ΧΑΠΟΕΛ ΓΚΑΛΙΛ ΓΚΙΛΜΠΟΑ - ΑΡΗΣ 83-92

23/11/2010 (20:51) Με την τριμπλέτα των Χρήστου Ταπούτου, Πι Τζέι Τάκερ και Νίκου Χατζηβρέττα να σημειώνει από 24 και 19 πόντους αντίστοιχα, ο Άρης έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα ...
23/11/2010 (20:51)

Με την τριμπλέτα των Χρήστου Ταπούτου, Πι Τζέι Τάκερ και Νίκου Χατζηβρέττα να σημειώνει από 24 και 19 πόντους αντίστοιχα, ο Άρης έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από την ΝΟΚΙΑ ARENA νικώντας την Χάποελ Γκαλίλ Γκιλμπόα με 83-92 για την φάση των ομίλων τυο Eurocup.
Έχοντας κύριο εκφραστή των επιθέσεων του στο πρώτο δεκάλεπτο τον Χρήστο Ταπούτο, ο Άρης κατάφερε να αποκομίσει μια διαφορά +6 πόντων (9-15), την οποία ανέβασε προς το τέλος της περιόδου στους +10 (12-22).

Στην συνέχεια οι Ισραηλινοί βελτιώνοντας και τα ποσοστά τους στην επίθεση κατάφεραν να ανατρέψουν το προβάδισμα των δέκα πόντων που είχαν οι Θεσσαλονικείς και με τον Ρόντνεϊ Γκριν να εκτελεί μείωσαν στους τέσσερις (28-32 στο 16’), ενώ κατάφεραν να ανατρέψουν και την διαφορά των +8 πόντων (30-38) κατεβάζοντας την στο καλάθι (36-38).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Σάρον Ντρούκερ αν και ξεκίνησαν καλά στην αναμέτρηση, παίρνοντας ένα προβάδισμα +8 (38-46), εντούτοις στην πορεία δέχτηκαν την ανατροπή με τους Ισραηλινούς του Λίορ Λούμπιν να μειώνουν αρχικά σε 54-55 και στην συνέχεια να παίρνουν το προβάδισμα με 63-61 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τους "κίτρινους" τελικά να παίρνουν την νίκη χάρις στην εμπειρία του Νίκου Χατζηβρέττα. Ο έμπειρος γκαρντ με τρίποντο του έκανε το 79-84 παγώνοντας την NOKIA ARENA, ενώ το τελειωτικό χτύπημα το έδωσε με καλάθι και φάουλ γράφοντας το 81-89. Το κεράσακι στην τούρτα το έβαλε ο Τάκερ ο οποίος από την γραμμή των 6,75 έγραψε το τελικό σκορ.