ΠΑΟ - ΜΙΛΑΝΟ 93-62

Του Νίκου Κώνστα 22/12/2010 (22:00) Ο Παναθηναϊκός κατάφερε πιο εύκολα απ' ό,τι περίμενε να πάρει μια άνετη νίκη απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο με 93-62. Οι "πράσινοι" δεν άφησαν ...

Του Νίκου Κώνστα
22/12/2010 (22:00)

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε πιο εύκολα απ' ό,τι περίμενε να πάρει μια άνετη νίκη απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο με 93-62. Οι "πράσινοι" δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους και θα βρεθούν στην κλήρωση του TOP 16 έχοντας κατακτήσει επάξια την πρώτη θέση του ομίλου, ολοκληρώνοντας με επιτυχία τις αγωνιστικές υποχρεώσεις τους για το 2010.
Οι Ιταλοί δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να κοιτάξουν τον αντίπαλό τους στα μάτια, με αποτέλεσμα να φύγουν από το κλειστό του ΟΑΚΑ με κατεβασμένα κεφάλια.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναθηναϊκό και με μπροστάρη τον Διαμαντίδη (με 6 πόντους)  κατάφερε να πάρει το προβάδισμα από νωρίς με 24-15, δείχνοντας στην Αρμάνι Μιλάνο ποιος είναι το "αφεντικό".

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι "πράσινοι" ξεκίνησαν κάπως νωχελικά, αλλά δυο σουτ του Τσαρτσαρή (δίποντο και τρίποντο) αφύπνισαν τους συμπαίκτες του και πήραν το παιχνίδι στα χέρια τους, με τους Ιταλούς να μην μπορούν να αντιδράσουν. Ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 46-32 και κορυφαίο του δευτέρου δεκαλέπτου τον Τσαρτσαρή.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το δεύτερο, με τον Παναθηναϊκό με εκπληκτική άμυνα και σωστές και ισορροπημένες επιθέσεις να δείχνει όχι μόνο ότι εκείνος θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης, αλλά και δείγματα πολύ καλής και οργανωμένης ομάδας. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης στο παρκέ. Ο Παναθηναϊκός σταμάτησε στους 67 πόντους, ενώ η Αρμάνι δεν μπόρεσε να πετύχει παραπάνω από 46.

Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξαν τα πράγματα για την Αρμάνι. Ο Παναθηναϊκός δεν της επέτρεψε να "μπει" στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν μείωσαν στο σκορ, αλλά έβλεπαν ανήμποροι τον Παναθηναϊκό να αυξάνει τη διαφορά, διαμορφώνοντας το τελικό 93-62.