ΕΦΕΣ ΠΙΛΣΕΝ - ΠΑΟ 79-78

16/12/2010 (09:50) Πριν από λίγο καιρό ο Κερέμ Τουντσερί ήταν ο άνθρωπος που έριξε την Σερβία στο καναβάτσο, στερώντας της μία θέση από τον τελικό του Μουντομπάσκετ της Του
16/12/2010 (09:50)

Πριν από λίγο καιρό ο Κερέμ Τουντσερί ήταν ο άνθρωπος που έριξε την Σερβία στο καναβάτσο, στερώντας της μία θέση από τον τελικό του Μουντομπάσκετ της Τουρκίας. Αυτή τη φορά, ο Τούρκος πλέι μέικερ αποφάσισε να "σκοτώσει" τον Παναθηναϊκό, καθώς με λέι απ ακριβώς με την εκπνοή έδωσε στην Εφές Πίλσεν τη νίκη σε βάρος του "τριφυλλιού" με 79-78 κι έστειλε στα… ουράνια τους 13.800 οπαδούς της ομάδας του που είχαν κατακλύσει κάθε γωνιά της "Sinan Erdem Arena".

Έτσι, η Εφές πήρε την πρόκριση στο ΤΟΠ-16, ενώ ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει από τώρα την πρωτιά του ομίλου του. Mάλιστα, ύστερα από το εν λόγω αποτέλεσμα, η ΤΣΣΚΑ αποκλείστηκε κι έτσι έχασε την ευκαιρία να συμμετάσχει για 9η σερί σεζόν στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης…

Στα του αγώνα τώρα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και παίρνοντας το έναυσμα από το φανατισμένο τους κοινό, έχτισαν από νωρίς διψήφιες διαφορές στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-7, με τους "πράσινους" να σκοράρουν με το… σταγονόμετρο. Στο ίδιο έργο θεατές και στη δεύτερη περίοδο, με το ημίχρονο να λήγει 42-24!

Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος γίναμε μάρτυρες ενός διαφορετικού Παναθηναϊκού. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχαν… φλόγα, είχαν παλμό και πάνω απ’ όλα συγκέντρωση, επιστρέφοντας δυναμικά στη διεκδίκηση της νίκης. Έτσι, με επικεφαλής τους Ίαν Βουγιούκα και Κώστα Καϊμακόγλου πραγματοποίησαν ένα επιμέρους σκορ 32-17 στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο -3 (56-59) στο 30’.

Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, η τελευταία περίοδο απέκτησε δραματικό χαρακτήρα. Οι δύο ομάδες έδωσαν… ομηρικές μάχες και τα πάντα κρίθηκαν στο φινάλε. Στα 3’’ πριν χτυπήσει η κόρνα της λήξης, ο Δημήτρης Διαμαντίδης φάνηκε πως πέτυχε το νικητήριο καλάθι, όμως υπολόγιζε χωρίς τον Τουντσερί, ο οποίος πέρασε σαν… σταματημένο τον Στράτο Περπέρογλου και με λέι απ στη λήξη, έγραψε το τελικό 79-78, "απογειώνοντας" το κοινό της Εφές…

Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Ιγκόρ Ρακόσεβιτς με 18, έχοντας άξιους συμπαραστάτες του τους Τουντσερί και Θόρντον, που έβαλαν από 15 πόντους έκαστος, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν επίσης οι Νάχμπαρ (11π.), Βούισιτς (10π.) και Γκονλούμ (10π.).

Στον αντίποδα, πέραν του εξαιρετικού για ακόμα μία φορά Δημήτρη Διαμαντίδη, που τελείωσε το ματς με 17 πόντους και 9 ασίστ, συγκλονιστική ήταν η εμφάνιση του Ίαν Βουγιούκα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα 20 λεπτά που αγωνίστηκε, φορτώνοντας το αντίπαλο καλάθι με 18 πόντους. Λύσεις έδωσαν επίσης οι Σάτο, Φώτσης και Καϊμακόγλου, με τον Νίκολας να έχει αρκετά "νεκρά" διαστήματα κόντρα στην πρώην ομάδα του…

Τα δεκάλεπτα: 21-7, 42-24, 59-56, 79-78
ΕΦΕΣ ΠΙΛΣΕΝ (Περάσοβιτς): Τουντσερί 15 (3), Ρόμπερτς, Ρακόσεβιτς 18 (1), Θόρντον 15 (2), Γκονλούμ 10, Βούισιτς 10, Γκιουλέρ, Νάχμπαρ 11 (2).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Περπέρογλου 7 (1), Φώτσης 9 (2), Σάτο 11, Νίκολας 8 (2), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 17 (3/6τρ., 8 ασίστ), Βουγιούκας 18, Καλάθης, Καϊμακόγλου 6.