Θρίαμβος της Μπάρτσα στο ντέρμπι

Του Φώτη Δουκάκη 30/12/2010 (21:54) Η Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια του ισπανικού ντέρμπι καθώς κέρδισε πολύ εύκολα την Ρεάλ Μαδρίτης με 95-75. Οι Μπλαουγκράνα είχαν σε
Του Φώτη Δουκάκη
30/12/2010 (21:54)

Η Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια του ισπανικού ντέρμπι καθώς κέρδισε πολύ εύκολα την Ρεάλ Μαδρίτης με 95-75. Οι Μπλαουγκράνα είχαν σε μεγάλη μέρα τον Λάκοβιτς ο οποίος είχε 17 πόντους, τον Ναβάρο με 14 και τους Λόρμπεκ και Γκριμάου οι οποίοι πέτυχαν από 13. Για την Ρεάλ ο Τάκερ είχε 13 πόντους.

Οι Καταλανοί ξεκίνησαν φουριόζοι τον αγώνα και με πρώτα βιολιά τους Λόρμπεκ και Πέροβιτς έφτασαν την διαφορά στους 17 πόντους στο 7' (22-5). Η Ρεάλ σε εκείνο το σημείο ανέβασε την απόδοση της και πρόλαβε μέχρι το τέλος της πρωτης να μαζέψει λίγο το σκορ τελειώνοντας το δεκάλεπτο με 28-15. Στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε κάτι. Η διαφορά ήταν συνεχώς σε διψήφια επίπεδα, φτάνοντας στο δύο λεπτά πριν το ημίχρονο τους 18 πόντους (49-31).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο, με την Ρεάλ να μην έχει απαντήσεις στον επιθετικό πλουραλισμό των γηπεδούχων. Η διαφορά σταθεροποιήθηκε στους 20 πόντους στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το ενδιαφέρον να επικεντρώνεται στο ποιό θα είναι το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 49-34, 74-55, 95-75.

Μπαρτσελόνα: Σάντα 6(2), Ρούμπιο 2, Λάκοβιτς 17(2), Ναβάρο 14, Πέροβιτς  8, Βάσκεθ 8, Ίνγκλις, Ν'ντονγκ 2, Μόρις 12, Λόρμπεκ 13(2), Άντερσον, Γκριμάου 13.
Ρεάλ Μαδρίτης: Τόμιτς 8, Πριτζιόνι, Σουάρεζ 3, Ρέγιες 11, Μίροτιτς, Ροντρίγκεζ 13, Βελίτσκοβιτς 6, Γκαρμπαχόθα, Φίσερ 11, Γιουλ 10(3), Τάκερ 13(3).