ΟΣΦΠ - ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ 78-64

03/03/2011 (22:29) Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε δυσκολίες στον έκτο και τελευταίο διαδικαστικό αγώνα της φάσης των "16" της Ευρωλίγκα, με την Ζαλγκίρις και επικράτησε με 78-64. Η ...
03/03/2011 (22:29)

Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε δυσκολίες στον έκτο και τελευταίο διαδικαστικό αγώνα της φάσης των "16" της Ευρωλίγκα, με την Ζαλγκίρις και επικράτησε με 78-64. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου προσπάθησε όμως η ανωτερότητα των "ερυθρολεύκων" ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής. Ο Ράσο Νεστέροβιτς έκανε... πάρτι με 20 πόντους, ενώ πολύ καλοί ήταν οι Χαλπερίν και Γκόρντον.
Η έλλειψη κινήτρου επηρρέασε τον Ολυμπιακό, ο οποίος ξεκίνησε μουδιασμένα τον αγώνα και επέτρεψε στους επίσης αδιάφορους Λιθουανούς να προηγηθούν με 2-6 στο 2'.

Το τάιμ άουτ του Ντούσαν Ίβκοβιτς αφύπνισε τους "ερυθρόλευκους" και με ένα σερί 11-0 σε δύο λεπτά,  έδειξαν ότι μόνο αδιάφορα δεν βλέπουν το παιχνίδι.

Από εκείνο το σημείο και μετά όμως η αστοχία και τα λάθη των γηπεδούχων και η παρουσία του Μαριάνοβιτς κάτω από τα καλάθια, έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Ηλία Ζούρου να περάσει μπροστά με 19-20, με κάρφωμα του Μαριάνοβιτς, με την λήξη της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην δείχνουν σημάδια πίεσης, κάτι που βοήθησε να δημιουργηθούν όμορφες φάσεις. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος την απουσία του Μαριάνοβιτς και με τον Σπανούλη να τον καθοδηγεί μαεστρικά είχε το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου και πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά εφτά πόντων (41-34).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο. Οι Λιθουανοί με ένα μικρό 5-0 σερί μείωσαν στους δύο (41-39), ανεβάζοντας τον βαθμό δυσκολίας της... προπόνησης του Ολυμπιακού. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και ο Παπαλουκάς με δύο εξαιρετικές ασίστ έδειξε πως δίκαια βραβεύτηκε πριν την έναρξη του αγώνα, ως ρέκορντμαν σε ασίστ, κλεψίματα και συμμετοχές στην Ευρωλίγκα.

Οι "ερυθρόλευκοι" φανέρωσαν την διαφορά ποιότητας έναντι των αντιπάλων τους και με αιχμή του δόρατος τον Νεστέροβιτς, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα εννέα πόντων (58-49).

Με την έναρξη της τέταρτης και τελευταίας περιόδου ο Ολυμπιακός έφτασε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (62-51), δείχνοντας ότι δεν θα συναντήσει δυσκολίες να πανηγυρίσει άλλη μία ευρωπαϊκή νίκη. Έτσι και έγινε. Τα τελευταία λεπτά οι Λιθουανοί τα έβλεπαν σαν αγγαρεία, οι "ερυθρόλευκοι", έτρεξαν, προσέφεραν θέαμα και έφτασαν στη νίκη με 78-64.

Διαιτητές: Μαρτίν - Κιάρι - Λάτισεφς.
Τα δεκάλεπτα: 19-20, 41-34, 58-49, 78-64.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 4, Νεστέροβιτς 20, Σπανούλης 10, Μαυροκεφαλίδης 6, Γλυνιαδάκης 4, Νίλσεν 3, Παπανικολάου, Έρτσεγκ 2, Τεόντοσιτς 5 (1), Χαλπερίν 12 (2), Γκόρντον 12.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Ζούρος): Μπράουν 7 (1), Πόσιους 5 (1), Καλνιέτις 16, Ντελινικάιτις 8 (2), Κλιμαβίτσιους, Γιανκούνας 5, Κουζμίνσκας, Μιλάκνις, Μαριάνοβιτς 8, Κόλινς 4, Πλέιστεντ 11.