ΠΑΟ - ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ 67-68

24/02/2011 (12:14) Μπορεί ο Παναθηναϊκός να είχε την κατάσταση στα χέρια του, αλλά μετά την ήττα από τη Λιέτουβος Ρίτας με 68-67, τα πράγματα γίνονται δύσκολα, όχι μόνο για την ...
24/02/2011 (12:14)

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να είχε την κατάσταση στα χέρια του, αλλά μετά την ήττα από τη Λιέτουβος Ρίτας με 68-67, τα πράγματα γίνονται δύσκολα, όχι μόνο για την πρώτη θέση του ομίλου αλλά και για την πρόκριση στα προημιτελικά της THY Euroleague. Σε ένα ματς που οι "πράσινοι" είχαν 2/16 τρίποντα και η Λιέτουβος κέρδισε περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ η έκβαση του ματς ήταν λογικό ότι θα γίνει ντέρμπι. Αν και ο Παναθηναϊκός είχε ελαφρύ προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης δεν ήταν αρκετό για να φτάσει και στη νίκη.

Οι Λιθουανοί ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ και έφτασαν πολύ γρήγορα στο +6, αλλά το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με πέντε πόντους (39-34). Στην επανάληψη, η Λιέτουβος Ρίτας επέστρεψε και ισοφάρισε (55-55), αλλά οι παίκτες του Ομπράντοβιτς με σερί 4-0 προηγήθηκαν εκ νέου (59-55).

Από εκεί και πέρα το ματς έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να αποκτά το προβάδισμα (67-66) περίπου 8'' πριν τη λήξη, όταν και ο Διαμαντίδης είχε 2/2 βολές, ενώ με τον ίδιο τρόπο "απάντησε" η Λιέτουβος. Ο Ελ Αμίν έγραψε το 68-67, το οποίο έμελλε να είναι το τελικό αφού το τρίποντο του Νίκολας δεν βρήκε τον στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 39-34, 53-48, 67-68
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 6, Περπέρογλου 8, Μπατίστ 11, Φώτσης 8, Σάτο 2, Νίκολας 10, Τσαρτσαρής 7, Διαμαντίδης 8 (2), Βουγιούκας 1, Καλάθης, Καϊμακόγλου 6.
ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ (Τριφούνοβιτς): Μπαμπράουσκας 1, Στρόμπερι 5 (1), Μπιέλιτσα 10, Γκετσεβίτσιους 3 (1), Βαλανσιούνας 6, Νιούλεϊ 16 (2), Γιομάντας, Νάλγκα 5, Γιασάιτις 4, Ελ-Αμίν 11 (1), Μπαϊράμοβιτς 7.