ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ - ΟΣΦΠ 64-71

26/01/2011 (21:48) Έπαιξε με τη φωτιά ο Ολυμπιακός, αλλά τελικά δεν κάηκε! Οι "ερυθρόλευκοι" μετέτρεψαν ένα δικό τους παιχνίδι σε ντέρμπι, αλλά στο τέλος έμειναν όρθιοι και
26/01/2011 (21:48)

Έπαιξε με τη φωτιά ο Ολυμπιακός, αλλά τελικά δεν κάηκε!
Οι "ερυθρόλευκοι" μετέτρεψαν ένα δικό τους παιχνίδι σε ντέρμπι, αλλά στο τέλος έμειναν όρθιοι και επικράτησαν με 71-64, χάρη σε μία καλή άμυνα του Λούκας Γκόρντον. Πλέον ο Ολυμπιακός έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρώτης θέσης, πήρε την πρώτη του νίκη στη φάση των "16" και συνεχίζει την επόμενη εβδομάδα με ένα ακόμα ματς ζωής ή θανάτου κόντρα στη Βαλένθια!

Ο Ολυμπιακός μπήκε κάπως μουδιασμένος στο παιχνίδι και δεν κατάφερε με το "καλημέρα" να κάνει αυτό το οποίο ζητούσε δημοσίως ο Ντούσαν Ίβκοβιτς: Να σταματήσει δηλαδή το γρήγορο παιχνίδι των γηπεδούχων και να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό σε άμυνα και επίθεση.

Κάπως έτσι φτάσαμε στο έβδομο λεπτό της αναμέτρησης που η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 16-11, έχοντας σε εκπληκτική κατάσταση τον Μαρτίνας Πόσιους, αλλά και τον Σέρβο γίγαντα Μπόμπαν Μαριάνοβιτς. Το σημείο αυτό ωστόσο έμοιαζε να αποτελεί το ξυπνητήρι των "ερυθρολεύκων".

Ο Ολυμπιακός μέχρι να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος, μεταμορφώθηκε από ασχημόπαπο σε κύκνο! Αμυντικά πλέον οι "ερυθρόλευκοι" έμοιαζαν απροσπέλαστοι, ενώ στην επίθεση ο Σπανούλης ανέλαβε την μπαγκέτα του δημιουργού και όποτε χρειαζόταν του εκτελεστή.

Ο Γιάννης Μπουρούσης κυριάρχησε μέσα στις δύο ρακέτες και οι φιλοξενούμενοι πρόλαβαν να κλείσουν την πρώτη περίοδο 12-0 προηγούμενοι 16-23. Αυτό το σερί διευρύνθηκε και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έφτασε το 16-0 διαμορφώνοντας τη πρώτη διψήφια διαφορά του Ολυμπιακού σε 27-16.

Πλέον η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς είχε σαν σημείο αναφοράς την εξαιρετική της άμυνα. Σε όλη τη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός δέχθηκε μόλις 6 πόντους τη στιγμή που η παραγωγή του έφτασε στο 17.

Τη θέση του Μπουρούση στην πεντάδα είχε πάρει πλέον ο Ράσο Νεστέροβιτς, που επίσης αποδείχθηκε ζεστός και έτοιμος σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου. Το ημίχρονο τελείωσε 22-40, ο Ολυμπιακός, δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να περάσει εύκολο βράδυ, ενώ ακόμα και στη ζώνη που χρησιμοποίησε για αρκετή ώρα ο Ηλίας Ζούρος, οι Πειραιώτες ανταποκρίθηκαν σωστά και με απόλυτα λογικές επιλογές. Κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας λίγο έλειψε να γίνει το κακό για τον Ολυμπιακό.

Στα αποδυτήρια ο Ζούρος έπεισε τους παίκτες του ότι μπορούν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της αναμέτρησης, ενώ όπως αποδείχθηκε οι "ερυθρόλευκοι" θεώρησαν ότι το ματς τελείωσε στα είκοσι λεπτά. Η τρίτη περίοδος δεν εξελίχθηκε αναλόγως για την ελληνική ομάδα.

Η καλή αμυντική λειτουργία έμεινε ως ανάμνηση του πρώτου ημιχρόνου και έλεγχος του ρυθμού μετακόμισε στην άλλη πλευρά του γηπέδου. Οι Λιθουανοί με τον Πόσιους να οδηγεί στο κομμάτι της παραγωγής, με καλές αμυντικές προσπάθειες και γρήγορο μπάσκετ, κατάφεραν να αναπνεύσουν και κυρίως να πιστέψουν ότι μπορούν να κερδίσουν.

Στο 30 η διαφορά είχε πέσει στους 13 (43-56), όμως η αντεπίθεση των γηπεδούχων δεν σταμάτησε εκεί. Στο τελευταίο λεπτό οι "ερυθρόλευκοι" χρειάστηκαν δύο καλές άμυνες για να δραπετεύσουν με το ροζ φύλλο αγώνα. 45 δεύτερα πριν το φινάλε και με την διαφορά στους πέντε πόντους (62-67) ο Βασίλης Σπανούλης έκανε λάθος πάσα.

Ο Πόσιους με φόλοου μείωσε στους τρεις (64-67) 37 δεύτερα πριν το τέλος. Δύο εύστοχες βολές του Μίλος Τεόντοσιτς, δύο καλές άμυνες από το Τζαμόντ Γκόρντον και ένα καλάθι του Αμερικάνου στην εκπνοή διαμόρφωσαν το τελικό 64-71.