ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ - ΓΑΛΑΤΑ 66-62

07/12/2010 (22:52) Ο Πανελλήνιος επικράτησε με 66-62 της Γαλατάσαράι στο κλειστό της Λαμίας, παρά τις απουσίες που είχε. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου έδειξε καλό αγωνιστι...
07/12/2010 (22:52)

Ο Πανελλήνιος επικράτησε με 66-62 της Γαλατάσαράι στο κλειστό της Λαμίας, παρά τις απουσίες που είχε. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου έδειξε καλό αγωνιστικό πρόσωπο, ξεπέρασε τα... εμπόδια της τουρκικής ομάδας και πρόσθεσε άλλη μια νίκη στο ενεργητικό της παραμένοντας "ζωντανή" στο παιχνίδι της πρόκρισης.
Ο Παπαμακάριος και ο Κράμπενχοφτ είχαν τα ηνία στην επίθεση με τον Ούντριχ να ακολουθεί και οδήγησαν τον Πανελλήνιο στο θετικό αποτέλεσμα.

Η ελληνική ομάδα πήρε ελαφρύ προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 11-9, αλλά η Γαλατάσαράι βρήκε τις λύσεις και πέρασε μπροστά στο ημίχρονο, δημιουργώντας ανησυχίες στους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη, ο Πανελλήνιος δεν "έμεινε από βενζίνη", αλλά βρήκε τις δυνάμεις για να απαντήσει στην τουρκική ομάδα και έτσι πήρε και πάλι τα ηνία στο σκορ. Παρότι σε κανένα σημείο του αγώνα δεν κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας, ο Πανελλήνιος είχε την ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά για να πάρει τη νίκη.