ΒΑΛΕΝΘΙΑ - ΟΣΦΠ 79-85

17/02/2011 (23:54) Η Ευρωλίγκα θέλει μαγκιά και ο Ολυμπιακός φάνηκε τεράστιος μάγκας μέσα στην Ισπανία. Νίκησε τη Βαλένθια με 85-79 και την άφησε εκτός συνέχειας. Και πήρε μι
17/02/2011 (23:54)

Η Ευρωλίγκα θέλει μαγκιά και ο Ολυμπιακός φάνηκε τεράστιος μάγκας μέσα στην Ισπανία. Νίκησε τη Βαλένθια με 85-79 και την άφησε εκτός συνέχειας. Και πήρε μια νίκη με κόντρα διαιτησία, αλλά και καταφέρνοντας κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού να καλύψει δικές του αδυναμίες. Χτυπητές, που... έβγαζαν μάτι.
Σ' αυτά τα ματς, όμως, δεν έχει σημασία η… διαδικασία, αλλά το αποτέλεσμα. Αυτό είναι που μετράει και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη - πρόκριση και τώρα ψάχνει δύο νίκες με έναν πόντο για την πρωτιά στον όμιλο. Ακόμα, όμως, και αν ηττηθεί και στα δύο παιχνίδια μπορεί να περάσει, αρκεί να υπερασπιστεί τη διαφορά των επτά πόντων, με την οποία είχε νικήσει τη (μετέπειτα) ομάδα του Ηλία Ζούρου.

Ο Ολυμπιακός είχε μονοδιάστατη ανάπτυξη στο ξεκίνημα του αγώνα. Με τον Γιάννη Μπουρούση να είναι η αιχμή του δόρατος και τον Βασίλη Σπανούλη να σκοράρει από τη γραμμή του φάουλ, κατάφερε να κρατηθεί στο παιχνίδι κυρίως λόγω της καλής του αμυντικής λειτουργίας.

Ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν εκτός τόπου και χρόνου, γι' αυτό και όταν μπήκε ο Θοδωρής Παπαλουκάς στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός απέκτησε καλύτερη κυκλοφορία. Την ίδια στιγμή οι Ισπανοί φορτώθηκαν με φάουλ, εκνευρίστηκαν χωρίς λόγο κι έτσι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με πέντε πόντους διαφορά λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (15-25), ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 6-0 (17-26), για να δεχθεί όμως δύο φορές σερί 8-0 (αρχικά το 17-26 έγινε 25-26 και στη συνέχεια το 29-34 έγινε 37-34), για να λήξει το ημίχρονο με τρίποντο του Σπανούλη (37-37).

Στην τρίτη περίοδο οι "ερυθρόλευκοι" συνέχισαν στο ίδιο τέμπο. "Χωρίς" τον Τεόντοσιτς, ο οποίος ήταν εκτός τόπου και χρόνου, με τον Νεστέροβιτς και τον Έρτσεγκ να τραβάνε στο σκοράρισμα. Ο Σπανούλης βγήκε εκτός ρυθμού, ο Γκόρντον έπαιζε εκπληκτική άμυνα, ο Πελεκάνος βοήθησε και στις δύο πλευρές του γηπέδου, όταν κλήθηκε να μπει στο παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός έμεινε σε απόσταση αναπνοής, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 50-46 και στη συνέχεια με 54-48, αλλά τη διαφορά να κλείνει στο καλάθι (55-53).

Στην τέταρτη περίοδο ήταν εμφανές ότι δεν έφταναν ο Νεστέροβιτς, ο Σπανούλης, ο Μπουρούσης, που είχαν τραβήξει το σκοράρισμα. Ο Ολυμπιακός φάνηκε να χάνει την επαφή και η Βαλένθια με το σκορ στο 59-53 έμοιαζε απόλυτη κυρίαρχος του παιχνιδιού. Κάπου εκεί έγινε κάτι… μαγικό, που άλλαξε τη ροή του αγώνα.

Ο Τεόντοσιτς, με πίεση χρόνου επιχείρησε ένα τρίποντο εκτός ισορροπίας, από αυτά που… δεν μπαίνουν. Άποντος έως τότε, χωρίς καθαρό μυαλό, έστειλε με ακρίβεια την μπάλα στο καλάθι! Αυτό ήταν. Ο Σέρβος πήρε μπρος και σε οκτώ λεπτά έκανε τα πάντα. Έδωσε ασίστ, πέτυχε 11 πόντους (!), ανάμεσά τους και καθοριστικές βολές στο τέλος του αγώνα. Ήταν αυτός που έγειρε την πλάστιγγα
.

Οι "ερυθρόλευκοι" επέστρεψαν, μείωσαν σε 59-58, αλλά κάπου εκεί ο Ίβκοβιτς επέλεξε να παίξει με τη φωτιά (και τα νεύρα μας). Άφησε τον τραγικό Νίλσεν να κάνει με… συνέπεια άστοχες επιθέσεις και σαν να μην έφτανε αυτό να χαρίζει με ανόητα φάουλ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ εύκολους πόντους (με βολές) στους αντιπάλους.

Ξανά με την πλάτη στον τοίχο, αλλά όπως ο Τεόντοσιτς έτσι και ο Σπανούλης ξύπνησε στην κατάλληλη στιγμή και με τρίποντο μείωσε σε 69-67. Τρία λεπτά πριν το τέλος, ο Νεστέροβιτς με φόλοου (δις) πρόσφερε τέσσερις πόντους, ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι στο σκορ (71-73) και αυτό ήταν.

Ο Σπανούλης, ο Έρτσεγκ, ο Τεόντοσιτς δεν λάθεψαν, οι προσπάθειες των παικτών του Πέσιτς δεν έφεραν αποτέλεσμα και οι "ερυθρόλευκοι" πήραν μια τεράστιας σημασίας νίκη.