ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ - ΠΑΟ 59-80

19/01/2011 (21:45) Ξεκίνημα με το δεξί για τον Παναθηναϊκό στο TOP-16 της Ευρωλίγκα νικώντας στο Βίλνιους την Λιέτουβος Ρίτας με 59-80. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κάνοντας "...
19/01/2011 (21:45)

Ξεκίνημα με το δεξί για τον Παναθηναϊκό στο TOP-16 της Ευρωλίγκα νικώντας στο Βίλνιους την Λιέτουβος Ρίτας με 59-80. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κάνοντας "πάρτι" στην επανάληψη έφτασε στην νίκη με τους Μάικ Μπατίστ και Κώστα Καϊμακόγλου να σημειώνουν από 26 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη οι γηπεδούχοι που "έσπασαν" τα καλάθια στο δεύτερο ημίχρονο, οι Μπιέλιτσα, Μπαϊράμοβιτς και Ελ Αμίν σημείωσαν από 11 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Γκετσεβίτσιους πριν τραυματιστεί είχε καταφέρει να ταλαιπωρήσει την πράσινη άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, βάζοντας 8 πόντους.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τον Παναθηναϊκό να μετράει 2/10 τρίποντα, ενώ υστερούσε και στα ριμπάουντ όπου έχει 11 έναντι 20 της Λιέτουβος. Στην πρώτη περίοδο και παρά το καλό ξεκίνημα των "πράσινων" που προηγήθηκαν με 0-6, η ομάδα του Αλεξάνταρ Τριφούνοβιτς βρήκε τις λύσεις στα πρόσωπα των Μπιέλιτσα και Γκετσεβίτσιους κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 21-18 χάρις σε τρίποντο του πρώτου.

Η δεύτερη περίοδος ήταν αρκετά κακή επιθετικά και για τις δύο ομάδες (επιμέρους σκορ 12-11) με τους Λιθουανούς να ξεφεύγουν με +7 (27-20) με τους Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους και Κέναν Μπαϊράμοβιτς να ευστοχούν από τα 6,75. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μείωσαν στο 18ο λεπτό την διαφορά στους τέσσερις (33-29) με καλάθι του Δημήτρη Διαμαντίδη, όμως ούτε ο Καλάθης, ούτε ο Νίκολας ούτε και ο Φώτσης μπόρεσαν να ανατρέψουν το σκηνικό με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το παραπάνω σκορ.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός βρήκε τα πατήματα του και εκμεταλλευόμενος τον τραυματισμό του Γκετσεβίτσιους από το πρώτο ημίχρονο επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του. Με καλάθι του Τσαρτσαρή και τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Μπατιστ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 33-35, ενώ με δύο τρίποντες "βόμβες", μια από τον Κώστα Καϊμακόγλου και άλλη μια του Ντρου Νίκολας ξέφυγε με +6 (37-43).

Σίμας Γιασάιτις
και Κέναν Μπαϊράμοβιτς μείωσαν προσωρινά στο καλάθι (41-43) για να απαντήσουν οι Κώστας Τσαρτσαρής (με γκολ φάουλ), Στράτος Περπέρογλου και Μάικ Μπατίστ εκτοξεύοντας το προβάδισμα του "τριφυλλιού" στους +9 (41-50). Με νέο γκολ φάουλ του Τσαρτσαρή οι "πράσινοι" έκλεισαν την τρίτη περίοδο μπροστά με +12 (41-53).

Το επιθετικό κρεσέντο Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο όπου η διαφορά στο 37ο λεπτό έφτασε και τους +20 (51-71), ενώ άγγιξε και τους +24 (55-79) με 1/2  βολές από τον Καϊμακόγλου. Ο εφιάλτης για τους παίκτες του Τριφούνοβιτς, έλαβε τέλος με το 59-81 να επιβεβαιώνει την απόλυτη κυριαρχία του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι.