Πολυτιμότερος ο Νεστέροβιτς

Του Φώτη Δουκάκη 07/03/2011 (19:42) Το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, στον λιγότερο χρόνο είναι ο ορισμός της αποδοτικότητας στο μπάσκετ. Αυτό κατάφερε ο Ράσο Νεστέροβιτς και...
Του Φώτη Δουκάκη
07/03/2011 (19:42)

Το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, στον λιγότερο χρόνο είναι ο ορισμός της αποδοτικότητας στο μπάσκετ. Αυτό κατάφερε ο Ράσο Νεστέροβιτς και ανακηρυχθηκε πολυτιμότερος παίκτης της ΤΗΥ Εuroleague για τον Φεβρουάριο. Ο Ολυμπιακός στους εκτός έδρας αγώνες με την Βαλένθια και την Φενέρ, βρέθηκε πίσω στο σκορ πριν την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου όμως ο Σλοβένος ήταν ο άνθρωπος της στιγμής.
Με τους Ισπανούς ο Νεστέροβιτς πέτυχε 10 πόντους στην τελευταία περίοδο και συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη των "ερυθρόλευκων".

Κάτι παρόμοιο έκανε και στην Τουρκία όπου στο ίδιο χρονικό διάστημα πέτυχε εννέα πόντους και ήταν καθοριστικός στο να φτάσουν οι Πειραιώτες την διαφορά που τους χάρισε την πρώτη θέση του ομίλου.

Το ματς με την Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ ήταν το κερασάκι στην τούρτα, καθώς ο Σλοβένος πέτυχε 20 πόντους και έκανε τρία κοψίματα. Σε αυτούς τους αγώνες ο Νεστέροβιτς είχε 17.3 πόντους, 6.3 ριμπάουντ και τρεις τάπες ανά αγώνα με 23 λεπτά συμμετοχής ανά παιχνίδι.