ΚΑΝΤΟΥ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 72-57

16/11/2010 (23:26) Πρεμιέρα με ήττα στους ομίλους του Eurocup έκανε ο Πανελλήνιος, ο οποίος ηττήθηκε με 72-57 από την Καντού. Πριν τον αγώνα ο Θανάσης Σκουρτόπουλος είχε δηλώσει π...
16/11/2010 (23:26)

Πρεμιέρα με ήττα στους ομίλους του Eurocup έκανε ο Πανελλήνιος, ο οποίος ηττήθηκε με 72-57 από την Καντού. Πριν τον αγώνα ο Θανάσης Σκουρτόπουλος είχε δηλώσει πως η ομάδα δεν είναι έτοιμη για τέτοια παιχνίδια, αλλά τελικά είχε απόλυτο δίκιο. Ο Πανελλήνιος μπορεί για τρία δεκάλεπτα να ήταν μέσα στο παιχνίδι, αλλά στην τέταρτη και κρίσιμη περίοδο, είδε το... φως να χάνεται, αφού η Καντού επέβαλλε τον ρυθμό της και δεν άφησε περιθώρια για αντίσταση.
Πρώτος σκόρερ για τον Πανελλήνιο ήταν ο νεοφερμένος Σάμο Ούντριχ που σημείωσε 15 πόντους.

Η ιταλική ομάδα είχε το προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ο Πανελλήνιος έβρισκε τις λύσεις και έμενε κοντά στο σκορ. Το ματς ήταν ντέρμπι ως την τρίτη περίοδο της αναμέτρησης, οπότε και οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου την κατάσταση στα χέρια τους.

Στην τελευταία περίοδο, η Καντού πήρε διαφορά 14 πόντων (64-50) και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη απέναντι στον Πανελλήνιο που για μια ακόμα φορά "λύγισε" στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-33, 52-48, 72-57
ΚΑΝΤΟΥ: Μίκοβ 6, Όρντερ 4, Μαρκοισβίλι 8, Μαρκονάτο 2, Μαζαρίνο 12 (4), Μιάν 8 (2), Ούρμπουτις 3 (1), Ντίβιαχ 3, Ταμπού 17 (3), Γκριν 9.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ: Ξανθόπουλος 2, Παπαμακάριος, Καλαϊτζής, Μπάιαρς 6 (1), Κράμπενχοφτ 6, Σκλάβος 6, Μπράουν 8, Όστοιτς 7, Κομποδιέτας, Μπέιλι 7, Ούντριχ 15 (1).