέταρτη περίοδο το συγκρότημα του Ντούσαν Ίβκοβιτς επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του και με ένα 14-4 επιμέρους σκορ προηγήθηκε με +20 (74-54 στο 35ο λεπτό), ενώ με δύο συνεχόμενους αιφνιδιασμούς του Γιοτάμ Χαλπερίν, ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους +24 (80-56). Από κει και έπειτα οι "ερυθρόλευκοι" χαλάρωσαν με τους γηπεδουχούς να το εκμεταλλεύονται κάνοντας ένα 11-0 σερί με τον Μάλετ να διαμορφώνει το τελικό 67-80.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 34-42, 50-61, 67-80
ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ (Μπότσι): Γκομίς 12 (2), Χάμιλτον 4, Ράιτ 6, Μάλετ 16 (2), Σαντιάγκο 4, Χιλ 13 (2), Μπρόιλς 4, Γκριν 5, Ρίντικ 2, Μπεγκίν 1.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
(Ιβκοβιτς): Σπανούλης 18 (1), Μπουρούσης 19 (3), Κέσελ 2, Μαυροκεφαλίδης 2, Τεόντοσιτς 16 (2), Παπαλουκάς 7 (2), Νεστέροβιτς 7, Έρτσεγκ 4, Χαλπερίν 5 (1), Παπανικολάου.