Η Κάχα το ντέρμπι

Της Νίκης Βασιλείου 20/11/2010 (21:10) Με μια επική ανατροπή στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η Κάχα Λαμποράλ, κατάφερε να κερδίσει την Μπαρτσελόνα με 87-80 στην Βιτόρια σ...
Της Νίκης Βασιλείου
20/11/2010 (21:10)

Με μια επική ανατροπή στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η Κάχα Λαμποράλ, κατάφερε να κερδίσει την Μπαρτσελόνα με 87-80 στην Βιτόρια στο μεγάλο ντέρμπι της ACB. Σημαντική νίκη για την Μάλαγα που επικράτησε με 58-57 στην έδρα της Μενόρκα.

Κάχα Λαμποράλ - Μπαρτσελόνα

Οι Βάσκοι αν και βρίσκονταν πίσω στο σκορ για 35 περίπου λεπτά στο τέλος  με ένα σερί από τους Τελέτοβιτς και Σαν Εμετέριο κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και τελικά να πανηγυρίσουν την νίκη μέσα στην "Φερνάντο Μπουέσα Αρένα" Κορυφαίοι των γηπεδούχουν οι Τελέτοβιτς Ολεσον  και Σαν Εμετέριο που πέτυχαν από 17 , 18 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπαρτσελόνα προσπάθησε ο Ρούμπιο αλλά δεν ήταν αρκετός.

Τα δεκάλεπτα:
19-20, 35-34, 54-64, 87-80.
ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ (Ιβάνοβιτς):
Ρίμπας, Χουέρτας 10 (5ασ.), Λόγκαν 10, Τελέτοβιτς 17, Σαν Εμετέριο 15 (7ρ., 3κλ.), Ράντσικ 2, Χέσλιπ, Όλεσον 18 (4/5τρ.), Μπάρατς 15 (12ρ., 4κοψ.), Μπιέλιτσα.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ):
Σάντα 5, Ρούμπιο 15 (8ασ.), Λάκοβιτς 6, Πέροβιτς, Βάσκεθ 10, Ίνγκλες 10, Εντόνγκ 5, Μόρις 8, Λόρμπεκ 5, Μάικλ 11 (3κλ.), Γκριμάου 5.

Μένορκα - Μάλαγα

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η Μάλαγα κατάφερε να κερδίσει με 58-57 εκτός έδρας την Μένορκα. Οι γηπεδούχοι  που ήταν μπροστά σε όλη σχεδόν την αναμέτρηση είχαν την ευκαιρία να πάρουν την νίκη εάν ευστοχούσε σε τρίποντο ο Βίκτορ, όμως  δεν τα κατάφεραν. Η Ουνικάχα είχε σαν κορυφαίους τους Μπλάνκο, Μπαρέρα, Ροντρίγκεθ με 8 πόντους, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης σταμάτησε στους 5 (1/2δ., 1/2τρ.).  Από την Μενόρκα ξεχώρισαν οι Ντόναλντσον (12π.), Ραντένοβιτς (12π.).