ΠΑΟΚ - ΕΣΤΟΥΝΤΙΑΝΤΕΣ 77-72

Του Φώτη Δουκάκη 14/12/2010 (22:18) Στο παλατάκι της Πυλαίας ο ΠΑΟΚ ήθελε νίκη σε πρώτη φάση και διαφορά με 12 πόντους για να... "ρεφάρει" την διαφορά της ήττας του πρώτου γύρο
Του Φώτη Δουκάκη
14/12/2010 (22:18)

Στο παλατάκι της Πυλαίας ο ΠΑΟΚ ήθελε νίκη σε πρώτη φάση και διαφορά με 12 πόντους για να... "ρεφάρει" την διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου και να πολαπλασιάσει τις πιθανότητες του για πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup. Εν μέρει τα κατάφερε καθώς νίκησε μόλις με πέντε πόντους διαφορά και σκορ 77-72 την Εστουντιάντες, αποτέλεσμα που ωστόσο είναι εξίσου σημαντικό. Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Μάρσαλ με 18 πόντους και ο ΜακΓκράθ έχοντας 12, με 4/5 τρίποντα.
Το παιχνίδι μπορεί να μην ξεκίνησε ιδανικά για τον "Δικέφαλο του Βορρά", καθώς η Εστουντιάντες στο 4' είχε χτίσει μια διαφορά εφτά πόντων (3-10), με τον Ουέλς και τα κλεψίματα του να σταματάνε τις επιθέσεις του ΠΑΟΚ.

Κάπου εκεί όμως ο Μάρσαλ πήρε το... "όπλο" του και με συνεχόμενους πόντους παρέσυρε τους γηπεδούχους στην αντεπίθεση, με τον Λάζαρο Παπαδόπουλο να δίνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (23-19)  στην λήξη της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ βρίσκοντας τα τρωτά σημεία των Ισπανών( ριμπάουντ, περιφερειακή άμυνα) και τον Ντοζίερ να προσφέρει επιθετικά και αμυντικά, έφτασε την διαφορά στους +6 (30-24) στο 14'. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου εκτός από τη νίκη ήθελαν και την διαφορά και είπαν να βάλουν τις βάσεις από νωρίς. Έτσι λοιπόν το ημίχρονο τους βρήκε μπροστά με 40 - 29, σκορ που διαμορφώθηκε από τρίποντο του Γκρέι.

Με την ψυχολογία στα ύψη, η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα μέχρι το 27', όπου και η Εστουντιάντες μείωσε σε 54-47 με συνεχόμενους πόντους των Κλάρκ και Γκάμπριελ. Οι ισπανοί σε αυτό το σημείο αναθάρρησαν, μάζεψαν την διαφορά και η λήξη της τρίτης περιόδου τους βρήκε μόλις εναν πόντο πίσω (57-56).

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι... "τρίποντες βόμβες" των ΜακΓράθ και Μάρσαλ έφεραν την διαφορά στους +8 (66-58) στο 34' και τα χαμόγελα επέστρεψαν στην Πυλαία. Η Εστουντιάντες όμως μπήκε ξανά στο παιχνίδι και με σερί 12-6 μείωσε σε 72-70 στο 38' αναγκάζοντας τον ΠΑΟΚ να μην έχει περιθώρια να σκεφτεί την διαφορά του σκορ, αλλα το πως να κρατήσει το προβάδισμα ως το τέλος, κάτι που κατάφερε τελικά, με το παιχνίδι τα τελευταία δευτερόλεπτα να πηγαίνει στις βολές και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 77-72.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 18 (2), ΜακΓκράθ 12 (4), Δέδας 3 (1), Ντόζιερ 11, Γκρέι 11 (1), Παπαδόπουλος 13, Γιαννακίδης, Καλλές, Γκετσέφσκι 9 (1).
ΕΣΤΟΥΝΤΙΑΝΤΕΣ (Παλόμο): Όλιβερ 2, Έλλις 3 (1), Ντρίσεν 3 (1), Ασσέλιν 8, Ουέλς 2, Κλαρκ 16 (2), Γκρέιντζερ 10, Γκάμπριελ 13 (2), Γιάσεν 6, Σάντσεθ 5 (1), Μέντλεϊ 4.