ΠΑΟ - ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ 76-74

17/02/2011 (22:03) Ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ την Ισπανική Κάχα Λαμποράλ, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του TOP16 της Ευρωλίγκα. Οι "πράσιν

17/02/2011 (22:03)

Ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ την Ισπανική Κάχα Λαμποράλ, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του TOP16 της Ευρωλίγκα. Οι "πράσινοι" κατάφεραν έστω και δύσκολα να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας της Κάχα με 76-74. Ο Παναθηναϊκός εκτός της νίκης ήθελε και την διαφορά των 7 πόντων όπου είχαν ηττηθεί στην Ισπανία, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει και τα δυο.
Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό κατά την διάρκειά του. Οι φιλοξενούμενοι πυροβολούσαν (κατά κύριο λόγο) από την γραμμή των 6.75, με τον Παναθηναϊκό να απαντάει με σχετική ευκολία. Κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναθηναϊκό, αφού από την αρχή της περιόδου πήρε μια διαφορά ασφαλείας για την συνέχεια του αγώνα. Κλείνοντας όλους τους διαδρόμους και όντας εύστοχος στην επίθεση δημιούργησε από νωρίς διαφορά δέκα πόντων.

Οι παίκτες της Κάχα Λαμποράλ αντιδρούσαν μόνο με σουτ τριών πόντων, καθώς ο Παναθηναϊκός δεν τους επέτρεψε να εκμεταλλευτούν το ύψος του Μπάρατς. Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 6-0 μείωσαν στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά απαντώντας στο σερί της Κάχα με 6-0.

Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει πρόβλημα από τα σουτ τριών πόντων των αντιπάλων του. Αξιοσημείωτο του δεκαλέπτου είναι το ότι οι Ισπανοί σκόραραν μόνο από την γραμμή των 6.75 και από βολές. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 21-18.

Το ίδιο καλά ξεκίνησε και το δεύτερο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό, επανακτώντας την διαφορά ασφαλείας με δυο εύστοχα τρίποντα. Οι γηπεδούχοι δείχνουν πιο συγκεντρωμένοι από το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν δύσκολα τον δρόμο προς το καλάθι, αφού ο Παναθηναϊκός έπαιζε καλές άμυνες. Αλλά Λόγκαν και Σαν Εμετέριο είχαν άλλη άποψη και με τρίποντα κρατούσαν την Κάχα στο παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός επιθετικά δεν αντιμετώπιζε προβλήματα αφού είτε με το γνωστό του πικ εν ρολ είτε με σουτ κρατούσαν το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι δυο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου πήραν το προβάδισμα με ένα τρίποντο του Τελέτοβιτς. Ο Παναθηναϊκός δεν άργησε να ανακτήσει το προβάδισμα και να πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια με 40-39.

Οι δυο ομάδες επέστρεψαν από τα αποδυτήρια στο ίδιο τέμπο όπου τελείωσαν το ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός να παίζει ένα οργανωμένο μπάσκετ και η Κάχα να βασίζεται στην ευστοχία των περιφερειακών σουτ.

Ο Παναθηναϊκός μετά τα μισά του δεκαλέπτου έκανε ένα σερί 10-0 και έδειξε να "ξυπνάει" παίκτες και κόσμο. Οι "πράσινοι" επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους, παίζοντας επιθετική άμυνα και αξιοποίησε στο έπακρο τους αιφνιδιασμούς. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Παναθηναϊκού. Έχοντας τον Τελέτοβιτς σε άσχημη βραδιά δεν μπόρεσαν να σταματήσουν το ξέσπασμα του Παναθηναϊκού. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 59-50.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος άρχισε με την Κάχα να προσπαθεί να μειώσει στο σκορ και να καταφέρνει μέχρι ενός σημείου, με δυο τρίποντα από τον Χουέρτας. Ο Παναθηναϊκός μπήκε λίγο μουδιασμένα στην τελευταία περίοδο, επιτρέποντας στην Κάχα να ελπίζει για το θετικό αποτέλεσμα. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς εκνευρισμένος κάλεσε τάιμ άουτ, εμψυχώνοντας τους παίκτες του.

Οι "πράσινοι" επέστρεψαν στο παρκέ, θέλοντας να δείξει στους αντιπάλους του ποιος είναι το "αφεντικό".  Δυο άστοχες ενέργειες του Στράτου Περπέρογλου, επέτρεψαν στην Κάχα να μειώσει στους τρεις. Ένα τρίποντο όμως του Φώτση, έφερε την διαφορά στους 6.

Οι φιλοξενούμενοι ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης με τον Τελέτοβιτς να ευστοχεί σε ένα τρίποντο έκανε το παιχνίδι ντέρμπι. Λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Δημήτρης Διαμαντίδης κάνει το πέμπτο του φάουλ και έστειλε τον Μπατίστα στις βολές, αφού είχε ευστοχήσει. Ο Μπατίστα ήταν εύστοχος και έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Μπατίστ πέτυχε ένα καλάθι και ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά για δυο.

Η Κάχα ευστοχεί σε δυο ελεύθερες βολές και ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια κερδίζει φάουλ, με τον Μπατίστ να βάζει και τις δυο. Ο Σάτο έκανε φάουλ στο Σαν Εμετέριο αλλά εκείνος αστόχησε στην πρώτη βολή και ο Παναθηναϊκός πήρε μια αγχωτική νίκη με 76-74.

Διαιτητές: Τσερεμπούτς, Βίατορ, Βοτζίνοβιτς
Τα δεκάλεπτα: 21-18, 40-39, 59-50, 76-74
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Περπέρογλου 10 (1), Μπατίστ 12, Φώτσης 22 (3), Σάτο 6, Νίκολας 12 (3), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 7, Βουγιούκας 3, Καλάθης.
ΚΑΧΑ (Ιβάνοβιτς): Ρίμπας, Χουέρτας 17 (3), Λόγκαν 21 (5), Τελέτοβιτς 8 (2), Μπατίστα 7, Σαν Εμετέριο 19 (4), Όλεσον, Σό 2, Μπάρατς, Μπιέλιτσα.