ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΟΥΛΚΕΡ 70-84

20/01/2011 (23:46) Όσοι νόμιζαν πως ο Ολυμπιακός σε μία νύχτα (αυτή που κέρδισε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ) έγινε "υπερδύναμη" διαψεύστηκαν. Η Φενερμπαχτσέ / Ούλκερ φανέρωσε ό...
20/01/2011 (23:46)

Όσοι νόμιζαν πως ο Ολυμπιακός σε μία νύχτα (αυτή που κέρδισε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ) έγινε "υπερδύναμη" διαψεύστηκαν. Η Φενερμπαχτσέ / Ούλκερ φανέρωσε όλες τις "ερυθρόλευκες" αδυναμίες, νίκησε με 84-70 μέσα στο ΣΕΦ (η πρώτη δυναμική εμφάνιση των οπαδών του Ολυμπιακού δεν έφερε… γούρι), πήραν ανέλπιστα και διαφορά, κάνοντας εξ αρχής δύσκολη τη ζωή των Πειραιωτών στον όμιλο του TOP-16 της Ευρωλίγκας.
Βεβαίως, το 80% (8/10) στα σουτ τριών πόντων είναι εξωπραγματικό, όμως δεν ήταν αυτός ο μόνος λόγος της ήττας του Ολυμπιακού

Οι γηπεδούχοι μπήκαν χωρίς ρυθμό και νεύρο και η αλήθεια είναι πως σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δεν βρήκαν τέμπο. Με τον Τεόντοσιτς να επιχειρεί τρίποντα τραβηγμένα από τα μαλλιά, τον Σπανούλη να έχει στραμμένη επάνω του όλη την τουρκική άμυνα (με τον Ονάν να διακρίνεται περισσότερο από κάθε άλλον), είχαν εξ ορισμού πρόβλημα ανάπτυξης και δημιουργίας.

Ο Παπαλουκάς έκανε (συγκριτικά) καλό παιχνίδι, είχε 2/2 τρίποντα, όμως δεν έφτανε για να αλλάξει τα δεδομένα, τη στιγμή που στην απέναντι όχθη ο Ούκιτς έδωσε ρεσιτάλ, ο Ονάν ήταν εξαιρετικός εκτός από την άμυνα και στην επίθεση στο δεύτερο μισό.

Ο Ολυμπιακός χρειάζεται "3άρι" κι αυτό φάνηκε όχι μόνο απόψε, αλλά και στη νίκη επί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ. Σε ρηχά νερά κινείται ακόμα ο "μικρός" Παπανικολάου (δεν ζητάει κανείς ευθύνες, άλλωστε τώρα κάνει τα πρώτα του ουσιαστικά βήματα), "πέρασε και δεν ακούμπησε" ο Κέσελ, ποιος να κρίνει τον Πελεκάνο

Στην αντίπερα όχθη ο Τόμας των 6.9 πόντων στην Ευρωλίγκα σταμάτησε στους 19, ο Κίνσεϊ έκανε καλύτερη δουλειά στην άμυνα, οπότε κι εκεί υπήρχε υπεροχή.

Οι ψηλοί του Ολυμπιακού ήταν επίσης σε κακή βραδιά (δεν πήραν και… σωστές μπάλες). Ο Μπουρούσης αν και με ίωση ήταν ο πιο κεφάτος της παρέας, ο Έρτσεγκ παρά το διψήφιο σκοράρισμά του ήταν μέτριος, ο Μαυροκεφαλίδης περνά περίοδο ντεφορμαρίσματος, ο Νίλσεν ήταν εκτός κλίματος αγώνα.

Ο Πεκέρ έκανε δώρο - άδωρο στον Ολυμπιακό με την αποβολή του (πολύ νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο, με φάουλ και τεχνική ποινή), όμως η εμμονή σε σουτ τριών πόντων δεν βοήθησε στη φθορά του Λαβρίνοβιτς, που έπαιζε από νωρίς με τρία φάουλ. Ο Μέι ανέβηκε στο τέλος, ο Σαββάς πάλεψε κι έτσι η… αεροπορία της Ούλκερ άντεξε.

Αν σε όλα αυτά προσθέσετε και τη διαιτησία που κάθε άλλο παρά έδρα έπαιξε, έχετε το πώς και γιατί ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε… πρόβλημα.  Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 5-2, αλλά δέχθηκαν σερί 10-0 πριν αντιδράσουν και πάνε στο δεκάλεπτο με προβάδισμα δύο πόντων (18-16). Έδειξαν ότι μπορούν να ανοίξουν την ψαλίδα (22-16), αλλά γρήγορα οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν το ματς και προηγήθηκαν με 26-33, πριν έρθει η "ερυθρόλευκη" αντίδραση και λήξει το ημίχρονο με 33-33

Σε ισορροπία παρέμεινε το ματς, όμως τη στιγμή που το σκορ ήταν 45-45 η στατιστική έγραφε 3/13 τρίποντα για τον Ολυμπιακό και 5/6 για την Ούλκερ. Το δεκάλεπτο τέλειωσε με το σκορ στο 58-55, όμως αυτό δεν κράτησε για πολύ.

Στο 35' το σκορ έγινε 65-69 με τη στατιστική να δείχνει 7/18 τρίποντα για τον Ολυμπιακό, 7/8 για τους Τούρκους. Λίγο μετά ο πολύ κακός στο πρώτο μισό Γιασικεβίτσιους με τρίποντο διαμόρφωσε το 65-73 κι έδωσε τέλος στη… σεμνή τελετή.