ΑΡΗΣ - ΧΑΠΟΕΛ ΓΚΑΛΙΛ ΓΚΙΛΜΠΟΑ 91-70

21/12/2010 (22:45) Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνιστές τους Μπόμπι Μπράουν με 19, Πι Τζέι Τάκερ με 13 και Ντέγιαν Μπορόβνιακ επίσης με 13 πόντους, ο Ά...
21/12/2010 (22:45)

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνιστές τους Μπόμπι Μπράουν με 19, Πι Τζέι Τάκερ με 13 και Ντέγιαν Μπορόβνιακ επίσης με 13 πόντους, ο Άρης νίκησε στο Αλεξάνδρειο την Χάποελ Γκαλίλ Γκιλμπόα με 91-70 παίρνοντας έτσι πανηγυρικά το εισητήριο για την φάση των "16" του Eurocup. Πολύτιμη βοήθεια παράλληλα πρόσφερε και ο Κώστας Σλούκας που σημείωσε 11 πόντους σε μια ακόμη παραγωγική εμφάνιση του.

Το πρώτο ημίχρονο
ήταν αρκετά παραγωγικό με την Χάποελ να ξεκινάει πιο δυναμικά παίρνοντας ένα προβάδισμα +6 (6-12) και τον Άρη να βρίσκει τις λύσεις στα πρόσωπα των Πι Τζέι Τάκερ και Μπόμπι Μπράουν, αρχικά μειώνοντας στο καλάθι (12-14) στο 7’ ενώ στην συνέχεια πήραν για πρώτη φόρα προβάδισμα +2 (19-17) στο 9’.

Έξι συνεχόμενοι πόντοι
όμως του Ντάγκαν Γιβζόρι είχαν σαν αποτέλεσμα οι Ισραηλινοί να προηγηθούν με +4 (21-25) στην λήξη της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο
ήταν ακόμη πιο συναρπαστικό με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν και πάλι με +6 (21-27) με καλάθι του Καζανόρβσκι, αλλά οι Θεσσαλονικείς έπειτα από προσπάθειες των Μιχάλη Τσαϊρέλη και  Ντέγιαν Μπορόβνιακ μείωσαν στο καλάθι (25-27). Ένα 8-2 επιμέρους σκορ ωστόσο της ομάδας του Λίορ Λούμπιν είχε σαν αποτέλεσμα η Χάποελ να ανεβάσει την διαφορά στους +10 (33-43) έχοντας πρωταγωνιστές τους Γκαλ Μέκελ, Αβισάι Γκόρντον και Άντον Καζανόρβσκι. Οι παίκτες του Σαρόν Ντρούκερ όμως βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με ένα επιμέρους σκορ 9-2 έκλεισαν το ημίχρονο πίσω με τρεις πόντους (42-45).

Στην επανάληψη το συγκρότημα του Σαρόν Ντρούκερ βελτίωσε την άμυνα του αποτέλεσμα το οποίο ήταν οι Θεσσαλονικείς να προηγηθούν με +12 (60-48) κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 18-3, ενώ το δεκάλεπτο τους βρήκε μπροστά στο σκορ με +13 (68-55). Ο Άρης είχε αποκτήσει πλέον για τα καλά τον έλεγχο του παιχνιδιού με την διαφορά να φτάνει ακόμη και τους +21 (78-57 στο 34’), για να φτάσουμε στο τελικό 91-70.

Τα δεκάλεπτα:
21-25, 42-45, 68-55, 91-70
ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Μπράουν 19 (3), Ντάνστον 8, Ταπούτος 9 (1), Τσαϊρέλης 5, Χαραλαμπίδης 10 (1), Σκορδίλης 3, Μπορόβνιακ 13, Χρυσικόπουλος, Σλούκας 11 (1), Τάκερ 13 (1).
ΧΑΠΟΕΛ (Λούμπιν): Γκόρντον 1, ΜακΛίντον 6 (2), Γιβζόρι 10 (2), Μέκελ 10, Γκριν 14 (1), Κάρτερ 5, Κοζικάρο 2, Καζαρνόφσκι 14, Ουίλκερσον 8.