ΟΣΦΠ - ΒΑΛΕΝΘΙΑ 77-62

02/02/2011 (23:41) Ήθελε τη νίκη… Την πήρε! Ήθελε τη διαφορά… Την πήρε! Αυτό που μένει είναι να "ξυπνήσουν" Τεόντοσιτς και Κέσελ για να μπορέσει πλέον ο Ολυμπιακός να διεκδ...
02/02/2011 (23:41)

Ήθελε τη νίκη… Την πήρε! Ήθελε τη διαφορά… Την πήρε!
Αυτό που μένει είναι να "ξυπνήσουν" Τεόντοσιτς και Κέσελ για να μπορέσει πλέον ο Ολυμπιακός να διεκδικήσει τα… πάντα. Γιατί μετά το 77-62 επί της Βαλένθια, δείχνει ότι είναι ομάδα που έχει μέταλλο, έχει ισορροπία στο παιχνίδι, έχει παίκτες ικανούς να "αιχμαλωτίσουν" κάθε αντίπαλο και να πετύχουν τον στόχο τους.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που… πάτησαν πρώτοι στο παρκέ, όμως ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο. Ξεκινώντας από την άμυνα, χτυπώντας τους Ισπανούς στην ταχύτητα, εκμεταλλευόμενος το ροτέισον του Πέσιτς, αλλά και τις εμπνεύσεις (σε άμυνα και επίθεση) του Βασίλη Σπανούλη, "έτρεξε" σερί 10-0 κι έκλεισε την αρχική περίοδο με προβάδισμα έξι πόντων (18-12).

Λες και το νερό είχε μπει στο αυλάκι. Παρότι η διαφορά δεν ήταν μεγάλη, παρότι οι Ισπανοί είχαν τους παίκτες με την εμπειρία να διαχειριστούν μια κατάσταση όχι υπερβολικά άβολη, ο Ολυμπιακός έμοιαζε πιο άνετος απ' ότι έδειχνε το ταμπλό.

Ο Νεστέροβιτς βρήκε στόχο από μακριά, ο Γκόρντον με δύο εξαιρετικές επιλογές και ο Τεόντοσιτς με ένα τρίποντο έδωσαν αέρα 10 πόντων, για να κλείσει το ημίχρονο με δύσκολο (όσο και εντυπωσιακό) καλάθι του Μπουρούση και το σκορ στο +14 (38-24).

Στο ίδιο τέμπο κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός ξεκινούσε νωχελικά και στην πορεία επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του. Το έκανε μία, το έκανε δύο, το έκανε τρεις, σιγά μην δεν το έκανε και στην τελευταία καθοριστική περίοδο.

Για να φτάσουμε εκεί, χρειάστηκε προς στιγμή να "παγώσει" το ΣΕΦ, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όταν μετά από τρία συνεχόμενα λάθη στην επίθεση και "άδεια" άμυνα, η Βαλένθια μείωσε στους έξι (38-32). Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, οι παίκτες του έτρεξαν σερί 10-0 και με "μαξιλαράκι" το 48-32, ανέβασαν τη διαφορά στο +17 (57-40), πριν κλείσει η περίοδος με 57-42.

Όσο ο Παπαλουκάς (9 ασίστ) κέρναγε, τόσο οι ψηλοί Μπουρούσης και Νεστέροβιτς έπιναν. Με τον Σπανούλη να σκοράρει με οικονομία, τον Γκόρντον να κάνει εξαιρετικά ώριμο παιχνίδι, οι "κόκκινοι" δεν είχαν περαιτέρω αγωνίες.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 57-47, αλλά μέχρι εκεί. Η διαφορά δεν έπεσε κάτω από 10 πόντους, πλέον οι γηπεδούχοι έφεραν στο μπροστά μέρος του μυαλού τους την ανάγκη να τη διευρύνουν και έκλεισαν το ματς με +15, που θα μπορούσε να ήταν και +18 αν στην εκπνοή δεν ευστοχούσε με τρίποντο ο Σαβάνοβιτς.