ΠΑΟ - ΜΑΛΑΓΑ 82-56

27/01/2011 (23:29) Στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε την Ουνικάχα Μάλαγα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του TOP16 της Ευρωλίγκα, πετυχαίνοντας τη

27/01/2011 (23:29)

Στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε την Ουνικάχα Μάλαγα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του TOP16 της Ευρωλίγκα, πετυχαίνοντας την δεύτερη νίκη τους στην διοργάνωση, επικρατώντας με 82-56.
Οι "πράσινοι" πήραν εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα, εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο τις απουσίες των Ισπανών(ΜακΙντάιρ, Αρτσιμπαλ, Τρίπκοβιτς). Από το πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, αφού η Μάλαγα έδειχνε ανήμπορη να διεκδικήσει κάτι παραπάνω.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παιχνίδι κάπως μουδιασμένα. Κυρίως στον επιθετικό τομέα. Αμυντικά ήταν αρκετά αποδοτικός, αν και δεν πιέστηκε πολύ από την Ουνικάχα.

Το πρώτο μισό του πρώτου δεκαλέπτου ήταν αρκετά ποιοτικό και οι δομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς βλέποντας την αδυναμία των Ισπανών μέσα στην ρακέτα "διέταξε" την ομάδα του να τροφοδοτείται ο Μπατίστ, κάτι που έγινε με επιτυχία τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, ενώ ένα τρίποντο του Φώτση "αφύπνισε" την ομάδα.

Με την είσοδο του Κώστα Τσαρτσαρή ο Παναθηναϊκός ενεργοποιήθηκε σε άμυνα και επίθεση, γεμίζοντας την ρακέτα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 26-13.

Και η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον ίδιο ρυθμό. Ο Παναθηναϊκός να πρωταγωνιστεί και η Μάλαγα να παρακολουθεί. Μόλις στο δεύτερο λεπτό του δεκαλέπτου ο μοναδικός αξιόπιστος σέντερ του Ματέος, ο Φρίλαντ, κάθισε στον πάγκο με τέσσερα φάουλ και έκανε πιο εύκολο το έργο του Παναθηναϊκού.

Επιθετικά οι "πράσινοι" είχαν πλουραλισμό. Με συνεχής αλλαγές από τον "Ζοτς" είχαν ρυθμό σε όλο το δεκάλεπτο. Η Μάλαγα έδειχνε να μην μπορεί να σταματήσει τους "αφηνιασμένους" αντιπάλους τους.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν για σεμινάριο. Δέχθηκε μόνο 12 πόντους. Ήταν απόλυτα συγκεντρωμένος και σοβαρός, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 45-25. Η Μάλαγα προσπάθησε να αντιδράσει στην αρχή της τρίτης περιόδου, αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 5-0 δεν της επέτρεψε να επιστρέψει στο σκορ.

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού είχε πολλά παράπονα από τους παίκτες του για την αμυντική τους λειτουργία. Από την ομάδα της Μάλαγα οι "δικοί" μας Μπλέικνι και Πρίντεζης κάνουν καλό παιχνίδι. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον γηπεδούχο Παναθηναϊκό να προηγείται με 68-39, επί της Μάλαγα, κλειδώνοντας τη νίκη.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τέταρτη περίοδος με το τριφύλλι να μειώνει το ρυθμό του παιχνιδιού. Η χαλαρότητα του Παναθηναϊκού επέτρεψε στην Μάλαγα να ενεργοποιηθεί επιθετικά. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς βλέποντας τη ομάδα του να "κάθεται" έκανε τις απαραίτητες αλλαγές, βάζοντας τους "βασικούς" .

Ενώ ο τεχνικός του "τριφυλλιού" έδωσε χρόνο συμμετοχής και σε Μπόγρη και Ζούμπο. Το τελικό 82-56 είναι απόλυτα δίκαιο για τον Παναθηναϊκό.