ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ - ΑΡΗΣ 81-76

01/12/2010 (11:59) Λύγισε στην παράταση ο Άρης, που πάλεψε κόντρα στην Τσεντεβίτα αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη (81-76) στο παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της τρίτης αγωνι...
01/12/2010 (11:59)

Λύγισε στην παράταση ο Άρης, που πάλεψε κόντρα στην Τσεντεβίτα αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη (81-76) στο παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Eurocup. Ο Σαρόν Ντρούκερ δεν είχε στη διάθεσή του τον Χρήστο Ταπούτο, ο οποίος αισθάνθηκε ενόχληση στο πέλμα και προτιμήθηκε να προφυλαχθεί.
Παρόλα αυτά οι "κίτρινοι" πάλεψαν σκληρά με τον Χατζηβρέττα να στέλνει το ματς στην παράταση, αλλά δεν κατάφερε να διατηρήσει το αήττητο στη διοργάνωση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άρης προηγήθηκε με σκορ 8-2. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι με αποτέλεσμα στο τέλος του δεκαλέπτου η Τσεντεβίτα να προηγείται με έναν πόντο (15-14). Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο η Τσεντεβίτα απέκτησε προβάδισμα επτά πόντων (58-51).

Ο Άρης βελτίωσε την άμυνά του στην τελευταία περίοδο και έμεινε κοντά στο σκορ, με τον Χατζηβρέττα με τρίποντο να κάνει το 70-70 και να οδηγεί το ματς στην παράταση, όπου η Τσεντεβίτα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ελληνικής ομάδας και πήρε τη νίκη.

"Δυστυχώς στην παράταση κάναμε κάποια λάθη τα οποία μας κόστισαν. Βλέποντας όμως τους παίκτες μου να παλεύουν κατά αυτόν τον τρόπο και να δίνουν ό,τι μπορούν μέσα στο γήπεδο είμαι αισιόδοξος για τη συνέχεια" είπε ο Σαρόν Ντρούκερ.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 35-36, 58-51, 70-70κ.α., 81-76.
ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Πέτροβιτς): Ντρέιπερ 22 (1), Τρόχα 8 (2), Ρούντεζ 24 (4), Πέτροβιτς 2, Κάστροπιλ 2, Πριντς 2, Μπούτορατς, Έντουαρντς 15, Πλέιστεντ 6, Κοβάσεβιτς.
ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Ντάνστον 2, Τάκερ 11, Τσαϊρέλης 9, Χατζηβρέττας 14 (3), Χαραλαμπίδης 15, Σκορδίλης 2, Κουμπούρας 2, Μπορόβνιακ 15, Χρυσικόπουλος, Σλούκας 6.