Τρία στα τρία η Φενέρ

Του Φώτη Δουκάκη 02/02/2011 (22:08) Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Ζαλγκίρις Κάουνας με 80-72 για την τρίτη αγωνιστική της φάσης των 16 της ΤΗΥ Εuroleague. Οι Τούρκοι με κορυφαίους
Του Φώτη Δουκάκη
02/02/2011 (22:08)

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Ζαλγκίρις Κάουνας με 80-72 για την τρίτη αγωνιστική της φάσης των 16 της ΤΗΥ Εuroleague. Οι Τούρκοι με κορυφαίους τους Σαβάς και Τόμας έφτασαν τις τρεις νίκες και ειναι το φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου από την άλλη προσπάθησε και πλέον, χωρίς ακόμα νίκη στο ΤΟΡ 16 ελπίζει μόνο σε θαύμα για την πρόκριση στα προημιτελικά.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτα ισοροπημένο (41-41), με τους φιλοξενούμενους να έχουν πλουραλισμό στο σκοράρισμα με αιχμή του δόρατος τον Ντεχουάν Κόλινς, ο οποίος σε εκείνο το σημείο είχε 10 πόντους. Η Φενέρ απειλούσε κυρίως μέσα από το ζωγραφιστό με τον Σαβάς ο οποιός έφτασε τους 11 πόντους στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο κορ μέχρι το 35' όπου οι γηπεδούχοι πήραν μιά διαφορά οχτώ πόντων (71-63) με τρίποντο του φορμαρισμένου αυτή την περίοδο Μάρκο Τόμας. Από εκείνο το σημείο και μετα η Φενέρ κατάφερε να ελέγξει το αγώνα και να πάρει τη νίκη με 80-72.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ/ΟΥΛΚΕΡ: Ούκιτς 12 (2), Τουρκσάν 13 (2), Ονάν 5 (1), Λαβρίνοβιτς, Γιασικέβιτσιους 7 (1), Σαβάς 15, Τόμας 15 (4), Μέι, Πρέλντζιτς 13 (1).
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ: Μπράουν 6 (2), Τσάπιν 12 (1), Πόσιους 6 (1), Ντελινικάιτις 10 (1), Κλιμαβίτσιους 2, Γιανκούνας 14 (2), Μίλακνις, Μαριάνοβιτς 4, Ουάτσον 4, Κόλινς 14 (1).