ΠΑΟΚ - ΜΠΕΝΕΤΟΝ 62-67

23/11/2010 (21:41) Αν και πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις, ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα από την Μπενετόν με 62-67 στο κλειστό της Πυλαίας στο πλαίσιο της 2ης αγων...
23/11/2010 (21:41)

Αν και πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις, ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα από την Μπενετόν με 62-67 στο κλειστό της Πυλαίας στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Eurocup. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Λάζαρος Παπαδόπουλος ο οποίος είχε ηγετική εμφάνιση ειδικά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.
Ο ΠΑΟΚ με κορυφαίο τον Λάζαρο Παπαδόπουλο, ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση, έτσι παρά τα προβλήματα που αντιμετώπιζε από την ιταλική ομάδα έμενε κοντά στο σκορ με το 11-10 της πρώτης περιόδου να είναι απόλυτα φυσιολογικό...

Στη δεύτερη περίοδο η Μπενετόν βρήκε λύσεις στην επίθεση και από το 16’ μπόρεσε να στείλει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (16-27 ). Η τραγική αστοχία των γηπεδούχων βοήθησε ώστε η Μπενετόν να πάει με προβάδισμα 9 πόντων στα αποδυτήρια (26-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο τίποτα δεν άλλαξε με την Μπενετόν να έχει σε όλη την δίάρκεια τα ηνία της αναμέτρησης. Το σόου Μοτεγιούνας απέφερε στην Μπενετόν 11 πόντους και ανέβασε ττο ιταλικό πλεονέκτημα στους 14 (35-49).

Οι Παπαδόπουλος και Δέδας προσπαθούσαν μόνοι τους για τον ΠΑΟΚ και με την έναρξη του τετάρτου δεκαλέπτου μπόρεσαν και μείωσαν στους έξι (44-50), βάζοντας φωτιά στο κλειστό της Πυλαίας. Ένα τρίποντο του Γκρεϊ έφερε την απόσταση των δύο ομάδων στο καλάθι (51-54), με τα τελευταία λεπτά να προμηνύονται έτσι και αλλιώς δραματικά. Ένα τρίποντο του Τούλσον (53-62), ενάμισι λεπτό περίπου πριν το φινάλε, έβαλε οριστικά ταφόπλακα στα όνειρα των γηπεδούχων για την νίκη.

Το τελικό 62-67 έδωσε στην χειρότερη Μπενετόν των τελευταίων ετών τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στον 6ο όμιλο του Eurocup και περιόρισε αρκετά τις ελπίδες του ΠΑΟΚ για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.