ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ - ΚΑΧΑΣΟΛ 82-87

18/01/2011 (21:04) Με το... αριστερό! Ο Πανελλήνιος ηττήθηκε με 87-82 στην παράταση (70-70κ.α.) από την Καχασόλ, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της φάσης του Last 16 του Eurocup. Και ο...

18/01/2011 (21:04)

Με το... αριστερό!
Ο Πανελλήνιος ηττήθηκε με 87-82 στην παράταση (70-70κ.α.) από την Καχασόλ, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της φάσης του Last 16 του Eurocup. Και οι δυο ομάδες ήθελαν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους. Το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου, ο οποίος έχει και την γιορτή του σήμερα ήθελε τη νίκη για ψυχολογικούς κυρίως λόγους αλλά και για βαθμολογικούς. Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Ζοάν Πλάζα ήρθε στη Ελλάδα με μοναδικό στόχο τη νίκη. Το πρώτο ημίχρονο τον κύριο λόγο τον είχαν οι Ισπανοί παίζοντας καλό μπάσκετ ανά διαστήματα, κάτι που δεν έκανε ο Πανελλήνιος.

Οι "Ολυμπιονίκες" δεν εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και άφησαν τους φιλοξενούμενους να κάνουν το παιχνίδι τους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 45-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανελλήνιος θέλησε να αντιδράσει και τα κατάφερε, αφού η τρίτη περίοδος τελείωσε με τους γηπεδούχους να μειώνουν στον πόντο. Η τέταρτη περίοδος ήταν ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 6-0 στην αρχή της περιόδου, αλλά ο Πανελλήνιος απάντησε και τρία λεπτά πριν το τέλος ισοφάρισε.

Το παιχνίδι πήγαινε καλάθι καλάθι και το τελικό 70-70 στέλνει τις δυο ομάδες σε 5λεπτη παράταση. Στην παράταση οι δυνάμεις των παικτών του Πανελληνίου τους είχαν εγκαταλείψει και το τελικό 82-87 υπέρ των Ισπανών είναι δίκαιο.

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε πολύ καλά για τον Πανελλήνιο, αφού η Καχασόλ έκανε ένα 8-0 στην αρχή του παιχνιδιού. Ο Πανελλήνιος προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν τους άφησαν πολλά περιθώρια. Στο τέλος της περιόδου οι "Ολυμπιονίκες" έκαναν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν να μειώσει την διαφορά στους 5πόντους. Το τελικό 24-29 του πρώτου δεκαλέπτου, αφήνει λίγο δυσαρεστημένους τους γηπεδούχους.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε η πρώτη. Τον πρώτο λόγο στο Χαλκιοπούλειο να το έχει η Καχασόλ. Ο Πανελλήνιος έδειχνε όρεξη να κάνει περισσότερα πράγματα μέσα στο παρκέ αλλά δεν του έβγαιναν. Προς το τέλος του δεκαλέπτου οι παίκτες του Πανελληνίου έδειξαν να "ξυπνάνε" και μείωσαν τη διαφορά στους 7 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε καλή μέρα τον Μπούλοκ, ο οποίος στο ημίχρονο είχε 14 πόντους. Για τον Πανελλήνιο Κραμπένχοφτ και Φράνσις ήταν οι πρωταγωνιστές. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Καχασόλ να προηγείται του Πανελληνίου με 45-38.

Οι παίκτες του Πανελληνίου επέστρεψαν από τα αποδυτήρια και έπαιξαν αρκετά καλό μπάσκετ. Οι φιλοξενούμενοι τα είχαν χαμένα, δεν περίμεναν τέτοια αντίδραση από τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα να χάσουν τη διαφορά πόντων που είχαν πάρει. Με τον Σμιθ να αναλαμβάνει δράση ο Πανελλήνιος κατάφερε να μειώσει στον πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου με 56-57.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν η συνέχεια του τρίτου δεκαλέπτου, όπου ο Πανελλήνιος επέστρεψε στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν στην αρχή της περιόδου να ξεφύγουν στο σκορ, αλλά ο Πανελλήνιος δεν τους το επέτρεψε. Μέχρι και το τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού ο αγώνας ήταν ισοπαλία.  Το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια έληξε 70-70 και ο αγώνας πάει στην παράταση.

Στην παράταση η Καχασόλ ξεκίνησε καλύτερα από τον Πανελλήνιο. Έτσι συνεχίστηκε ολόκληρο το πεντάλεπτο της παράτασης. Οι Ισπανοί ήταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια της παράτασης και οι γηπεδούχοι έδειχναν ανύμποροι να αντιδράσουν. Η αναμέτρηση τελείωσε με την Καχασόλ να επικρατεί με 87-82 επί του Πανελληνίου.

Διαιτητές: Μπίριτσικ, Βοτζίνοβιτς, Λούκιτς