Fridays

ΜΑΛΑΓΑ - ΠΑΟ 61-77

03/03/2011 (23:30) Ο Παναθηναϊκός πήρε τελικά αυτό που ήθελε, την πρόκριση στους "8" της Ευρωλίγκα και μάλιστα πιο εύκολα από ότι περίμενε. Οι "πράσινοι" επικράτησαν με 77-61 τ...

03/03/2011 (23:30)

Ο Παναθηναϊκός πήρε τελικά αυτό που ήθελε, την πρόκριση στους "8" της Ευρωλίγκα και μάλιστα πιο εύκολα από ότι περίμενε. Οι "πράσινοι" επικράτησαν με 77-61 της Μάλαγα, και σε συνδυασμό με τη νίκη της Κάχα Λαμποράλ επί της Λιέτουβος, κατέκτησε τη δεύτερη θέση στον όμιλό του. Αυτό σημαίνει ότι στην επόμενη φάση της διοργάνωσης θα συναντήσει την Μπαρτσελόνα.
Οι παίκτες της Μάλαγα δεν είχαν ελπίδες για πρόκριση και έπαιξαν ελεύθερα, χωρίς άγχος. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν επηρεάστηκαν από την χαλαρότητα της Ουνικάχα και έπαιξε για τη νίκη από την αρχή του αγώνα, με σοβαρότητα και συγκέντρωση.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε δυνατά για τον Παναθηναϊκό, θέλοντας να επιβάλει τον ρυθμό του στο παιχνίδι. Οι "πράσινοι" μπορεί να δέχτηκαν δυο τρίποντα, αλλά η αμυντική τους λειτουργία είναι αρκετά δυνατή. Επιθετικά ο πρωταθλητής Ελλάδας δεν αντιμετώπιζε ιδιαίτερα προβλήματα, διατηρώντας το προβάδισμα. Οι παίκτες της Μάλαγα δεν κυκλοφορούσαν με άνεση την μπάλα και δοκίμαζαν την τύχη τους κυρίως από την γραμμή των 6.75.

Οι γηπεδούχο πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα μετά από ένα εύστοχο τρίποντο του Τρίπκοβιτς. Μια καλή άμυνα του Τσαρτσαρή έδωσε πάλι το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Η είσοδος του Διαμαντίδη, Νίκολας και Μπατίστ έσφιξε την άμυνα, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να δημιουργήσει μια διαφορά 7 πόντων. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους "πράσινους" να προηγούνται με 23-18.

Στην δεύτερη περίοδο ο Νίκολας πήρε το όπλο του και δεν σταμάταγε να πετυχαίνει πόντους. Ο Παναθηναϊκός πρόσεχε περισσότερο την άμυνα του στην γραμμή των 6.75, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να ανεβάζει τη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι.

Η μόνη αξιόπιστη λύση για τους Ισπανούς ήταν ο Σινάνοβιτς, ο οποίος με το ύψος του δημιουργούσε ορισμένα προβλήματα στην άμυνα του Παναθηναϊκού. Οι "πράσινοι" λίγο μετά τα μισά του δεκαλέπτου, έχασαν την συγκέντρωσή τους, αλλά ευτυχώς δεν το εκμεταλλεύτηκε η Μάλαγα και ο Παναθηναϊκός κράτησε την διαφορά. Ο δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό να προηγείται της Ουνικάχα με 38-33.

Με αρκετά λάθη ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο και για τις δυο ομάδες. Η σφιχτή άμυνα του Παναθηναϊού δεν επέτρεψε στην Μάλαγα να πετύχει καλάθι. Οι γηπεδούχοι από ένα σημείο και μετά δεν είχαν ρυθμό. Αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναϊκός και με ένα σερί 10-0 έστειλε την διαφορά στους 14 πόντους. Η συμμετοχή του Καλάθη έδωσε ενέργεια σε άμυνα και επίθεση.

Οι παίκτες της Ουνικάχα δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Παναθηναϊκού, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκοράρισμα. Το μόνο που άλλαξε στην διάρκεια του δεκαλέπτου, ήταν δυο καλάθια της Μάλαγα, που μείωσαν στο σκορ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 53-41.

Ο Παναθηναϊκός με δυο τρίποντα από Νίκολας και Διαμαντίδη, στην αρχή της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, "κλείδωσε" τη νίκη, στέλνοντας την διαφορά στους 18 πόντους. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν αποδεχτεί το αποτέλεσμα, καθώς δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Μια περίοδος αδράνειας που πέρασε ο Παναθηναϊκός, επέτρεψε στους γηπεδούχους να κάνουν ένα μικρό σερί 6-0 και να μειώσουν τη διαφορά.

Δυο τρίποντα όμως από Καλάθη και Φώτση έστειλε την διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Ο παίκτες της Ουνικάχα Μάλαγα έκαναν μια απέλπιδα προσπάθεια, αλλά δεν είχε αποτέλεσμα, καθώς ο Παναθηναϊκός είχε αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας, που του εξασφάλιζε τη νίκη. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί εύκολα της Μάλαγα, με 77-61.

Διαιτητές: Πουκλ, Ταουρίνο, Λόττερμοσερ
Τα δεκάλεπτα: 18-23, 33-38, 41-53, 61-77
ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Ματέο): Ροντρίγκεζ, Πρίντεζης, Αλμαζάν 7 (1), Τρίπκοβιτς 5 (1), Μπλέικνεϊ 8 (2), Σινάνοβιτς 12, Ρούμπιο 2, Φρίλαντ 12 (1), ΜακΙντάιρ, Φιτς 12 (1), Μπλάνκο 3 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Περπέρογλου 6, Μπατίστ 10, Φώτσης 9 (2), Σάτο 7 (1), Νίκολας 18 (2), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 15 (2), Βουγιούκας 2, Καλάθης 3 (1), Καϊμακόγλου 3 (1).