ΧΡΟΝΙΓΚΕΝ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 57-63

Του Νίκου Κώνστα 21/12/2010 (22:38) Εντυπωσιακή νίκη και παράλληλα πρόκριση στο TOP 16 της διοργάνωσης πήρε ο Πανελλήνιος μέσα στην Ολλανδία με αντίπαλο την Χρόνιγκεν με 57-63...

Του Νίκου Κώνστα
21/12/2010 (22:38)

Εντυπωσιακή νίκη και παράλληλα πρόκριση στο TOP 16 της διοργάνωσης πήρε ο Πανελλήνιος μέσα στην Ολλανδία με αντίπαλο την Χρόνιγκεν με 57-63. Με κορυφαίους τους Ούντριχ και Μπέιλι να πετυχαίνουν από 14 πόντους ο Πανελλήνιος πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Οι "Ολυμπιονίκες" δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και βρέθηκαν να χάνουν στο πρώτο δεκάλεπτο από την Χρόνιγκεν με 23-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πανελληνίου ανέβηκαν ψυχολογικά και αγωνιστικά και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 36-31.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε και τόσο καλά για τον Πανελλήνιο αλλά στο τέλος της τρίτης περιόδου συνέχισε να προηγείται της Χρόνιγκεν με 44-42. Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε την ελληνική ομάδα να πανηγυρίζει τη νίκη και ταυτόχρονα την πρόκριση επικρατώντας της αντιπάλου του με το τελικό 57-63.