ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ - ΧΡΟΝΙΝΓΚΕΝ 68-51

23/11/2010 (22:50) Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, ο Πανελλήνιος πανηγύρισε την πρώτη του νίκη για φέτος στο Eurocup επικρατώντας με 68-51 της Χρόνινγκεν για
23/11/2010 (22:50)

Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, ο Πανελλήνιος πανηγύρισε την πρώτη του νίκη για φέτος στο Eurocup επικρατώντας με 68-51 της Χρόνινγκεν για τον 5ο όμιλο της διοργάνωσης. Μεγάλοι πρωταγωνιστές της ομάδας του Θανάση Σκουρτόπουλου οι Μόρις Μπέιλι με 15 και Μανώλης Παπαμακάριος με 11 πόντους, οι οποίοι ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν οι Ολλανδοί πλησίασαν απειλητικά έδωσαν βαθιές ανάσες από την περιφέρεια.

Στο πρώτο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ με τον Πανελλήνιο να προηγείται με +4 στο πρώτο δεκάλεπτο (16-12), ενώ η μεγαλύτερη διαφορά σημειώθηκε στο 12' όταν οι "Ολυμπιονίκες" προηγήθηκαν με +5 (20-15) με λέι απ του Βαγγέλη Σκλάβου. Οι δύο ομάδες πήγαν τελικά ισόπαλες στα αποδυτήρια  με 26-26 και όλα έδειχναν ότι το δεύτερο μέρος θα κυλούσε στους ίδιους ρυθμούς.

Ο Πανελλήνιος διατηρούσε σταθερά τα ηνία στο σκοράρισμα πότε με τέσσερις πόντους, πότε με πέντε πόντους (35-30), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τον τρόπο και απαντούσαν. Ένα ξέσπασμα όμως των παικτών του Θανάση Σκουρτόπουλου ήταν αρκετό για να βάλει τους "Ολυμπιονίκες" στην διεκδίκηση της νίκης. Πραγματοποιώντας ένα σερί 8-0, ο Πανελλήνιος ξέφυγε για πρώτη φορά με +11 (45-34) για να κλείσει το δεκάλεπτο με 49-35. Η διαφορά αυτή αυξήθηκε στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου στους +16 (51-35), ωστόσο οι παίκτες του Βαν Ντε Μπεργκ κατάφεραν να μειώσουν αρχικά στους δέκα (53-43) και στην συνέχεια στους έξι (53-47) δημιουργώντας μια αναστάτωση στο συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου.

Όπως όμως αναφέραμε και στον πρόλογό μας, οι Μανώλης Παπαμακάριος και Μόρις Μπέιλι έδωσαν τι λύσεις ανεβάζοντας την διαφορά και πάλι σε διψήφιο αριθμό (59-47) για να φτάσουμε στο τελικό 68-51 που ήρθε να επισφραγίσει την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα για τους γηπεδούχους.